Ubuntu 11.10

Ubuntu 11.10

przez -
53 2400
Ubuntu 11.10 (slider)

Wydano system Ubuntu 11.10 o nazwie kodowej Oneiric Ocelot. Nowe wydanie, to sporo zmian, jeżeli chodzi o Unity, instalator oraz aplikacje. Instalator Ubuntu pozostaje nadal prosty i przyjazny w obsłudze dla użytkownika. Dodano możliwość wstawienia własnego zdjęcia, którą to czynność można zrobić w czasie instalacji lub po jej zakończeniu.

Dystrybucja ta działa pod kontrolą jądra 3.0. System ten jest aktualizacją dla poprzedniego wydania – Ubuntu 11.04, które wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami wzbudziło wiele kontrowersji.

Ubuntu 11.10

Ubuntu 11.10 zawiera sporo estetycznych zmian, które są widoczne od razy po uruchomieniu systemu. Chodź niektóre zmiany są niewielkie to cieszą oko swoją prostotą.

Ubuntu 11.10

Ubuntu 11.10 Ubuntu 11.10 Ubuntu 11.10

Cała seria Ubuntu dorobiła się nowego menedżera logowania – LightDM. Zmiana ta jest o tyle dobra, że tworzenie i zarządzanie wyglądem jest o wiele łatwiejsze i prostsze oraz pozwala na efekty, jakich nie można było osiągnąć za GDM.

Ubuntu 11.10

Domyślna lista aplikacji została zaktualizowana o kilka nowych pozycji:

Centrum Oprogramowania Ubuntu zostało zrobione na wzór aktualnie panującej mody sklepów internetowych aplikacji dla smartfonów jak na przykład Android Market.

Ubuntu 11.10

Ubuntu 11.10 Ubuntu 11.10 Ubuntu 11.10

Zmieniono także nazwę “Places” na “Lenses”, aby mieć szerszy zakres zastosowania. Lenses potrafi wyświetlać informacje z różnych źródeł, takie jak pliki, kolekcje muzyki, czy sieci społecznościowe, oferując przy tym możliwość ich filtrowania po przez pola ocena, zakres i kategorie.

Ubuntu 11.10

Lekkim przeróbkom uległ Dash – główna powłoka Unity. Posiada ona teraz swoje własne kontrolki okien, usytuowane w lewym górnym rogu ekranu, które pozwalają na maksymalizację, powrót do pół zakrytego ekrany lub zamknięcie.

Ubuntu 11.10

Ubuntu 11.10 Ubuntu 11.10 Ubuntu 11.10

Szukanie aplikacji rozwinęło się o pozycję rankingową, która tak samo, jak w Centrum Oprogramowania Ubuntu, pozwala wybrać najchętniej używane przez użytkownika aplikacje. Pojawiła się możliwość szybkiego filtrowania wyszukiwanych aplikacji czy plików. Za pomocą przejrzystego interfejsu możemy wybrać to co nas interesuje.

Szczegółowe informacje dostępne są w oficjalnym ogłoszeniu oraz notce o wydaniu. Obrazy dostępne są do pobrania ze strony cdimage.ubuntu.com.