Tizen 1.0 Larkspur

Tizen 1.0 Larkspur

przez -
12 1041
System operacyjny, systemy operacyjne

Ogłoszono wydanie Tizen 1.0, otwartego mobilnego systemu operacyjnego, opartego na Linuksie. Sponsorowany jest przez Linux Foundation, LiMo Foundation, Intela i Samsunga. Powstał na bazie MeeGo i w zamierzeniach ma być następcą MeeGo dla przedstawicieli przemysłu urządzeń mobilnych, a wiele osób zaangażowanych w projekt MeeGo angażuje się również w Tizen. Kod Tizena jest dostępny dla wszystkich członków społeczności, którzy chcą go używać lub rozwijać.

Prócz tego wydano także pakiet SDK dla programistów, wraz z emulatorem. Grafika Tizena jest oparta o X11 z menedżerem okien, bazującym na Enlightenment Foundation Libraries (EFL), ze wsparciem dla OpenGL ES 1.1 i OpenGL ES 2.0, grafiki 2D bazującej na Cairo, a także frameworka multimedialnego bazującego na GStreamer. Frontend zapewnia API webowe, które udostępnia interfejs dla aplikacji, systemu plików, NFC i innych usług.

Pakiet SDK posiada sporo narzędzi, które oferują rozbudowane możliwości tworzenia aplikacji webowych na Tizena. Symulator jest oparty o przeglądarkę internetową. IDE oferuje aktualnie edytor HTML WYSIWYG, sprawdzanie i optymalizację składni JavaScript/CSS, przeglądarkę opartą na WebKit i konsolę z szablonami/przykładami, konsolę logów JavaScript, wsparcie dla debuggowania wielu widżetów i szablonów zdefiniowanych przez użytkownika. Emulator SDK bazuje na kodzie QEMU x86 i oferuje sprzętowe wsparcie wirtualizacji na Intel HAXM.

Podobne artykuły

12 Komentarze

 1. A czy przypadkiem MeeGo nie zostało porzucone? Jaki system rozwija Samsung. Też jakiś w oparciu o Linuksa i nie jest to bada.

  • MeeGo na razie nie porzucono. Ma go rozwijać Intel. Nokia też coś tam przebąkuje o zastąpieniu Symbiana przez MeeGo dla niskobudżetowych telefonów.
   Jakoś nie sądzę aby Tizen stał się bardziej popularny niż taka Bada. Nie wystarczy umożliwić robienia aplikacji w Javascript aby system stał się popularny. W technologiach webowych lepiej zrobić portal internetowy dla urządzeń mobilnych dostępny na każdą platformę.
   MeeGo ma przynamniej możliwość pisania aplikacji zarówno z użyciem QT4 jak i GTK+, tymczasem Tizen używa mało popularnego Enlightenment

   "Jaki system rozwija Samsung. "
   No właśnie Tizen ;)

 2. Największym problemem będzie go rozreklamować. W przeszłości były już różne projekty systemów linuksowych na telefony, ale wszystkie padły bo producenci nie chcieli się pchać w linuksa i tworzyli własne systemy (lub płacili za licencję na Windowsa/Symbiana).

  Dopiero Android się wybił i w jakiś 80% dlatego że jest od Google. Założę się, że gdyby Androida nie stworzyło duże G, tylko jakaś mniej znana firma, to nikt by nie spojrzał na ten system,

 3. […] Ogłoszono wydanie Enlightenment E17, środowiska graficznego zbudowanego w oparciu o biblioteki Enlightenment Foundation Libraries. W jego skład wchodzi menedżer okien 3D, podstawowe aplikacje pulpitu, system do zarządzania wirtualnymi pulpitami oraz bibliotekę EPhisics, która obsługuje efekty fizyczne. Pracę nad nią trwały ponad 12 lat. Na tych samych bibliotekach jest oparty mobilny system operacyjny Tizen 1.0 Larkspur. […]

Odpowiedz