Ubuntu Core z transakcyjnymi pakietami Snappy

Ubuntu Core z transakcyjnymi pakietami Snappy

przez -
7 1886
Canonical Ubuntu

Canonical udostępniło wszystkim nową wersję systemu – Ubuntu Core. Jest to specjalna i minimalistyczna odmiana Ubuntu z systemem plików rootfs, która pozwala na stworzenie swoich własnych obrazów do konkretnych potrzeb. Poszczególne partycje działają w trybie tylko do odczytu, a każda aplikacja działa w odizolowanym pliku. Pakiety zwane Snappy to paczki gotowe do uruchomienia, bez zależności zewnętrznych, podobne do tych z Ubuntu Phone.

Snappy używa do aktualizacji tzw. mechanizmu transakcyjnego, czyli każda aktualizacja powinna zakończyć się powodzeniem lub w ogóle, bez częściowego sukcesu. Przed każdym wgraniem nowych plików, robiona jest kopia zapasowa danych, co pozwala na przywrócenie do stanu początkowego, bez obawy o uszkodzenie systemu.

7 Komentarze

  1. W Opensuse pojawił się nowy system plików partycji / oraz program Snapper do obrazów. Proszę o praktyczny poradnik/artykuł na ten temat. Dobre byłoby zrobić 2 drugi artykuł o Ubuntu-core, trzeci o Ubuntu Snappy, a czwarty porównujący te wszystkie technologie w praktyce. Na podstawie tego co wiem będzię to standard w przyszłości w Linuksie, o którym Windows będzie marzył… a może też coś takiego ma? Wirtualizacja serwerów też ma z tym wiele wspólnego oraz obrazy wirtualnych maszyn.

    • Snapper i Snappy nie mają ze sobą nic wspólnego, więc nie ma co porównywać. Snapper to narzędzie do snapshotowania zmian w systemie plików btrfs a „snappy” to typ aktualizacji pakietów systemowych (w Ubuntu Phone zastępuje on apt-get).

Odpowiedz