Tizen 1.0 Larkspur

Tizen 1.0 Larkspur

przez -
12 725
System operacyjny, systemy operacyjne

Ogłoszono wydanie Tizen 1.0, otwartego mobilnego systemu operacyjnego, opartego na Linuksie. Sponsorowany jest przez Linux Foundation, LiMo Foundation, Intela i Samsunga. Powstał na bazie MeeGo i w zamierzeniach ma być następcą MeeGo dla przedstawicieli przemysłu urządzeń mobilnych, a wiele osób zaangażowanych w projekt MeeGo angażuje się również w Tizen. Kod Tizena jest dostępny dla wszystkich członków społeczności, którzy chcą go używać lub rozwijać.

Prócz tego wydano także pakiet SDK dla programistów, wraz z emulatorem. Grafika Tizena jest oparta o X11 z menedżerem okien, bazującym na Enlightenment Foundation Libraries (EFL), ze wsparciem dla OpenGL ES 1.1 i OpenGL ES 2.0, grafiki 2D bazującej na Cairo, a także frameworka multimedialnego bazującego na GStreamer. Frontend zapewnia API webowe, które udostępnia interfejs dla aplikacji, systemu plików, NFC i innych usług.

Pakiet SDK posiada sporo narzędzi, które oferują rozbudowane możliwości tworzenia aplikacji webowych na Tizena. Symulator jest oparty o przeglądarkę internetową. IDE oferuje aktualnie edytor HTML WYSIWYG, sprawdzanie i optymalizację składni JavaScript/CSS, przeglądarkę opartą na WebKit i konsolę z szablonami/przykładami, konsolę logów JavaScript, wsparcie dla debuggowania wielu widżetów i szablonów zdefiniowanych przez użytkownika. Emulator SDK bazuje na kodzie QEMU x86 i oferuje sprzętowe wsparcie wirtualizacji na Intel HAXM.