Ubuntu 11.04

Ubuntu 11.04

przez -
58 1935
Ubuntu 11.04 (slider)

Wydano dystrybucję Ubuntu 11.04. Domyślnie po instalacji systemu wystartuje nam Unity, które wzbudziło już wiele kontrowersji wśród społeczności. Nowe środowisko nastawione ergonomię i zwiększoną produktywność. Największym mankamentem nowego wydania jest fakt, że dla większości aplikacji stał się niedostępny zasobnik systemowy. Na szczęście jest możliwość zalogowania się do sesji Ubuntu Classic, która uruchomi klasyczne środowisko Gnome.

Jeżeli z jakiś powodów nie będzie mogło wystartować Unity, system przełączy do Gnome. Dzięki temu firma Canonical nie będzie musiała tworzyć osobnego wydania dla netbooków.

Z aplikacji mamy dostępne takie oprogramowanie jak: Mozilla Firefox 4.0 oraz LibreOffice 3.3.2 czy Banshee 2.0, który zastąpił aplikację Rhythmbox. W systemie znajdziemy również kompilator GCC 4.5 oraz język Python 2.7. Domyślnym klientem poczty pozostaje Evolution 2.32.2.

System działa pod kontrolą jądra 2.6.38-8. Zawiera ono kilka poprawek związanych z obsługą GPU. Pojawiły się również łatki dla urządzeń audio. Ulepszona została obsługa takich systemów plików jak Btrfs, Ext4, czy XFS. W serwerowym wydaniu Ubuntu zaktualizowano aplikację Powernap do wersji 2.0, co pozwoliło to na znaczne oszczędności w zużyciu energii. Znajdziemy tam również takie oprogramowanie jak: PHP 5.3.5, PostgreSQL 8.4.8, aplikację Eucalyptus 2.0.2. (Ubuntu Enterprise Cloud) i bibliotekę libvirt 0.8.8.

Canonical równocześnie wydało także system Kubuntu 11.04, w którym dodano aplikację OwnClowd. Pozwala ona na synchronizację ustawień systemu oraz plików pomiędzy wieloma komputerami. Domyślnym odtwarzaczem multimediów stał się GStreamer. Serwerem graficznym jest X.Org 1.10.0 oraz Mesa 7.10.1. Zaktualizowano również Upstart do wersji 0.9.7-1.

Pełna lista zmian znajduje się na stronie ubuntu.com oraz w notce o wydaniu. Pojawiły się aktualizacje do wersji 11.04 dla takich dystrybucji jak Xubuntu, Edubuntu, Mythbuntu, oraz Ubuntu Studio.