Ubuntu 13.10 Saucy Salamander z Ubuntu One Login oraz ulepszonymi Smart Scopes

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander z Ubuntu One Login oraz ulepszonymi Smart Scopes

przez -
35 2386
Canonical Ubuntu

Canonical ogłosiło wydanie Ubuntu 13.10 Saucy Salamander, które jest w pewnym sensie udoskonaleniem poprzedniej wersji, czyli Ubuntu 13.04. Główne zmiany objęły tak naprawdę Smart Scopes oraz środowisko Unity. Dodano nowe jądro Linux 3.11, X.Org Server 1.14.3, Mesa 9.2.1, pakiet biurowy LibreOffice 4.1.2, przeglądarkę Firefox 24, klienta poczty Thunderbird 24, odtwarzacz muzyczny Rhythmbox 3.0.

Smart Scopes


Jest to prawdopodobnie największa zmiana w całym systemie. W czasie wyszukiwania zadanej frazy pojawią nam się wyniki zarówno aplikacji w systemie, jak i zawartości internetowej. Oczywiście osoby nie lubiące tego drugiego mogą bez problemu w ustawieniach systemu wyłączyć wyszukiwanie w internecie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pozostawienie tej funkcji, to dzięki stosowaniu specjalnych kombinacji znaków i wyrazów uzyskamy bardzo szczegółowe wyniki wyszukiwania.

Nowy aplet klawiatury w obszarze powiadomień

W obszarze powiadomień dodano nowy aplet klawiatury, który pozwala w szybki sposób, przełączać się pomiędzy różnymi typami oraz językami.

Ubuntu 13.10 - nowy aplet klawiatury

Ubuntu One Login

Pojawiła się możliwość utworzenia konta w systemie przy użyciu usługi Ubuntu One, co ma ułatwić konfigurację systemu. Wszystkie ustawienia maja być przechowywane na serwerze.

Ubuntu 13.10 - Ubuntu One Login

W nowej odsłonie dodano także całkiem nowy zestaw tapet, który jak zawsze był wybierano spośród zgłoszeń, nadesłanych od społeczności.

Warto także na koniec zaznaczyć, że najnowsza wersja nie posiada serwera wyświetlania Mir.

35 Komentarze

    • To OpenSource – każdy może robić tak, jak mu się podoba. Nie zrobią odwrotnie, bo wtedy zdecydowanie mniejsza liczba sama by to sobie włączyła, a tak jest domyślnie i teraz kto będzie chciał, to będzie musiał to sobie wyłączyć :-)

  1. […] Ali Linx z zespołu Ubuntu GNOME poprosił społeczność o pomoc, w przygotowaniu pakietów GNOME Shell 3 dla systemu Ubuntu 14.04 LTS. Okazuje się, że jest po prostu za mało osób, które mogłyby zarządzać i naprawiać znalezionymi błędami. Aktualnie deweloperzy planują pozostać przy GNOME 3.8, które zostało dobrze przetestowane podczas prac nad Ubuntu 13.10. […]

Odpowiedz