Terathon porzuca obsługę Linuksa w silniku C4 Engine

Terathon porzuca obsługę Linuksa w silniku C4 Engine

przez -
66 786
C4 Engine

Eric Lengyel, pracownik firmy Terathon Software przygotował na forum wpis o silniku C4 Engine 4.2. Dowiadujemy się z niego, że programiści oficjalnie porzucili obsługę Linuksa w najnowszej wersji. Decyzja została podjęta z powodu nieproporcjonalnie dużych kosztów i nakładu czasu, w stosunku do zwrotu ze sprzedaży. Dodatkowo Eric Lengyel ma bardzo negatywne doświadczenie z systemem Linux i stwierdził, że zmarnował sporo czasu, który mógłby przeznaczyć na bardziej wartościowe zadania. Linux jest jak Frankenstein w systemach operacyjnych na komputery osobiste, bez szans na poprawę i bardzo zawodny w wielu zadaniach.

Pod samym postem rozgorzała ostra dyskusja, zarówno zwolenników i przeciwników Linuxa, jak i użytkowników, którzy są obiektywni. Warto w tym momencie przytoczyć słowa Johna Carmacka z przemówienia na QuakeCon 2012: Nie ma tak wielu osób zainteresowanych płaceniem za gry na tej platformie. Ale i późniejszą jego wypowiedź: lepiej pracować nad poprawą WINE niż tworzyć porty gier dla Linuksa.

 • bezimienny

  ” Nie ma tak wielu osób zainteresowanych płaceniem za gry na tej platformie.”

  Szczera prawda. Linuksiarze głównie biorą. Niektórzy potrafią dać od siebie kod, jednak nietechniczni userzy Linuksa nic nie dają, nawet symbolicznej złotówki. Linux jest darmowy pod względem WOLNOŚCI A NIE PIENIĘDZY!

  • marcinsud

   HumbleBundle pozwala wyciągnąć odmienne wnioski

  • oO

   Gry w HB są również dla Windowsa i gdyby nie Windowsiarze to ta akcja nic by nie zarobiła, bo linuksarze nic od siebie nie dają.

  • Jakub Konieczny

   Ja daję. Sporo gier nawet na samym Steamie już kupiłem. Twoja teza jest błędna.

  • Marcin

   Użytkownicy linuxa dają najwięcej od osoby. Zanim jeszcze HIB stałą się bardziej znana zyski z linuxa były największe :P

  • marcinsud

   Wiem, że trolujesz, ale niech ci będzie. Otóż przynajmniej w HiB płacą więcej. Ich procentowy udział w zyskach jest większy niż procentowy udział linuksa wśród systemów operacyjnych oraz co już zostało napisane od łebka płacą więcej.

  • o_O

   Miej odrobinę honoru by nie podszywać się pod czyjś nick.

  • o_O

   Bo co mi zrobisz?

  • o_O

   Sam robisz z siebie zero. Współczuję.

  • o_O

   Ty jesteś poniżej zera.

  • pijaczek

   Użytkownicy Linuksa płacili średnio o 65%, więcej niż użytkownicy Windowsa i to mimo, że otrzymywali mniej (nie wszystko było na Linuksa dostępne), więc cała twoja teoria się sypie. Ofc z Windowsa były największe wpływy, bo jest więcej użytkowników, jednak rynek Linuksowy to 8% zysków akcji co jest olbrzymim wynikiem zważywszy na udziały rynkowe i porównanie udziałów w zyskach Win/Mac, a ich udziały w rynku systemów desktopowych u graczy (statystyki steam).

 • PM

  A ja nie rozumiem po co tworzy się porty.
  Nie jestem ekspertem programowania, ale napisałem w swoim życiu kilka programów na własny użytek. Bez żadnych zmian w kodzie kompiluję na windows mam program na windows, kompiluje na linuksie mam program na linuksa. Więc nie rozumiem dlaczego pisze się programy tak że trzeba przepisywać kod aby działał na innym systemie operacyjnym.
  Ktoś mi to wyjaśni?

  • helloworld

   przywaliłeś jak dzik w sosnę.

  • Jakub Konieczny

   W artykule chodzi o engine gry, nie o konkretne gry. Właśnie dzięki temu że engine jest zarówno pod Windowsa jak i Linuksa ty nie masz problemu z rekompilacją. Aczkolwiek jak się chce coś sensowniejszego zrobić, to używa się samemu natywnego API i wtedy trzeba pisać część kodu osobno pod każdą platformę.

  • o_O

   Bo dla windows piszą bezmózgie barny i potem trzeba po nich poprawiać.

  • Roman

   Napisał ten kto nie ma na koncie żadnej dużej aplikacji.

  • Marcin

   Programiści używają zazwyczaj bibliotek tylko dla windowsa. Potem trzeba to przenosić na linuxowe odpowiedniki. Dlaczego nie używają bibliotek multiplatformowych ? tego też nie wiem. Ostatnie testy Metro Redux pokazują olbrzymią wydajność OpenGL (tylko na kartach nvidi)

  • Roman

   Olbrzymią w porównaniu z czym?

  • Marcin

   W porównaniu do głupawych portów w stylu Wiedźmina 2. Ktoś się może nie znać i pomyśli, że tak właśnie wygląda wydajność OpenGL :P

  • Roman

   Myślałem, że z DX11.
   Tylko, że ta olbrzymia wydajność jest okupiona brakiem kilku efektów np. Teselacji.

  • Marcin

   Jeśli wyłączysz te efekty to masz porównanie. W grach takich jak WoW ludzie często zmieniają ustawienia z DirecX na OpenGL ze względu na wyższą wydajność

  • Roman

   Ja w WT mam odwrotnie.

  • Marcin

   Zależy od gry i karty graficznej.

  • Krystian Juskowiak

   (…)Dlaczego nie używają bibliotek multiplatformowych ?

   W przypadku Windows, DirectX zapewnia generalnie spójną całość. Obsługa np. dźwięku, gamepadów, grafiki w jednym miejscu. Z technicznego punktu widzenia – fajna sprawa.

   Stąd zamiast rozdrabniać się na wiele libsów – deweloperzy wybierają jedno, spójne rozwiązanie – że nieprzenośne i tylko na Windows, to druga sprawa…

  • pijaczek

   Nie jest to do końca prawda. W ramach DirectX api nie są ani spójne, ani rozwijane jako całość (każdy z projektów rozwija się zupełnie osobno). Nie jest też tak, że nie rozdrabniasz się na wiele libków – aby użyć każdego komponentu z DirectX musisz osobno linkować jego liby.

   W drugiej ręce mamy SDL2 – obsługa np. dźwięku (chociaż ja, podobnie jak programiści większości gier wykorzystujących Dx… wolę OpenAL ;p), gamepadów, grafiki (api do zarządzania OpenGL), operacji wejścia wyjścia (pomocne przy często wykorzystywanych w grach wirtualnych systemów plików – w DX brak), wątki (w DX brak), obsługa multitouch (w DX brak), wykrywanie i pomaganie w obsłudze endianess na różnych prockach (zapewne wiesz, że na procku PPC jak Xbox360 bity są w innej kolejności zapisywane niż na x86).

   SDL jest znacznie bardziej spójne, a pozwala nawet na więcej. Ogólnie SDL+OpenAL+OpenGL jest znacznie ciekawszą alternatywą niż WinApi (to czego brakuje w Dx, a jest w SDL)+DirectX (różne komponenty to praktycznie zupełnie różne API nie powiązane z innymi niczym poza nazwą)+OpenAL (komercyjne gry i tak go używają pod Windowsem, chociaż zazwyczaj przy instalacji instalują implementacje AeonWave lub Rapture3D).

   Co do dźwięku ostatnio gry nie korzystają, ani z api DX, ani z OpenAL, a z rozwiązań AstoundSound (ofc wieloplatformowe, od mobilnych Androidów, przez Win/Mac/Lin po konsole)

  • Krystian Juskowiak

   Nie no – jasne, zgadzam się :-)

   Raczej patrzę na to z typowo biznesowo-korporacyjnej perspektywy. DirectX zapewnia co ma, jest produktem Microsoftu, rozwój jest oczywisty.

   SDL, OpenAL czy spółka? OK dla nas, ale jak patrzy potencjalnie zarząd? No fajne, fajne…ale czy da się to zamknąć? No fajne, fajne, ale czy stoi za tym jakiś gwarant czy firma, która będzie rozwijać to dalej?

   Z korporacyjnego punktu nie jest dla mnie dziwne, dlaczego w segmencie AAA wybiera się DirectX, a nie rozwiązania, w ich mniemaniu zapewne “podrzędne”.

  • pijaczek

   Zarząd o takich sprawach nie decyduje – zarząd mówi, że chce taką i taką gre, a technikami nawet sobie głowy nie zawraca. Jednak i tu po koleji.

   OpenAL jest standardowo zamknięty – to standard firmy Creative (w wypadku dźwięku, jest to firma bardzo poważna) i ona dba o rozwój. Jest otwarta implementacja OpenAL (można linkować z zamkniętej gry, bo licencja LGPL), ale są lepsze zamknięte implementacje.

   SDL nie jest zarządzany przez daną firmę… jednak wielkie firmy go współtworzą. Licencja jest zlib… więc dowolnie można zamknąć i modyfikować. SDL jest też wykorzystywany przez CryEngine czy Source, więc nikogo nie trzeba przekonywać do SDL jakoś mocno, bo to branżowy standard.

   OpenGL – ciężko o tak dobrze zarządzany i dobrze widziany standard przez zarządy korporacji. Jest to standard rozwijany przez grupę firm (Khronos), w której skład wchodzą Intel, Nvidia, AMD, Apple, Qualcomm, Sony, Epic, Blizzard, EA, Valve…, a organizacji szefuje wiceprezes Nvidii. Co ważne dla zarządu to to, że gdy firmie się kierunek rozwoju nie będzie podobał może dołączyć do grupy i mieć czynny udział w tworzeniu.

   Przyczyn wybierania DirectX (poza grami, w których Dx nie daje rady i muszą wybierać OpenGL, jak Rage czy nowy Wolfenstain) jest dwie:
   – Sterowniki OpenGL są bardzo zróżnicowane i ich jakość u różnych producentów jest różna – co z tego, że gra będzie chulać wydajniej niż na Dx u Nvidii, jak u AMD i Intela będzie porażka wydajnościowa (lub coś nie będzie działać).
   – Brak IR. To jest bardzo ważna sprawa, bo kompilowanie shaderów do pośredniej reprezentacji bardzo zwiększa wydajność. W wypadku Dx shadery kompilowane są przez programistę i jest dużo czasu na to, aby kompilator sobie kompilował tak długo jak chce, aby wypluć optymalny kod dla shaderów… w wypadku OpenGL kompilacja odbywa się już w czasie działania gry, przez sterowniki, dlatego czasu na dobrą optymalizacje kodu nie ma.

   Dlatego właśnie obecnie powstaje OpenGL Next, którego głównymi zadaniami jest stworzyć api proste do implementacji z minimalną ilością pracy sterownika, ma mieć rygorystyczne testy zgodności i ma mieć IR.

  • Roman

   https://www.youtube.com/watch?v=Eab2UI1Iq2w
   Porównanie metro na ubuntu i windows

  • Marcin

   Czyli bez SSAA wygrywa Ubuntu. Dla mnie spoko bo od zawsze nie przepadałem za różnego rodzaju efektami, które mało co zmieniają ;)

  • Roman

   Myślę, że SSAA to tylko kwestia poprawki w sterownikach.
   Ktoś musi w Nv usiąść i włączyć profiler ;-)

  • pijaczek

   Antialiasing mało zmienia? Ok jeśli ktoś lubi poszarpane krawędzie ;p

  • Roman

   Jak się ma cebulowy komputer, wiele rzeczy można znieść ;-)
   Już samo używanie Linuksa to wiele wyrzeczeń.

  • pijaczek

   Jakich? Pytam z ciekawości, bo ja nie odczuwam żadnych, a używam Linuksa właśnie dlatego, że Windows to dla mnie wiele wyrzeczeń… które są dla mnie nie do zaakceptowania (jak brak valgrinda i czy alternatywy dla niego).

 • PiotrM

  “Pod samym postem rozgorzała ostra dyskusja, zarówno zwolenników i
  przeciwników Linuxa, jak i użytkowników, którzy są obiektywni.” – powinno być: zwolennicy, przeciwnicy i neutralni albo: nieobiektywni i obiektywni.

 • Marcin

  Chce zrobić wsparcie dla SteamOsa, ale na innych dystrybucjach już nie będzie działać… Ten człowiek nie wie co piszę. Po prostu robi sobie darmową reklamę.

  • Roman

   A po co ma się męczyć z jaką mesa. Przecież to pole minowe.

  • mikolajs

   Większe znaczenie od dystrybucji ma karta graficzna i sterowniki. Czy to SteamOS, Ubuntu czy inny Linux nie ma większego znaczenia.

  • Roman

   Oryginalne komputery SteamMachine mają Geforce Titan. To zapewnia dobrą platformę do robienia gier.

  • dizzzy

   Nie ma “oryginalnych komputerów SteamMachine”….. SteamMachine to tylko projekt który nawet nie został oficjalnie zaprezentowany. A jakies tam sample nie należy nazwyać tak bo z komunikatów to miały być jeszcze z Radeonami i samymi Intelami.

   Podobno dopiero SteamPad zakończyli opracowywać.

  • Roman

   Mówmy o tym co jest, a nie o tym co miało być lub co mówi Valve w wyniku kurtuazji.

 • Jakub Konieczny

  Przy takim podejściu developerów faktycznie nie ma szans na poprawę.
  Nie widzę nic sensowniejszego co powstało w tym enginie. Płacz obrażonego developera bo nikt nie kupuje jego gier?

  • Roman

   A jakie sobie wyobrażasz podejście developerów do czegoś co nie jest nawet jednolitą platformą?

  • Jakub Konieczny

   Wystarczy Ubuntu lub SteamOS. Użytkownicy Archów i innych i tak albo w nic nie grają, albo sobie po prostu poradzą.

  • Roman

   Nawet nie o to chodzi. Bo tu stabilność zapewnia Steam Runtime.
   Problem w tym, że jest świetna implementacja OpenGL od Nvidii, gorsza od AMD i pola minowe Mesy.
   Jakby autor powiedział, że wspiera tylko Nvidie to byłby krzyk jak na twórców Civilisation.

  • Marcin

   Użytkownicy AMD po pewnym czasie przeszliby na Nvidie i byłoby git. To nie jest powód żeby od razu odrzucać cały system.

  • Jakub Konieczny

   System jest taniej zmienić niż kartę graficzną, tym bardziej że zwykle migrują ludzie na Linuksa, a nie na odwrót. Jak ich sprzęt nie jest wspierany, olewają dalsze testowanie tego systemu i wracają na stare, ale działające śmieci.

  • Marcin

   1. Użytkownicy kart Nvidi przynajmniej będą mieli w czym wybierać.
   2. Na stronie Microsofta Windows kosztuje ~500zł czyli mniej więcej tyle co GTX 750ti więc nie jest aż tak drogo :P

  • Roman

   Gracze jak już to kupują GPU za 1700. Nvidia ma ostatnio taką politykę, że stara się nie wciskać chłamu. Bo GPU z niższej półki nie ma zbyt wielkiej różnicy wydajności w stosunku do nowych generacji.

  • Marcin

   Gracze to kupują konsole za 1700zł :P. Taka jest prawda. Steam Machiny powinny właśnie w taką cenę celować. GTX750ti według mnie jest bardzo dobrym wyborem to parowej maszyny.

  • Roman

   GTX750 nadaje się do Indie i MMO.
   Oryginalne SM za $1000 masz świetną platformę nawet pod końcowego Oculusa.

  • mikolajs

   “GTX750 nadaje się do Indie i MMO.”
   Nie każdy ma takie wymagania. Zależy w co kto gra.

  • Roman

   Jak ktoś gra w proste gierki to wystarczy mu laptop. Ma wyjście HDMI, a pod Windows nawet obsługę DLNA.

  • Marcin

   GTX750 Ti na najładniejszej i najbardziej wymagającej grze na linuxa, a mowa o Metrze Redux – wyciąga 52fpsy. Coś ci się kolego chyba pomyliły modele :P

  • Roman

   Moja karta może wyciągnąć nawet więcej, wszystko zależy od ustawień jakości i rozdzielczości.
   Dywersyfikacja jednolitej platformy to nic fajnego. Jako developer wolę mieć jedną maszynę testową niż 10. I zgadywać na każdej jakie są bugi w OpenGL.

  • Jakub Konieczny

   Niech więc AMD ruszy w końcu dupę i zrobi porządne sterowniki. Niech krzyczą na prawdziwych winowajców.
   Mesy używają chyba tylko posiadacze eksponatów muzealnych, masochiści i ofiary AMD (starsze niż HD5xxx, chyba że granica już się przesunęła).

  • Roman

   Mesy używają wyznawcy FSF i instalują otwarte sterowniki z premedytacją.
   Wiele razy czytałem jak dobierali pod te stery sprzęt. Żeby daleko nie szukać mówi ci coś nick Kwahoo? On testował jak działają otwarte stery z Metro.

  • Marcin

   Kwahoo testował otwarte stery na metrze bo na zamkniętych amd nie dało się grać. Wiem co piszę bo sam tak robiłem. Tak w ogóle to wie ktoś co się z nim stało ? na PG pisał bardzo ciekawe felietony a na oswordzie to nawet w komentarzach go nie spotykam.

  • Ollbi

   Z tego, co mi wiadomo, zajął się życiem prywatnym :-) Faktycznie szkoda, bo czytam jego arty po kilka razy, bo są świetne :]

  • Krystian Juskowiak

   Nie narzekam na Mesę – ideałem nie jest jednak, to fakt… Czy mam zabytek muzealny? Dla gracza nawet tygodniowy komputer będzie zabytkiem :-) A tak na poważnie, to mam po prostu układ Intel HD – Intel wydaje tylko otwarte drivery, w tym oparte właśnie o Mesa.

  • Jakub Konieczny

   Ale są „własnościowe”, albo raczej: „od producenta”, a to wiele zmienia. Też nie narzekam na sterowniki dla GM45, a to wybitny zabytek, a nie ma problemów z YT w FHD.

  • Roman

   Nie zmienia wiele. Pod Windows Intel obsługuje nieco nowsze standardy ;-)

  • asd

   ..ale on nie miał problemu ze wsparciem niejednolitej platformy, tylko z tym, że mu się Ubudubu co chwila wywalało :F

  • o_O

   Bo ubudubu to syf.

 • o_O

  Bardzo dobrze,nie ma sensu wspierać tego shitu jakim jest linux.

  • Corsseir

   “I był z siebie dumny. I nie wiedział, że naciskając przycisk z ikonką strzałki w celu zamieszczenia komentarza, jego działanie przeszło najpierw przez router na którym ma postawionego Linuksa I który codziennie chroni jego zbugowany Windows przed internetowym świństwem, a następnie zostało przetworzone przez django zainstalowane na serwerze wyposażony w Linuksa i na koniec pojawiło się na stronie działającej na kolejnym obsługiwanym przez Linuksa serwerze. Nie… On tego nie wiedział, ale był dumny, że dojebał. Prawdziwy ze mnie Polak pomyślał – rzuciłem kamieniam komuś w okno i na duszy jakoś lepiej się zrobiło.”

 • jaras

  Widocznie Terathon zatrudnia przygłupów zamiast informatyków.