systemd 38

systemd 38

przez -
6 888
Linux Tux

Lennart Poettering ogłosił wydanie systemd 38, nowej wersji aplikacji zarządzającej uruchamianiem systemu, mającej zastąpić wysłużone sysvinit oraz upstart. Nowa wersja dodaje zapowiadany od jakiego czasu Dziennik, który ma zastąpić usługę syslog, a dokładniej systemd-kmsg-syslogd i systemd-stdout-kmsg-bridge. Dziennik ma zapewnić system zbierania i zapisywania informacji w logach systemowych.

Kompatybilność z klasycznym syslogiem jest zapewniona przez port /run/systemd/journal/syslog, gdzie przekazywane są wszystkie wiadomości, niezależnie od tego, czy przyszły one z /dev/log, natywnego protokołu dziennika, lub innego źródła. Należy o tym pamiętać przy konfiguracji nowej usługi. Dziennik będzie przechowywał dane logów tylko w /run/log/journal, co czyni je tymczasowymi. Jeżeli został utworzony podkatalog /var/log/journal, Dziennik będzie przechowywał dane na /var, czyniąc logi trwałymi

Do przeglądania dziennika służy narzędzie systemd-journalctl, które generuje identyczne wyjście, jak format /var/log/messages. Może również generować zupełnie inne wyjścia, kontrolowane przy pomocy -o verbose, -o short-monotonic lub -o json. Warto używać opcji -f, która przypomina polecenie tail -f.

Lennart przypomina, że jest to raczej wydanie czysto testowe, nie przystosowane do systemów produkcyjnych. Pojawi się ono najpewniej w Fedora 17 i Fedora Rawhide.

6 Komentarze

Odpowiedz