Ubuntu 10.04

Ubuntu 10.04

przez -
33 2708
Canonical Ubuntu

Zgodnie z harmonogramem został wydany system Ubuntu 10.04 oraz Kubuntu 10.04. Oba systemy działają pod kontrolą jądra w wersji 2.6.32. Znajdziemy w nich odpowiednio środowiska graficzne GNOME 2.30 oraz KDE SC 4.4. Z systemów usunięto HAL co znacznie przyspieszyło proces uruchamiania systemów.

Najbardziej widoczną zmianą w Ubuntu jest nowa szata graficzna. Style zostały zupełnie zmienione, odświeżone. Zmianie uległy nawet miejsca przycisków do okien (minimalizacja, maksymalizacja oraz zamykanie okna). Zostały one umiejscowione po lewej stronie paska.

Pojawiło się MeMenu, które integruje system z takimi serwisami jak Facebook czy Twitter. Dodano MessagingMenu, który grupuje w jednym miejscy wszystkie powiadomienia z komunikatorów, klientów poczty oraz klientów IRC.

Jedną z ważniejszych zmian jest wybór sterownika Nouveau dla kart graficznych NVIDIA. Niestety w stabilnej wersji nie posiada on wsparcia dla grafiki 3D. Możliwy jest wybór sterownika własnościowego. Pojawiło się lepsze wsparcie dla iPhona odaz iPoda. W takich programach jak Nautilus i Rhythmbox można przeglądać zawartość urządzeń.

Z systemu usunięto natomiast GIMPa oraz Xsane. Oba programy zastąpione zostały przez F-Spot oraz SimpleScan. Możliwa jest instalacja poprzednich aplikacji za pomocą Centrum oprogramowania Ubuntu. Narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby ułatwić instalację aplikacji. Pojawiły się również demonstracje oraz zdjęcia aplikacji, którą chce się zainstalować. W repozytoriach pojawił się internetowy pakiet biurowy Zoho.

Nowością jest również sklep Ubuntu One Music Store. Usługa ta została zintegrowana z odtwarzaczem Rhythmbox. W sklepie można zaopatrzyć się w muzykę pozbawioną DRM.

33 Komentarze

  1. A tam. Więcej cukierkowatych poprawek niż funkcjonalnościowych. Jakieś ubusklepy czy taw inny badziew, jakieś powiadomienia i inny shit.

Odpowiedz