Twierdza 3 już dostępna na Linuksa

Twierdza 3 już dostępna na Linuksa

przez -
15 2055
Twierdza 3

Dla miłośników strategii wczoraj pojawiła się nie lada informacja. Trzecia część lubianej przez wielu serii Stronghold (znanej w Polsce jako Twierdza) doczekała się wersji na system Linux i jest już dostępna do pobrania na platformie Steam. W grze wcielamy się w rolę władcy średniowiecznego zamku i naszym zadaniem jest rozbudowywać nasze włości oraz pokonywać ewentualnych wrogów. Jako lord również będziemy musieli zarządzać naszymi poddanymi, zapewniając im pożywienie czy pracę.

Dzieło firmy Firefly Studios dzieje się 10 lat po wydarzeniach znanych z pierwszej części gry i ponownie wciela nas w rolę angielskiego lorda. Wróciły znane z pierwowzoru tryby oblężenia, kampania fabularna czy multiplayer. Szczególnie zmiany daje się zauważyć w kwestii grafiki, która jest bardziej szczegółowa oraz uproszczono system rozbudowy murów. Mimo wielu pozytywnych nowości, gra jest obiektem sporej krytyki społeczności. Najczęstszymi zarzutami są częste błędy, brak trybu Potyczki czy ubogie zarządzanie jednostkami bojowymi.

Wersja na systemy Linux została przeportowana przy użyciu technologii eON, lecz mimo braku pełnej natywności, port nie powinien posiadać zbyt wielu nowych błędów. Twierdzę 3 można kupić już teraz poprzez platformę Steam.

 • P

  37% komentarzy o tej grze na Stimie jest pozytywna. Hm, znaczy gniot. Szkoda chyba miejsca na polecanie takiej produkcji.
  P.

  • tehmal

   NIe kupuj – zabugowane gówno :>

  • Robert “Szkodnix” Wolniak

   Każdy kupuje to, co lubi. Ja poinformowałem o fakcie, że gra się na Linuksa pojawiła. Co zrobisz z tą informacją to Twoja sprawa :)

 • Cambini

  To co że gra jest zbugowana, ledwo się pojawiła na linuxa, w końcu błędy można poprawić.

  • nazwa

   Ta gra nie jest zabugowana na Linuksa, ta gra jest zabugowana sama z siebie. Od premiery (3 lata temu) dostała już niezliczoną masę łatek i pomogło tylko trochę. Ciekawostka: Oficjalna strona nawet nie działa, heh… Mogliby sportować, np. Crusader HD, w to się da grać.

 • 123qwe

  Jak tak patrze na gameplay na youtube to o wiele fajniejsze wydaje sie darmowe 0ad a i tak nic nie przebije Planetary Annihilation. :)

  • DamonLi

   PA ostatnio kupiłem na Allegro. Po 30 zeta chodzą z uwagi na ostatnią obniżkę ceny. Warto, a działa nieźle na 64 bitowym Linuksie. 32 bit niestety nie wspierany.

  • Robert “Szkodnix” Wolniak

   To już zależy od indywidualności. 0 A.D w dużej mierze opiera się na Age of Empires 2 (miał być pierwotnie modyfikacją do tejże gry), a Twierdza 3 na poprzednich częściach serii. To pierwsze głównie jednak skupia się na armiach, gospodarce i ulepszeniach, a drugie na swobodzie budowania zamków, realizmie i strategii w walce (np. słabych punktach obrony, kwestii wysokości terenu, itp.). Te gry zazwyczaj konkurują ze sobą ;)

 • Pingback: Trinity Bundle, czyli 10 gier na Linuksa po okazyjnej cenie()