Szybsze podzapytania w MariaDB

Szybsze podzapytania w MariaDB

przez -
12 2142
MariaDB

W trakcie kiedy Oracle ulepsza swoją bazę MySQL, programiści projektu MariaDB również nie próżnują. Nadchodzące wydanie oznaczone numerem 5.3 ma znacząco poprawić wydajność oraz prędkość wykonywania zapytań. W niedawno wydanej wersji beta poprawiono działanie planisty zapytań oraz poprawiono obsługę cache.

Poprawiono działanie klauzuli FROM, SELECT oraz przyspieszono dostęp do widoków. Serwer generuje własne klucze dostęp do obiektów w celu przyspieszenia dostępu do danych.

Należy pamiętać, że MariaDB 5.3 nadal bazuje na kodzie MySQL 5.1. Wersja dla systemu Windows zawiera już część optymalizacji zawartej w 5.5. Wersja MariaDB 5.5 będzie bazowała już na MySQL 5.5.

12 Komentarze

 1. Sorry, ale to śmiech na sali. Ja nie wiem czy ktoś postawił na serwerze produkcyjnie takie zabawy jak MariaDB. Nie ma szans to z wersją Oracle MySQL. Świat Open Source się zmienia. Dobre rozwiązania to takie za którymi stoi duża firma.

  Red Hat, Oracle a nie jacyś fanatycy.

  • Nie widziałeś, bo puki co nie ma takiej potrzeby. Oracle jak narazie nie zrobiło cyrku z mysql, tak jak zrobiło z OpenSolarisem czy z OpenOfficem. Jak zamkną kod, albo porzucą projekt to, w niedługim czasie zaczniesz widzieć MariaDB na serwerach. Nie wiem, zresztą dlaczego masz na myśli pisząc "takie zabawy" w określeniu do MariaDB. Przecież to jest w zasadzie ten sam MySQL, narazie różnice są nieznaczne. MySQL byś postawił ale już MariaDB nie. Rozkoszne

  • Jeżeli uważasz, że różnice pomiędzy MariaDB a MySQL są nieznaczne to jesteś w ogromnym błędzie. Oracle wydaje już wersję 5.6, która przynosi wiele zmian w stosunku do 5.1. Natomiast MariaDB nadal siedzi na kodzie 5.1.

   Rozwój MariaDB jest BARDZO wolny. Nie wspiera ich żadna firma i to sztuka dla sztuki. Oczywiście, że jak Oracle zamknie bazę to ludzie zaczną migrować do Postgresa a nie MariaDB. Czemu? Po za postgresem stoi kolejna wielka firma a nie banda idealistów.

  • Postawiłem MariaDB w miejsce mysqla, i szybciej chodzi niż ten renomowany produkt oracle. Na serwerze mam slackware, paczki robie slackbuildem, co ciekawe nie idzie skompilowac tego renomowanego produktu. Dlaczego ? nie wiem i nie bede wnikal. Renomowana firma oracle i jej produkty dostaly czerwona kartke.

 2. Uważasz, że migracja z MySQL do PostgresSQL będzie w większości przypadków możliwa? Moim zdaniem nie. Oczywiście wszystko zależy od aplikacji, ale to jednak duża sprawa

  • No ale jaki może być problem z migracją? Nie uwierzę, że SQL jest sam ze sobą niekompatybilny…..

 3. Wszystko zależy od aplikacji tak naprawę. Nie twierdzę, że się nie da, ale przy naprawdę dużych projektach jest to bardzo kłopotliwe. A dlaczego facebook jedzie na mysql? Założe się, że chętnie zmigrowali by na bazy Oracla.

 4. Tak sobie czytam Wasze posty Panowie i nasunęło mi się kilka uwag :))) …po pierwsze : kolega Greg nie ma jednak racji twierdząc, "Nie uwierzę, że SQL jest sam ze sobą niekompatybilny"…niech porówna bazy stworzone w MS SQL-u, Firebirdzie, Postgresie i MySQL-u …można dodać jeszcze kilka innych :))) Wszystkiego dobrego przy migracji z jednej na drugą :))) Po drugie : ferowanie tak zdecydowanych wyroków na temat rozwijającego się projektu coś mi dziwnie przypomina …czy to nie twórców ogólnie pojętego Linuxa nazywano idealistami i fanatykami ??? …a teraz wielu z Was właśnie na tym systemie pracuje :)))) ….i zgadzam się z Bastianem co do przyszlości po zamknięciu MySQL-a przez Oracla …nie będzie to ani pierwszy, ani ostatni taki przypadek …a mimo wszystko łatwiej przenieść bazę na pokrewny system np. MariaDB, niż kombinować z innym prawda ? :))) Zasada jak najmniejszego wysiłku :))) Pozdrawiam :)

Odpowiedz