Chipsety AMD serii 8xx są na rynku od dość dawna. Do tej pory sporo producentów wyprodukowało już naprawdę wiele modeli, które są dostępne w najróżniejszych wariantach. Dzięki uprzejmości firmy Gigabyte do naszej redakcji dotarły dwa z nich – GA-880GMA-UD2H i GA-890FXA-UD5. Różnią się one wyposażeniem, ceną oraz rynkiem docelowym. Pierwsza z nic przeznaczona jest raczej na segment średnio-budżetowy, natomiast druga dla entuzjastów komputerowych.

Zawartość, specyfikacja

GA-880GMA-UD2H

GA-880GMA-UD2H

Pierwsza z prezentowanych płyt głównych to konstrukcja w formacie microATX o wymiarach 24.4cm x 24.4cm. Socket AM3 znajduje się na samym środku górnej części płyty, która posiada 5 fazowe (4+1 VRM) zasilanie Split Power Plane. Tuż obok jest 8-pinowe złącze zasilania, co ma zapewnić odpowiednią ilość energii dla 4 i 6 rdzeniowych procesorów AMD. Na całej powierzchni zamontowano kondensatory typu SOLID.

GA-880GMA-UD2H

Płyta posiada 4 złącza na pamięci RAM typu DDR3 o napięciu 1.5V. Wspiera moduły o taktowaniu 1800(OC)/1333/1066 MHz. Obok pamięci zauważyć możemy wlutowane kości DualBIOSu, który jest dość mocno reklamowaną opcją w płytach tego producenta. Poniżej mamy jedną złącze IDE oraz 24-pinowe zasilanie.

GA-880GMA-UD2H

Mostek północny jest chroniony masywnym radiatorem, jednakże nie daje to rezultatów, jakich by się oczekiwało po tak masywnie wyglądającej konstrukcji. Nawet powietrze dmuchające z boksowego wentylatora procesora na nic się zdaje. Dopiero kierunkowy nadmuch z wentylatora zamontowanego tuż nad nim, obniżył temperaturę.

GA-880GMA-UD2H

Poniżej mostka północnego znajduje się slot PCI-Express 16x w specyfikacji 2.0, jedna sztuka PCI-e 1x oraz jeden slot PCI.

Na prawo od całości mamy mostek południowy AMD SB850, którego radiator również nie zachwyca wydajnością chłodzenia. Zalecamy zamontowanie dodatkowego nadmuchu lub większego odpowiednika. Zapewnia obsługę 5 x SATA 6Gb/s, 1 x eSATA 3Gb/s podłączanego do tylnego panelu oraz wsparcie dla SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, i JBOD. Prócz tego mamy zapewnioną obsługę do 10 urządzeń USB 2.0.

GA-880GMA-UD2H

Panel tylny standard – kierując się od lewej strony mamy złącze PS/2 dla myszy lub klawiatury, komplet wyjść obrazu (DVI, VGA, HDMI), wyjście optyczne i FireWire, dalej 4 porty USB (w tym 2 niebieskie USB 3.0), gniazdo Gigabit LAN oraz zestaw 6 wyjść audio.

GA-880GMA-UD2H

Za dźwięk odpowiada kodek Realtek ALC892, który prezentuje się całkiem przyzwoicie. Problem sprawiła jedynie karta sieciowa, która niestety nie posiadała wsparcia w Ubuntu 10.10.

Oprócz powyższych na płycie zamontowano także port COM, 1 Fan i CPU-Fan, wyjście audio na front panel, złączę stacji dyskietek (chyba dla aktualizacji BIOSu, bo innego zastosowania nie widzimy), oraz CD-IN.

GA-890FXA-UD5

Druga z płyt głównych, która do nas dotarła to model w formacie ATX z najwyższej półki. Posiada wymiary: 305mm x 244mm. Socket umieszczono lekko po lewej stronie od środka górnej części laminatu.

GA-890FXA-UD5

Posiada ona 10 fazową sekcję zasilania (Split Power Plane, 8+2 VRM), na której zamontowano solidny aluminiowy radiator, połączony ciepłowodem z radiatorem na mostku północnym. Oba z nich spełniają swoje zadanie solidnie, dzięki czemu, nawet podczas maksymalnego obciążenia okolice wokół obu chłodzeń nie były zbyt gorące. Jeszcze dalej na lewo zauważymy 8-pinowe wejście zasilania.

Na prawo od podstawki znajdują się 4 sloty na pamięci RAM typu DDR3 o napięciu 1.5V, potrafiące obsłużyć do 16GB dwukanałowej pamięci. Wspiera moduły o taktowaniu 1800(OC)/1333/1066 MHz.

GA-890FXA-UD5

Mostek północny to chipset AMD 890FX, który to aktualnie jest najwyższym z dostępnych na rynku. Chroni go masywny radiator, spełniający bardzo dobrze swoje zadanie. Poniżej znajdziemy 4 porty PCI Express 2.0, z czego: 1 złącze PCI Express x8, CI Express x4, 2 złącza PCI Express x16, które pozwolą nam podłączyć dwie karty graficzne w trybie CrossFire, 2 złącza PCI Express x1. Całość dopełnia 1 złącze PCI na dowolną kartę rozszerzeń.

GA-890FXA-UD5

Rurka cieplna, którą widzimy, łączy się z mostkiem południowym. On to odpowiada za obsługę 6 złącz SATA 6Gb/s, 14 portów USB 2.0/1.1 oraz wsparcia dla SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 i JBOD. Dodatkowo wspomagają go chipy: GIGABYTE SATA2, JMicron JMB362 oraz iTE IT8720, odpowiedzialne za 2 x SATA 3Gb/s, 1 x IDE, 2 x eSATA 3Gb/s, 1 x stacja dyskietek, a także obsługę SATA RAID 0, RAID 1 i JBOD.

Panel tylni to bogato wyposażony kawałek płyty: 2 porty USB 3.0 i 6 USB 2.0, 2 złącza eSATA/USB Combo, 1 x PS/2 port klawiatury lub myszki, 2 x FireWire, optyczne wyjście SPDIF, wyjście cinch SPDIF, 2 gniazda Gigabit LAN oraz zestaw 6 wyjść audio. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC889 z obsługą kanałów audio 2/4/5.1/7.1 oraz Dolby Home Theater.

GA-890FXA-UD5

Platforma testowa

Podzespół Model Dostarczył
Procesor AMD Athlon II X2

AMD Athlon II X2 250

OSWorld - logo kwadratowe
Płyta główna 1 GA-880GMA-UD2H

GA-880GMA-UD2H

Gigabyte
Płyta główna 2 GA-890FXA-UD5

GA-890FXA-UD5

Gigabyte
Pamięć Kingston HyperX Limited Edition

Kingston HyperX 2x2GB

OSWorld - logo kwadratowe
Karta graficzna Sapphire Radeon HD 5570

Sapphire Radeon HD 5570

Sapphire
Dysk twardy Samsung 160GB 161GJ

Samsung 160GB 161GJ

OSWorld - logo kwadratowe
Zasilacz Corsair CX600

Corsair CX600 600W

OSWorld - logo kwadratowe
Monitor LG Flatron L192WS

LG Flatron L192WS

OSWorld - logo kwadratowe
System operacyjny

Canonical Ubuntu

Ubuntu 10.10

Canonical

Oprogramowanie testowe

Do testów został wykorzystany pakiet Phoronix Test Suite 3.2 oraz wybrane testy:

 • 7-zip – kompresja 7-Zip używająca p7zip i wbudowanych benchmarków w program
 • Bullet Physics Engine – jest to otwarty silnik fizyki wyposażony w wykrywanie kolizji 3D, miękką dynamikę ciała i fizykę ciała szytwnego. Jest używany w grach, i efektach wizualnych w filmach
 • Apache Benchmark – prosty program do testowania wydajności serwera. Generuje on zapytania HTTP do serwera i mierzy jego wydajność.
 • Crafty – zaawansowany, wolny i otwarty silnik szachowy
 • C-Ray – prosty raytracer przeznaczony do badania wydajność obliczeń zmiennoprzecinkowych procesora. Test ten jest wielowątkowy (16 wątków na rdzeń), jest używanych 8 promieni na piksel dla anti-aliasingu, a wynikiem końcowym jest wygenerowany obraz o rozdzielczości 1600 x 1200
 • FFMpeg – test ten wykorzystuje FFmpeg do testowania wydajności systemu kodowania dźwięku oraz obrazu
 • HDParm Read – narzędzie hdparm służy do prostej analizy wydajności kontrolerów SATA, wbudowanych w mostku południowym
 • Himeno – program dokonuje pomiarów, w celu przejścia głównej pętli i znalezieniu rozwiązywania równania Poissona używając metody iteracji Jacobiego
 • Mafft – program z wieloma równaniami aminokwasów lub sekwencji nukleotydowych. Test bada równanie 100 sekwencji pyruvate decarboxylase
 • POV-Ray – jest programem służącym do grafiki 3D przy użyciu raytracingu (wiki)
 • RAM Speed – program mierzy szybkość pamięci operacyjnej
 • OpenSSL – zestaw narzędzi, który implementuje protokół SSL (Secure Sockets Layer) oraz TLS (Transport Layer Security) protokołów. Test ten mierzy wydajność szyfrowania OpenSSL RSA 4096-bit
 • SuperPi – prosty program w C++, który oblicza Pi do 8,765,4321 cyfr, za pomocą wzoru Leibniza
 • Kodowanie x264 – jest to prosty test kodera x264, który implementuje H.264/AVC

Dodatkowo użyliśmy własnego skryptu do mierzenia czasu kopiowania dużej ilości plików z kilku katalogów do innych. Skrypt ten generuje dużą ilość plików w sporej ilości katalogów o 10 poziomowym zagłębieniu. Następnie rozpoczyna równoczesne kopiowanie plików o różnej wielkości pomiędzy losowymi katalogami.

Wyniki testów

7-Zip

7-zip
Widzimy tutaj przewagę słabszej konstrukcji, aczkolwiek nie jest ona zbyt duża. Ciężko nam jest też porównać owy wynik do innych płyt głównych.

Bullet Physics Engine

We wszystkich testach wygrała słabsza konstrukcja, aczkolwiek można tu przyjąć błąd statystyczny z racji bardzo niskiej przewagi.

Apache Benchmark

Apache Benchmark
Tutaj jest już dość znacząca przewaga słabszego modelu. Widać, iż świetnie można wykorzystać ową płytę na serwer domowy.

Crafty

Crafty
W szachach wygrał wyższy model.

C-Ray

C-Ray

FFMpeg

FFMpeg

HDParm Read

HDParm Read
W tym teście dziwi różnica, z racji tego, iż obie płyty posiadają ten sam mostek południowy, co nie powinno wpłynąć na wynik.

Himeno

HIMENO

Mafft

MAFFT

POV-Ray

POV-Ray

RAM Speed

Tutaj podejrzewamy, iż BIOS ustawił domyślnie inne taktowanie pamięci, co mogłoby tłumaczyć również niektóre wygrane niższego modelu płyty głównej.

OpenSSL

OpenSSL
GA-890FXA-UD5 ma tutaj przewagę, ale jest to błąd statystyczny.

SuperPi

Sample Pi
Widzimy tutaj niewielką przewagę GA-890FXA-UD5, aczkolwiek jest to błąd statystyczny.

x264

Dekodowanie x264
W kodowaniu obie płyty posiadają zbliżone wyniki.

Kopiowanie plików

Kopiowanie plików
Tutaj o dziesiątki sekund wygrała GA-880GMA-UD2H.

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca testów. Jak widzimy obie płyty posiadały niemal identyczną wydajność w każdym teście. Jedyny, który odbiegał nieco od normy, to test pamięci, ale podejrzewamy tutaj, iż BIOS samodzielnie ustawił taktowanie pamięci na korzyść tego niższego chipsetu.

Temperatura procesora obu jednostek wahała się między 28 stopni Celsjusza, a 40 podczas mocnego obciążenia. Technologia Cool’n’Quite była włączona, aczkolwiek na czas testów braliśmy pełną moc procesora, aby zniwelować do minimum różnice w testach.

GA-880GMA-UD2H

Płyta świetnie nadaje się na domowe centrum rozrywki. Zintegrowana karta graficzna to brak konieczności dokupowania na starcie zewnętrznej karty graficznej, a 6 wyjść audio pozwalają na podłączenie w trybie 5.1. Minusem w IGP jest to, że zabiera na starcie dużą ilość pamięci RAM, a nie ma automatycznej regulacji owej ilości. Trzeba ręcznie zmieniać to w BIOS.

Zalety:

 • Cicha praca
 • Przyzwoita jakość dźwięku
 • Duża ilość portów SATA
 • Zintegrowana karta graficzna
 • Cena
 • USB 3.0

Wady:

 • Zintegrowana grafika zabiera 512MB na starcie
 • Nie działająca karta sieciowa pod popularnymi dystrybucjami Linuksa
 • Mostek północny i południowy strasznie się grzeją

GA-890FXA-UD5

Płyta miło nas zaskoczyła. Obie karty sieciowe działające bez problemu na starcie, do tego dobrze chłodzące radiatory na wszystkich najważniejszych częściach na płycie głównej, 6 wyjść audio pozwala nam na podłączenie w trybie 5.1, a dwie karty sieciowe na zrobienie domowego serwera.

Zalety:

 • Cicha praca
 • Świetnie działające radiatory
 • Dwie działające karty sieciowe
 • Duża ilość portów SATA
 • USB 3.0
 • Przycisk ClearCMOS

Wady:

 • Mogłaby być troszkę tańsza

14 Komentarze

 1. W opisie drugiej płyty na pierwszej stronie

  Jeszcze dalej na lewo zauważymy 4-pinowe wejście zasilania.

  Powinno być chyba 8 pinowe, przynajmniej tyle widać ze zdjęcia. Pozdrawiam i liczę na więcej testów.

  • @kwahoo, Panu już podziękujemy :| Jak widzę takie głupie posty to przypomina mi się dziecko neostrady.

   Super artykuł! To chyba pierwsze testy sprzętu pod Linuksem :)

  • @Greg @Michał Olber

   Myślę, że kwahoowi chodzi o to, że wykresy nie mają początku w punkcie 0, więc te niezauważalne różnice są wyolbrzymione trochę nadmiernie.

  • Eeeeee… W wykresie interesuje cie jego koniec i wynik. Jak dla mnie jest ok i nie wiem o co chodzi.

   I jak zwykld rozmowa na temat. Irytuja mnie tacy komentujacy.

   Czekam na testy kart graficznych. Skladam kompa pod linuksa i zalezy mi na takich testach.

  • Sugeruję, że nie potraficie robić wykresów. Waląc wykres zaczynający się od 28 a kończący na 31 sugerujecie czytelnikowi, że płyty znacznie różnią się wydajnością. A tak nie jest.

 2. Co prawda preferuję płyty ASUSa pod Linuksa, ale układ chłodzący GA-890FXA-UD5 wygląda znacznie bardziej "apetycznie" niż GA-880GMA-UD2H. Chyba sobie taką kupię. :lol:

  Natomiast jeśli chodzi o wsparcie Gigabyte dla Linuksa hmm…

  Z uwagi na różne warunki obsługi Linuxa, prosimy o pozyskanie sterowników ze strony internetowej producenta danego układu.

  http://pl.gigabyte.ru/products/page/mb/ga-890fxa-

  http://pl.gigabyte.ru/products/page/mb/ga-880gma-

  • Tak, jak napisałem. Tylko na płycie GA-880GMA-UD2H nie działała nam karta sieciowa. Z resztą sprzętu nie mieliśmy problemów :) W domu mam GA-870A-UD3 i również nie mam z nią problemów pod Linuksem :D Oprócz tego, że trafiłem akurat na pechowy model i 2 razy była już w naprawie gwarancyjnej :P

  • No masz napisane w opisie dokładnie. Widać nie czytałeś dobrze recenzji każdej płyty i nie chciało ci się zajrzeć na strone Gigabyte, który ma bardzo dobrze to wszystko opisane. Co do RAID, to nie testowaliśmy, ale postaram się na swojej GA-870A-UD3 to sprawdzić :)

Odpowiedz