Zaloguj się
X
 
Login:
Hasło:
  Zapamiętaj mnie
Rozmiar tekstu:

Test kart graficznych: Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X i Sapphire Radeon HD 6790


Dodano: 21.12.2011    Autor: Kamil Porembiński 
Komentarze: 4

Segment kart graficznych jest bardzo rozbudowany. Dzięki uprzejmości firmy Sapphire dzisiejszymi bohaterami recenzji są dwie karty graficzne: Radeon HD 5750 Vapor-X oraz Radeon HD 6790.

Test kart graficznych (slider)Segment kart graficznych jest bardzo rozbudowany. Od najbardziej wydajnych dwurdzeniowych konstrukcji, do zintegrowanych w chipsetach i procesorach grafik o wydajności pozwalającej na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości oraz prostego wyświetlania obrazu 3D. Najlepsza część rynku nowoczesnych kart graficznych to ta najbardziej rozsądna cenowo, więc nie dziwi walka producentów o ten segment. Za około pół tysiąca złotych można już kupić produkt, który pozwala całkiem komfortowo grać w większość gier w rozdzielczości Full HD. Dodatkowo firma AMD wprowadziła wraz z generacją kart graficznych Radeon HD 5000 technologię Eyefinity, pozwalającą grać na kilku monitorach jednocześnie, a która to zawitała do systemów Linux wraz z wydaniem sterowników Catalyst 10.7.

Dzięki uprzejmości firmy Sapphire dzisiejszymi bohaterami recenzji są dwie karty graficzne: Radeon HD 5750 Vapor-X oraz Radeon HD 6790.

Zawartość, specyfikacja

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Radeon HD 5750 posiada układ graficzny o nazwie Juniper Pro i został wyprodukowany przy użyciu 40-nanometrowego procesu technologicznego TSMC. Szerokość szyny pamięci i rozmiar układu graficznego świadczą o celu konstruktorów AMD: zrobić układ tani w produkcji, lecz zapewniający dobrą wydajność. Typowy pobór mocy wynosi 105 W, natomiast w czasie spoczynku wartość ta spada do 18W. W układzie nie zabrakło także, wzorem Cypressa, specjalizowanych jednostek Shader Export, usprawnionego silnika rasteryzacji, czy też kontrolera wyjść wideo Eyefinity (TMDS + DACs).

Poniższa tabelka obrazuje nam pełną specyfikację:


Jednostki cieniujące 720
ROP 16
Jednostki teksturujące 36
Zegar rdzenia 710 MHz
Moc obliczeniowa 1080 gigaflopów
Szybkość wypełniania pikselami 11,2 Gigapikseli/s
Szybkość wypełniania teksturami 25,2 Gigateks./s
Zegar pamięci 1160 MHz
Szyna pamięci 128 bit
Rodzaj pamięci GDDR5
Przepustowość pamięci 73,6 GB/s
Rozmiar rdzenia ~160 mm2
Liczba tranzystorów 1,040 mld

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Karta dotarła w pięknym niebieskim pudełku, na którym znajdziemy garść informacji oraz pingwiny. Jednakże nie ma to nic wspólnego z Linuksem, a jedynie powiadomienie użytkownika, że grafika zawiera wydajne chłodzenie. W pudełku producent dodał instrukcję obsługi, kod do gry Dirt 2, płytę CD ze sterownikami i kilkoma programami, łączkę CrossFireX oraz 6 pinowy kabel dodatkowego zasilania.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Karta z wierzchu wygląda schludnie i elegancko. Opływowy kształt tunelu powietrznego sugeruje dobre chłodzenie najważniejszych części znajdujących się na płytce drukowanej. Całość utrzymana jest w odpowiednio stonowanych kolorach błękitu i czerni. Chłodzenie zajmuje dwa sloty w komputerze.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Przejdźmy teraz do chłodzenia. Sporych rozmiarów radiator oparty jest o technologię Vapor-X ze specjalną komorą Vapor-X Chamber, w której znajduje się płyn utrzymywany pod niskim ciśnieniem, który pobiera ciepło od rdzenia graficznego i przekazuje go postaci pary wodnej do górnej powierzchni, po czym całość skrapla się i wraca do stanu początkowego. Do odprowadzania ciepła z radiatora wykorzystano wentylator o średnicy 92 mm, który firma stosuje także w innych konstrukcjach. Możemy z dumą powiedzieć, iż ta technologia się świetnie sprawdza, podczas dużego obciążenia. Karta graficzna jest bardzo dobrze chłodzona, a wydzielany przez nią dźwięk jest zagłuszany przez resztę podzespołów komputera.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Z tyłu płytki drukowanej zobaczymy dwa porty CrossFireX, cztery śrubki utrzymujące nasze chłodzenie, ale brak osłonki na spodzie rdzenia. Element niby zbędny, jednakże czasem potrafi uchronić wrażliwe części przed uszkodzeniem.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Z przodu na śledziu znajdziemy pełnowymiarowe złącze DisplayPort, HDMI oraz dwa DVI-D. Obok nich widzimy również wylot gorącego powietrza z obudowy.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Tył karty graficznej odsłania nam 6-pinowe złącze, do którego czasem jest problem podłączyć zasilanie, jeżeli ma się mało miejsca w obudowie. Na zdjęciu możemy zobaczyć także radiatory na niektórych elementach zasilania oraz w jaki sposób tunel powietrzny to wszystko chłodzi.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Mimo zajmowania dwóch slotów, karta wydaje się niezwykle smukła i płaska. Jej wymiary wynoszą 21cm długości, 11cm szerokości i 3,5 cm wysokości.

Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X

Dwa zdjęcia, jak prezentuje się karta z różnych perspektyw.

1
2
3
4
5
6
 • kwahoo

  Widzę, że tym razem wykresy są prawidłowo zrobione:)

 • userus

  Powiem wam jedno, jesli chcecie używać Linux nie kupujcie chybrydowych grafik intel+radeon. Linux na tym nie działa, a samo działanie na tej grafice intela chodzi jak by nie chciało. Teraz jak bym kupował nowy sprzęt to Albo AMD+Radeon , lub AMD+Nvidia chociaż nie widzialem takiej konfiguracji w laptopach. Działanie procesorów intela z zintegrowanymi grafikami Icore to jakaś kpina pod Linuksem.

  • Greg

   Dokładnie. Tylko NVidia!

  • http://osworld.pl/ Kamil Porembiński

   Ja teraz mam laptopa z Intel HD + AMD Radeon i Ubuntu na tym działa. Pod Windows 7 sterowniki wywaliły się kilka razy i nawet pojawił się BSOD podczas przełączania grafik.

 • Pingback: AMD Catalyst – koniec comiesięcznych wydań? | OSWorld.pl()

Celem naszej działalności jest przekazywanie wiedzy dotyczącej systemów operacyjnych Linux. Prezentowane artykuły to bogate źródło informacji na temat dystrybucji systemów opartych na Ubuntu. Nasza uwaga koncentruje się między innymi na następujących kwestiach: Ubuntu, Linux Mint, Unity, CentOS, Red Hat oraz Raspberry Pi.
Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0