O TomTomie, holenderskim potentacie nawigacji osobistych, głośno zrobiło się w lutym 2009 roku. Był to okres gdy Microsoft wpadł w rutynę pobierania opłat licencyjnych za rzekome naruszanie patentów przez Linuksa. Wtedy też do Międzynarodowej Komisji Handlu trafił pozew przeciwko TomTomowi, któremu zarzucono m.in. bezprawną obsługę formatu FAT32 na swoich urządzeniach. TomTom płacić nie chciał i sprawa trafiła na sądową wokandę co skończyło się szybką i bolesną przegraną. Minął miesiąc, a holenderska firma zmuszona została do podpisania porozumienia patentowego i rozpoczęcia procesu legalizacji Linuksa.

Można więc uznać, że TomTom ma spore doświadczenie w wykorzystywaniu wolnych zasobów. Firma przez długie lata zarabiała na Linuksie, co też czyniła w zgodzie z intencjami jego twórców. Nastał jednak moment, gdy publiczne dane, zgromadzone i uporządkowane przez społeczność zaczęły zagrażać egzystencji firmy. Całość została podsumowana w liście pt. Open source maps and their alternatives, gdzie korporacja wymienia wady otwartoźródłowych projektów i określa je jako zagrażające życiu. Chociaż nikogo nie wymieniono z nazwy, bez wątpliwości list ten adresowany jest do największego dostawcy wolnych map – OpenStreetMaps. Wolnym Mapom zarzuca się podatność na wandalizmy, gdzie zauważono ponad 100 tysięcy ataków i ciągłe odwracanie kierunku jazdy w jednokierunkowych ulicach. Drugim zarzutem jest mniejsze pokrycie dróg dojazdowych i o 16% mniej dostępnych atrybutów takich jak nazwy ulic. Kolejnym argumentem przeciwko Wolnym Mapom ma być oznaczenie pól czy torów kolejowych jako przejść dla pieszych czy przejazdów samochodowych.

W reakcji na ten list, wolontariusze projektu wystosowali sprostowanie. Faktycznie, w zeszłym roku dokonano 102 tysiące uderzeń, z czego część pochodziła z co najmniej siedemnastu adresów IP firmy Google, aczkolwiek tylko dwóch użytkowników dokonało aktu wandalizmu. Błędy zostały wykryte i szybko naprawione. Zwrócono również uwagę, że OpenStreetMaps jakby nie patrzeć, jest projektem hobbystycznym i wciąż rozwijającym się. Być może faktycznie gdzieś brakuje 16% pokrycia z rzeczywistymi drogami, ale z drugiej strony oznacza to, że OSM osiągnął aż 84% zasięgu profesjonalnej mapy TomToma. Ostatni zarzut potraktowano jako konfabulację i nie zrozumienie idei projektu. Polne drogi (czy tory kolejowe), nie zostały oznaczone jako drogi przejazdowe, ale jako opcjonalny i niezalecony szlak komunikacyjny.

Richard Fairhurst z OpenStreetMaps określił zachowanie firmy jako sianie FUD-u i powód do wstydu. TomTom najwyraźniej lęka się utraty dominującej pozycji i próbuje temu zaradzić na wszelkie możliwe sposoby. A jest o co walczyć, gdyż Wolne Mapy pomimo swoich „negatywnych aspektów”, systematycznie zdobywają świat. Już teraz społeczność OSM współpracuje z Microsoft Bing Maps, a w aplikacjach Apple, Facebooka czy Wikipedii porzucono Google Maps na rzecz otwartoźródłowych map. TomTom próbuje zahamować ten trend, ale nic nie wskazuje na jakikolwiek sukces.

Firma musi zdać sobie sprawę, że OpenStreetMaps nie powstało jako jego bezpośredni konkurent, ale stał się nim niechcący i przez przypadek, nie uczestnicząc w głównym nurcie walki o pieniądze. Prywatne mapy to fajna rzecz, ale era zarobku na nich najwyraźniej dobiega ku końcowi. Może najwyższy czas pójść śladem innych firm takich jak Nokia i zamiast siać nieprawdę, należałoby po prostu zmienić branżę?*

* Nokia zanim stała się największym producentem telefonów komórkowych, produkowała masę papierniczą i kable.

13 Komentarze

  1. > Nokia zanim stała się największym producentem telefonów komórkowych,
    > produkowała masę papierniczą i kabe.

    Teraz dzięki microsoftowi powróci do tej branży…

Odpowiedz