Ubuntu 11.10 zmienia GDM na LightDM

Ubuntu 11.10 zmienia GDM na LightDM

przez -
20 1545
Canonical Ubuntu

Podczas trwającego Ubuntu Developers Summit 2011 podjęto decyzję, iż następna wersja Ubuntu 11.10 “Oneiric Ocelot” zmieni domyślny menedżer logowania GDM na LightDM. Zostanie on także dodany do Kubuntu zamiast KDM oraz całej reszty dystrybucji opartych o Ubuntu.

LightDM oferuje te same funkcje, jak GDM i KDM, jednakże jego kod jest znacznie mniejszych rozmiarów, jest prosty i łatwy w utrzymaniu oraz posiada pełną dokumentację API, dzięki czemu łatwiej jest projektować do niego front-endy oraz skórki. Jest również bardzie elastyczny, aniżeli GDM.

Posiada on front-end oparty o WebKit, w celu projektowania tematów logowania w HTML. Istnieją także front-endy oparte o GTK i Qt, oraz inne narzędzia. Istnieją przypuszczenia, że LightDM zostanie włączony do projektu Wayland szybciej, aniżeli do X.Org.

Zmiana z GDM na LightDM ma nastąpić wkrótce w celu szybkiego przetestowania podczas cyklu nowego wydania Ubuntu. Canonical oddelegowało już jednego inżyniera do prac nad tym menedżerem, jak również będzie naciskało społeczność GNOME do szybkiego zaadaptowania swojego pomysłu.