Ubuntu 11.10 Beta 1

Ubuntu 11.10 Beta 1

przez -
15 1308
Canonical Ubuntu

Canonical i programiści ogłosili wydanie pierwszej bety wersji Ubuntu 11.10 o kodowej nazwie Oneiric Ocelot. Najnowsza wersja zawiera specjalnie zmodyfikowane jądro Linux 3.0.0-9.15, które bazuje na wersji 3.0.3. Ulepszono i zaktualizowano interfejs Unity, włączając komponenty z GNOME 3.1.5, oferując usługi pod powłoką pulpitu. Zaktualizowano także Centrum Oprogramowania Ubuntu, dodając podgląd najlepiej ocenianych aplikacji.

Programiści zmienili także nazwę „Places” na „Lenses„, aby mieć szerszy zakres zastosowania. Lenses potrafi wyświetlać informacje z różnych źródeł, takie jak pliki, kolekcje muzyki, czy sieci społecznościowe, oferując przy tym możliwość ich filtrowania po przez pola ocena, zakres i kategorie.

Zaktualizowano pakiety: Python 3.2, GCC 4.6.1, CUPS 1.5.0, Shotwell 0.11, i LibreOffice 3.4.2 (wersja 3.4.3 pojawiła się niedawno). Dodano wersję beta Firefox 7 i Thunderbird 7, jako domyślnego klienta poczty, wraz z integracją w menu. Prócz tego zawarto narzędzie do wykonywania kopii zapasowych Déjà Dup.

Reszta zmian obejmuje nowy przełączni Alt+Tab, wsparcie wielu architektur (ulepszenie 32 bitowych bibliotek i aplikacji obsługiwanych na 64 bitowym systemie), nowy ekran logowania, który używa teraz LigthDM, oraz Unity 2D, które zastąpić ma stary GNOME 2, w przypadku braku wsparcia akceleracji 3D. Odświeżono sesję pulpitu oraz wskaźniki poboru energii.

Bardzo szczegółowy opis zmian dostępny jest w notce o wydaniu.

15 Komentarze

  • Powoli zaczynają mnie denerwować komentarze na temat nowego Ubuntu.. Co jakiś serwis informacyjny o nowościach w świecie linuxa tam własnie komentarze takiego typu. To się już powoli staje naprawdę nudne. Czy naprawdę nikomu nie przyszło do głowy, że "to cholerne Unity" można odinstalować i zainstalować z repozytoriuw Gnome 2 ? Naprawdę dajcie już sobie spokuj z tym narzekaniem na wszystko..

  • @marcinsud

   Wydawało mi się, że paczki z Gnome 2 jeszcze widziałem, ale zawsze mogę się mylić. Może w nieoficjalnych repo albo backportach? Muszą gdzieś być bo jeśli dla Archa i Debiana Gnome 2 jest dostępne to i dla Ubuntu też być powinno. W końcu Ubu jest oparte na Debianie.

 1. Niestety Ubuntu nie można już chwalić. Canonical je spieprzył. Gnome spieprzyło swoje środowisko graficzne. Przesiadłem się na Mandrivę. I jest super!

  • @tom2090 Wszędzie się powtarza, że ubuntu oparte jest o debiana, ale jeśli przyjrzeć się pakietom to z łatwością można stwierdzić, że tak nie jest. Wszystkie pakiety gnome w ubuntu maja nowszą wersję niż w debianie experimental (zresztą jak wiele innych pakietów). Gnome2 w debianie też swoją drogą się kończy, duża część aplikacji w unstable to już aplikacje z gnome3. Nie wiem jak sprawa wygląda w archu dokładnie, ale czytałem coś, że ludzie z archa forkują gnome2 pod inną nazwą niestety nie pamiętam szczegółów. Nie ma się co oszukiwać ubuntu przestało już być kompatybilne z debianem i krytyczne dla siebie pakiety paczkują sami.

  • @marcinsud

   Jak to człowiek może się zawsze czegoś nowego dowiedzieć. Chodzi mi o paczki. Nie miałem pojęcia, że Ubuntu już całkiem odcieło się od Debiana. Co do forkowania Gnome 2 w Archu to też o tym słyszałem. Jednak powinieneś się ze mną zgodzić, że nie ma sensu kłucenie się o to czy Gnome 2 jest lepsze niż Unity i inne środowiska bo to poprostu nie ma sensu. Każdy ma swoje gusta. To że Unity w Ubuntu 11.04 było naszpikowane po uszy błędami potwierdzi chyba każdy, ale z wydania na wydanie wszystkie błędy zostaną poprawione, co potwierdza najnowsze wydanie 11.10 w wersji beta 1. Canonical idzie z duchem czasu i wprowadza nowości, które są adekwatne do dzisiejszych standardów (chociażby panele dotykowe stosowane w tabletach i coraz częściej netbookach, notebookach i monitorach). Oczywiście nie każdemu się to podoba co jest normalną reakcją, dlatego dla tych pozostają inne dystrybucje takie jak Debian, który jest dużo bardziej stabilny niż Ubuntu lub inne dystrybucje – Fedora, Mandriva, OpenSUSE itp., a także środowiska takie jak KDE, XFCE, LXDE etc. Więc naprawdę niewidzę powodów do narzekań typu "Unity jest be i już". Co do Gnome 2 to naprawdę nie wierzę w to żeby nie można było w jakiś sposób go zainstalować.

  • @tom2090 No i przyznaję ci rację, bo nigdzie nie twierdziłem inaczej (chociaż normalne menu aplikacji z kategoriami by się przydało w unity). Sam nie korzystam z ubuntu. Ogólnie jestem zdania, że jak komuś coś nie pasuje to nie ma sensu narzekać do czasu aż ma jakiś wybór.

  • @Greg Co ja widzę? Czy to nie Ty zawsze narzekałeś na ten system, mówiłeś że umiera itd? :P

 2. Ola

  Przyznajcie że nie chodzi o spiep… ubuntu z powodu unity tylko o to że modernizacja nowego środowiska spowoduje wiele kłopotów głównie związanych z przyzwyczajeniem do wysłużonego już gnome 2.

  Za jakiś czas gnome 3 /unity będzie bardziej dopracowane i ergonomia pracy na pewno się poprawi.

  Nie jestem zwolennikiem unity czy G3 sam pracuję na G2 i raczej stronię od KDE bo cenię sobie szybkość i prostotę ale cieszę się że eksperymentują…[nie wpadniemy w stagnację…]

  MS przyzwyczaił ludzi do swoich okienek i canonical robi dokładnie to samo ,istnieje taka możliwość że cześć ludzi nie będzie chciała wrócić do MS bo będzie im trudno się przestawić z np dopracowanego Unity.

  Zapewne część z was pamięta jaką potęgą jest skonfigurowane E17 ,a mimo to mało osób tego używa właśnie ze względu na to że dostosowanie wyglądu zabiera sporo czasu ,a do tego nie każdy lubi docka jak w Mac'u.

  Natomiast jest pewna ilość ludzi którzy nie wyobrażają sobie przejścia na inne środowisko niż E17 bo tak je dopieścili że więcej nawet KDE im nie da.

 3. […] Zmieniono także nazwę "Places" na "Lenses", aby mieć szerszy zakres zastosowania. Lenses potrafi wyświetlać informacje z różnych źródeł, takie jak pliki, kolekcje muzyki, czy sieci społecznościowe, oferując przy tym możliwość ich filtrowania po przez pola ocena, zakres i kategorie. […]

Odpowiedz