Od wielu lat na rynku istnieje technologia NAS, która umożliwia podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Wielu producentów oferuje swoje własne rozwiązania dla użytkowników domowych, małych firm, korporacji i serwerowni. Jeżeli chodzi o dwa pierwsze zastosowania, to na rynku prym wiodą firmy Synology oraz QNAP. W dzisiejszym artykule zajmiemy się urządzeniem Synology EDS14.

Na samym początku możemy zauważyć, że nie jest to typowy NAS na wkładane dyski, z jakim się do tej pory spotykaliśmy. Urządzenie posiada wymiary 125x125x31 mm, a cała obudowa została wykonana z pomalowanego czarnego aluminium. Wnętrze zostało tak zaprojektowane, aby skutecznie odprowadzać ciepło z elementów elektronicznych. Dodatkowo EDS14 został przygotowany do pracy w niesprzyjających warunkach (praca od -20 do +50 st. C).

Synology EDS14

Dyski do naszego NASa podłączamy przy pomocy 2 portów USB (1 x USB 2.0 oraz 1 x USB 3.0) oraz przy pomocy kart SD i SDXC. Jeżeli ktoś chce skorzystać z większej ilości dysków, to może zakupić sobie hub USB lub dyski umieścić w specjalnej przenośnej obudowie RAID.

Synology EDS14

Aby zwiększyć wydajność przesyłanych danych producent, zastosował dwa gigabitowe kontrolery sieciowe ethernet. Tuż obok znajduje się również gniazdo zasilania. Z lewej strony znajdziemy sprzętowy przycisk do bezpiecznego odłączania dysku oraz dodatkowe sterowane programowo gniazdo zasilania prądem stałym do podłączenia urządzeń peryferyjnych (napięcie 12 V, prąd 1 A). Na przodzie znajdują się wskaźniki kontrolne pracy dysku, aktywności sieci LAN i zasilania. Tuż obok umieszczono czytnika kart SD.

Sprzęt

Konstrukcja EDS14 od Synology została oparta na układzie Marvell Armada 370, z jednordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,2 GHz i mechanizmem szyfrowania sprzętowego. Do kompletu dołożono 512 MB pamięci operacyjnej DDR3. Waga urządzenia wynosi jedynie 295 gramów, a pobór mocy podczas obciążenia nie przekraczał 9 Watów (w spoczynku to zaledwie 7 Watów).

Procesor
Model CPU MARVELL Armada 370 88F6707
Częstotliwość procesora 1.2 GHz
Mechanizm szyfrowania sprzętowego  Tak
Pamięć
Uaktualnianie systemu 4 GB eMMC
Pamięć systemowa 512 MB DDR3
Porty zewnętrzne
Port USB 2.0 1
Port USB 3.0 1
Czytnik kart SD  Tak
System plików
Zewnętrzne dyski twarde
 • EXT4
 • EXT3
 • FAT
 • NTFS
 • HFS+ (tylko do odczytu, maks. rozmiar wolumenu: 2 TB)
Inne
Port LAN RJ-45 1GbE 2 (z obsługą funkcji Link Aggregation / przełączania awaryjnego)
Obsługa sieci bezprzewodowej (karta zewnętrzna)  Tak
Zasilacz / Adapter 24W
Napięcie wejściowe zasilania prądem zmiennym 100V do 240V AC
Częstotliwość zasilania 50/60 HZ, Jednofazowy
Zużycie energii* 8.66 W (dostęp)7.12 W (bezczynność)
British thermal unit 29.55 BTU/godz. (dostęp)24.29 BTU/godz. (bezczynność)
Dynamic DC Input 7-24V
DC Output 1A

Specyfikacja ze strony producenta.

Oprogramowanie

Synology EDS14 domyślnie przyszedł do nas z systemem DiskStation Manager 5.0. Po zalogowaniu się na pulpit, otrzymaliśmy powiadomienie o możliwości aktualizacji do najnowszej wersji, co też wykonaliśmy. Cała operacja zajęła niecałe 10 minut.

Synology DiskStation Manager

System pozwala nam między innymi na instalację dodatkowego oprogramowania (takiego, jak Mantis, WordPress, Notatnik, DokuWiki, Perl, Python 3, VPN Server i wiele innych), konfigurację kopii bezpieczeństwa, zarządzanie użytkownikami i grupami użytkowników, ustawienie szyfrowanych udziałów, przeglądanie multimediów, monitorowanie zasobów, konfigurację zewnętrznego dostępu, przeglądanie logów i odpalanie doradcy bezpieczeństwa. Dostępne są następujące protokoły sieciowe: CIFS, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN), która umożliwiają dostęp do plików oraz do samej platformy Synology.

Synology EDS14

Testy wydajnościowe

Do naszych testów wykorzystaliśmy: kartę SD firmy SanDisk Ultra 10 16 GB, sformatowaną na system plików Ext4 oraz dysk zewnętrzny WD Scorpio Blue 160 GB w obudowie zewnętrznej ze złączem USB 3.0. Poszczególne testy przeprowadziliśmy dla następujących rozmiarów plików: 1MB, 5MB, 10MB, 100MB, 700MB i 2000MB.

Na początek wykonaliśmy testy odczytu i zapisu na kartę SD. Zaskoczyła nas niska wydajność operacji wejścia/wyjścia na i z karty. Poniżej prezentujemy wyniki naszych testów.

Następnie sprawdziliśmy wydajność zewnętrznej kieszeni dyskowej podłączonej do portu USB 2.0 i USB 3.0.

Zaskakującymi wynikami są wyższe prędkości zapisu na USB 2.0, aniżeli USB 3.0 dla testów, gdzie wielkość plików nie przekraczała 5MB.

Zestawienie wszystkich przeprowadzonych testów:

Podsumowanie

Rozwiązanie Synology EDS14 jest dobre dla użytkownika domowego, posiada wiele standardowych pakietów, gotowych do instalacji tuż po wyjęciu z pudełka. Jednak nie sprawdzi się w przypadku bardziej technicznego lub wymagającego użytku. Wydajność całego urządzenia jest wystarczająca do domowych zastosowań. Dużym minusem jest brak portów eSATA oraz obsługi sprzętowego RAIDu. Testowane urządzenie sprawdzi się świetnie, jako rozszerzenie domowej stacji multimedialnej.

Plusy

 • Małe rozmiary
 • Bezgłośna praca
 • Niski pobór prądu
 • Ustandaryzowany rozstaw śrub montażowych VESA
 • Gotowy do użycia po wyjęciu z pudełka
 • Łatwa konfiguracja w panelu
 • Dwie karty sieciowe LAN
 • Intuicyjny panel zarządzania

Minusy

 • Wysokie temperatury pracy
 • Słaba wydajność do większych zadań
 • Wysoka cena dla klienta indywidualnego (800zł – 1000zł)
 • Brak portu SATA
 • Brak obsługi iSCSI

Podobne artykuły

przez -
0 312
fritzbox

przez -
0 580
fritz3000

przez -
0 499

3 Komentarze

Odpowiedz