Systemd 203 z nowymi przełącznikami komend oraz tworzeniem pliku resolv.conf

Systemd 203 z nowymi przełącznikami komend oraz tworzeniem pliku resolv.conf

  przez -
  14 437
  Linux Tux
  Lennart Poettering ogłosił wydanie systemd 203. Udoskonalono obsługę cgroup, a także narzędzie tworzenia kontenera przestrzeni nazw. Systemd-nspawn potrafi tworzyć plik resolv.conf, jeżeli jest to wymagane, a także może przechowywać meta informacje o kontenerach w cgroupach. Komendy: systemctl list-dependencies, systemd-cgls i systemd-analyze otrzymały nowe przełączniki, a systemd-inhibit potrafi pokazywać nazwy procesów, które są aktualnie inhibitor lock.

  Pojawił się nowy plik konfiguracyjny: /etc/systemd/sleep.conf, który może być użyty przez administratora systemu, do określenia która funkcja jądra systemu wykona polecenie: uśpij, zahibernuj, hybrydowe uśpienie dla systemd.

  • 123qwe

   O co chodzi z tymi kontenerami.. ze LXC bedzie obslugiwane z poziomu systemd czy systemd ma jakies wlasne rozwiazanie? Wiem, ze kidys byl jakis podstawowy chrooting ale mialo to sluzyc jedynie do testow i niczego innego.

   • W dużym uproszczeniu systemd-nspawn automatyzuje korzystanie z chroota poprzez montowanie /proc, /dev, itd., istnieje także możliwość wywołania inita danego systemu. Dodatkowo wygodne ma być umieszczanie procesów w tym samym kontenerze cgroups, przez co można łatwo ograniczać zasoby danemu systemowi. Póki co nie uważałbym tego za alternatywę LXC ani żadnego podobnego rozwiązania, chociaż zapewne taki jest cel.

   • 123qwe

    Czyli to jest jednak to o czym myslalem.. ale z tego co pamietam mialo to sluzyc jedynie do testowania ale jesli sie rozwija i moze byc w przyszlosci alternatywa do LXC to jestem jak najbardziej za. Dziei wszystkim za odpowiedz.

  • Czemu Ubuntu nie korzysta z systemd?

   • llort

    Bo jest gupie.

   • Krua

    "Czemu Ubuntu nie korzysta z systemd? "

    Chociażby po to żeby takie ciecie jak ten wyżej nie miotały swoim spamem na prawo i lewo – "system mi zepsół ten systemd", "ale to jest głupie", "a to systemctl to służy do czytania kwejka nie?". Nie oszukujmy się elektorat Ubuntu składa się z takich własnie osób jak llort

   • 123qwe

    Ubuntu uzywa wlasnego autorskiego rozwiazania, ktore sie nazywa upstart. Ta sama akcja co z MIRem.

   • pijaczek

    Akcja zupełnie odwrotna, bo upstart było wcześniej, większość go akceptowała (był w urządzeniach mobilnych z HP webOS, Maemo 5, był w Google Chrome OS, Ubuntu, Fedora, RedHat, Oracle Linux CentOS). Później RedHat postanowił zrobić konkurencje i powstała konkurencja w postaci systemd. Czyli sytuacja Canonical coś tworzy, a później RedHat postanawia iść swoją drogą z własnym rozwiązaniem. Przytoczony przez Ciebie przykład jest odwrotny – RedHat rozwija Waylanda, a nagle twórcy Ubuntu wyskakują z konkurencyjnym MIR i chcą iść własną drogą (możliwe, że dzieląc przy tym różne dystrybucje jak zrobił to systemd).

   • MikołajS

    Po prostu konkurencja między RedHat, a Canonical ;)

   • 123qwe

    Welcome back :)

   • marcinsud

    W następnej wersji będzie korzystać i wersja 13.04 chyba tez korzysta,a przynajmniej są demony systemd domyślnie zainstalowane.

   • Bo w pewien sposób muszą – ConsoleKit został włączony do systemd i w przeciwieństwie do udeva, nie da się go osobno spaczkować w łatwy sposób – a oryginalny projekt nie jest rozwijany od lat. Canonical poniekąd słusznie zdecydowało o używaniu systemd-logind zamiast antycznego oprogramowania. Nie spodziewałbym się jednak migracji na systemd.