Tiny Core Linux 3.4

Tiny Core Linux 3.4

przez -
10 727
Tiny Core Linux

Robert Shingledecker ogłosił wydanie systemu Tiny Core Linux 3.4. Jest to minimalistyczna dystrybucja Linuksa, która zajmuje około 11 MB. Zaktualizowano fluff do wersji 0.8.5. Pojawiło się sporo ulepszeń w graficznym interfejsie użytkownika. Wymienione zostały gradienty oraz tapety, poprawiono ikony. Zaktualizowano mnttool, które wspiera obsługę labeli.

 • Van

  W newsie jest błąd, link "Tiny Core Linux 3.4" przenosi do strony PCLinuxOS.

 • Poprawione :)

  Mnie zadziwia, jak ludzie potrafią w tak małym pliku zmieścić cały system :D

 • omen

  11 mb i w środku "Wymienione zostały gradienty oraz tapety, poprawiono ikony." nawet jakieś środowisko graficzne? how?

 • Jak się chce to się potrafi ;-)

  Screenshoty: Tiny Core Linux 3.2.

  Warto ją zassać i uruchomić, chociażby na jakimś VirtualBoxie.

 • Van

  To nie jest cały system. Nie ma praktycznie żadnych aplikacji, jądro jest niemożliwie odchudzone, przez co cierpi obsługa sprzętu, a do poprawnego działania potrzebne jest kablowe (i raczej tylko kablowe) połączenie z Internetem, żeby móc dograć oprogramowanie i moduły jądra z repozytoriów.

  Jak piszą na samej stronie projektu:

  "It is not a complete desktop nor is all hardware completely supported. It represents only the core needed to boot into a very minimal X desktop typically with wired internet access.

  The user has complete control over which applications and/or additional hardware to have supported, be it for a desktop, a netbook, an appliance, or server, selectable by the user by installing additional applications from online repositories, or easily compiling most anything you desire using tools provided."

  To ja już wolę Puppy Linux (nieco ponad 100 MB) na pendrive lub płytce, który na dzień dobry obsługuje całkiem szeroką gamę sprzętu i domyślnie zawiera całą masę aplikacji do normalnego korzystania z komputera. Chociaż dla komputera sprzed, powiedzmy, 12 lat Tiny Core jest dobrym rozwiązaniem.

 • Greg

  Jak to nie cały? Ty chyba nie wiesz co to system operacyjny. Jest to system operacyjny i już. To o czym Ty piszesz to dystrybucja Linuksa.

  Systemem już jest samo jądro. Doucz się, a potem pisz.

 • Van

  Wyraziłem się niedokładnie. Myśląc "cały system" miałem na myśli "kompletne środowisko użytkowe". Vide podany wyżej opis Tiny Core ze strony www projektu…

  Formalnie oczywiście masz rację.

 • Marek

  Środowisko graficzne TinyCore opiera się na toolkicie FLTK – i dlatego jest właśnie takie – szybkie i lekkie. Środowisko Puppy Linux opiera sie na GTK+2 – jest więc estetyczne i intuicyjne.

 • Taki PLD Rescue CD nie ma żadnego GUI a jest bardzo użytkowy :)

 • Wyraziłem się niedokładnie. Myśląc "cały system" miałem na myśli "kompletne środowisko użytkowe". Vide podany wyżej opis Tiny Core ze strony www projektu… Formalnie oczywiście masz rację.