Zaloguj się
X
 
Login:
Hasło:
  Zapamiętaj mnie
Rozmiar tekstu:

Ubuntu dorobi się własnego frameworka wielodotykowego


Dodano: 20.08.2010    Autor: Michał Olber 
Komentarze: 0

Canonical UbuntuFirma Canonical ogłosiła, iż pracuje na frameworkiem wielodotyku o nazwie UTouch. Jeżeli jesteś użytkownikiem sprzętu Dell XT2 lub Apple Magic TracPad i posiadasz system Ubuntu, to następnej wersji Ubuntu 10.10 ma się owo oprogramowanie pojawić. Będzie ono licencjonowane podwójnie: na GPLv3 i LGPLv3.

Framework UTouch nie jest napisany od nowa, i nie bazuje na SGS-L, ale jest implementacją czterech innych języków. Owy język dotyku jest opisany w dokumencie Google oraz na blogu Marka Shuttlewortha, jako umożliwiający łączenie prostych gestów w łańcuchy, tworzące skomplikowane “zdania”. Jako przykład możliwości, język gestów zostanie zaimplementowany w Przeglądarce Dokumentów Evince.

Oficjalna notka UTouch 1.0 znajduje się na blogu Canonical, a więcej dokumentacji znaleźć można Launchpad multi-touch-dev mailing list.

Celem naszej działalności jest przekazywanie wiedzy dotyczącej systemów operacyjnych Linux. Prezentowane artykuły to bogate źródło informacji na temat dystrybucji systemów opartych na Ubuntu. Nasza uwaga koncentruje się między innymi na następujących kwestiach: Ubuntu, Linux Mint, Unity, CentOS, Red Hat oraz Raspberry Pi.
Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0