Test Ubuntu vs. OpenSolaris vs. FreeBSD

Test Ubuntu vs. OpenSolaris vs. FreeBSD

  przez -
  6 701
  Strong Tux
  Portal Phoronix po raz kolejny przeprowadził testy porównawcze pomiędzy systemami operacyjnymi. Po testach taki jak Ubuntu 7.04 vs. 8.10, Fedora 7 vs. 10, czy Mac OS X 10.5 vs. Ubuntu 8.10 przyszedł czas na porównanie Ubuntu, OpenSolarisa i FreeBSD. Testy te objęły takie zadania jak szyfrowanie GnuPG, kompresję 7-Zip oraz Gzip, dekodowanie plików Ogg, FFmpeg.

  Systemy były testowane na komputerach wyposażonych w procesory AMD Opteron 2356, płytę główną Tyan Thunder n3600M, 4GB DDR2, kartę graficzną ATI FireGL V8600 oraz dysk 160GB Western Digital WD1600YS-01SHB1 SATA.

  GnuPG

  Z raportu wynika, że najbardziej wydajnym systemem był Ubuntu. Wersja 64bitowa zajęła 8 razy pierwsze miejsce. OpenSolaris 2008.11 RC2 wygrał w siedmiu testach a FreeBSD 7.1 Beta 2 AMD64 tylko trzy razy.

  Pełny raport z testów można przeczytać w artykule Ubuntu vs. OpenSolaris vs. FreeBSD Benchmarks.

  • deathnoise

   1. już od trzech lat w freebsd jest dostepny o wiele lepszy system plikow ufs2.. ktory jest DOMYSLNYM systemem plikow w nowych wersjach freebsd.. nie wiem, dlaczego autorzy wybrali starszy ufs

   2. w tym tescie nic nie pisza o konfiguracji jadra systemu…

   czy autorzy testu zdaja sobie sprawe z tego, ze w freebsd trzeba RECZNIE wlaczyc obsluge wielu procesorow, a nastepnie przekompilowac jadro? pewnie nie.. bo z testu to nie wynika…

   zabawne, ze w wiekszosci testow, system dzialajacy na jednym procesorze jest szybszy od ubuntu smigajacego na 8 procesorach.. :>

  • Pingback: Test Ubuntu vs. OpenSolaris vs. FreeBSD : Aktualności()

  • "all operating systems were left in their default configuration."

   Ja powiem tak. Dla mnie takie testy nic nie mówią. W życiu na desktopie nie zainstaluje FreeBSD bo się nie nadaje, tak samo jak na serwer jakiegoś Ubunciaka. Każdy system przystosowany jest do swojego zadania.

   A te testy to tak jakby ścigać się na kombajnie i bolidzie formuły 1 i wykazywać, który jedzie szybciej, orze i zbiera plony.

  • Takich testów to bym się raczej w Chipie czy PCWK spodziewał, Panie Paszczaku :P

  • Nie ja tworzyłem ten raport i testy :]

  • wena

   Szkoda ze uzyto wersji roboczych opensolarisa i freebsd a ubuntu uzyto finalnej wersji, to swiadczy o autorze testu jak i o samych jego wynikach.