Szybsze podzapytania w MariaDB

Szybsze podzapytania w MariaDB

  przez -
  12 1254
  MariaDB
  W trakcie kiedy Oracle ulepsza swoją bazę MySQL, programiści projektu MariaDB również nie próżnują. Nadchodzące wydanie oznaczone numerem 5.3 ma znacząco poprawić wydajność oraz prędkość wykonywania zapytań. W niedawno wydanej wersji beta poprawiono działanie planisty zapytań oraz poprawiono obsługę cache.

  Poprawiono działanie klauzuli FROM, SELECT oraz przyspieszono dostęp do widoków. Serwer generuje własne klucze dostęp do obiektów w celu przyspieszenia dostępu do danych.

  Należy pamiętać, że MariaDB 5.3 nadal bazuje na kodzie MySQL 5.1. Wersja dla systemu Windows zawiera już część optymalizacji zawartej w 5.5. Wersja MariaDB 5.5 będzie bazowała już na MySQL 5.5.

  • Greg

   Sorry, ale to śmiech na sali. Ja nie wiem czy ktoś postawił na serwerze produkcyjnie takie zabawy jak MariaDB. Nie ma szans to z wersją Oracle MySQL. Świat Open Source się zmienia. Dobre rozwiązania to takie za którymi stoi duża firma.

   Red Hat, Oracle a nie jacyś fanatycy.

   • TomJ

    No właśnie jakoś nie widziałem na serwerach by ktoś miał MariaDB.

   • Bastian

    Nie widziałeś, bo puki co nie ma takiej potrzeby. Oracle jak narazie nie zrobiło cyrku z mysql, tak jak zrobiło z OpenSolarisem czy z OpenOfficem. Jak zamkną kod, albo porzucą projekt to, w niedługim czasie zaczniesz widzieć MariaDB na serwerach. Nie wiem, zresztą dlaczego masz na myśli pisząc "takie zabawy" w określeniu do MariaDB. Przecież to jest w zasadzie ten sam MySQL, narazie różnice są nieznaczne. MySQL byś postawił ale już MariaDB nie. Rozkoszne

   • Gitter

    Jeżeli uważasz, że różnice pomiędzy MariaDB a MySQL są nieznaczne to jesteś w ogromnym błędzie. Oracle wydaje już wersję 5.6, która przynosi wiele zmian w stosunku do 5.1. Natomiast MariaDB nadal siedzi na kodzie 5.1.

    Rozwój MariaDB jest BARDZO wolny. Nie wspiera ich żadna firma i to sztuka dla sztuki. Oczywiście, że jak Oracle zamknie bazę to ludzie zaczną migrować do Postgresa a nie MariaDB. Czemu? Po za postgresem stoi kolejna wielka firma a nie banda idealistów.

   • Iggy

    Postawiłem MariaDB w miejsce mysqla, i szybciej chodzi niż ten renomowany produkt oracle. Na serwerze mam slackware, paczki robie slackbuildem, co ciekawe nie idzie skompilowac tego renomowanego produktu. Dlaczego ? nie wiem i nie bede wnikal. Renomowana firma oracle i jej produkty dostaly czerwona kartke.

  • Bastian

   Uważasz, że migracja z MySQL do PostgresSQL będzie w większości przypadków możliwa? Moim zdaniem nie. Oczywiście wszystko zależy od aplikacji, ale to jednak duża sprawa

   • Greg

    No ale jaki może być problem z migracją? Nie uwierzę, że SQL jest sam ze sobą niekompatybilny…..

  • Bastian

   Wszystko zależy od aplikacji tak naprawę. Nie twierdzę, że się nie da, ale przy naprawdę dużych projektach jest to bardzo kłopotliwe. A dlaczego facebook jedzie na mysql? Założe się, że chętnie zmigrowali by na bazy Oracla.

   • bumfank

    Facebook nie jedzie na mysql zacznijmy od tego.

  • Bastian

   Twierdzisz, że przedstawiciele Facebooka kłamią?

   http://webhosting.pl/MySQL.losem.gorszym.niz.smie

   Pomijam tezy tego artykułu i czy wykorzystanie mysql'a do ultraprojektu jakim jest fb.

  • Pingback: Prosty i szybki backup bazy dzięki Percona XtraBackup | OSWorld.pl()

  • aghor

   Tak sobie czytam Wasze posty Panowie i nasunęło mi się kilka uwag :))) …po pierwsze : kolega Greg nie ma jednak racji twierdząc, "Nie uwierzę, że SQL jest sam ze sobą niekompatybilny"…niech porówna bazy stworzone w MS SQL-u, Firebirdzie, Postgresie i MySQL-u …można dodać jeszcze kilka innych :))) Wszystkiego dobrego przy migracji z jednej na drugą :))) Po drugie : ferowanie tak zdecydowanych wyroków na temat rozwijającego się projektu coś mi dziwnie przypomina …czy to nie twórców ogólnie pojętego Linuxa nazywano idealistami i fanatykami ??? …a teraz wielu z Was właśnie na tym systemie pracuje :)))) ….i zgadzam się z Bastianem co do przyszlości po zamknięciu MySQL-a przez Oracla …nie będzie to ani pierwszy, ani ostatni taki przypadek …a mimo wszystko łatwiej przenieść bazę na pokrewny system np. MariaDB, niż kombinować z innym prawda ? :))) Zasada jak najmniejszego wysiłku :))) Pozdrawiam :)