Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu 12.04 LTS Beta 1

Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu 12.04 LTS Beta 1

przez -
1 1745
Canonical Ubuntu

Kate Stewart ogłosiła wydanie Ubuntu 12.04 LTS Beta 1, Kubuntu 12.04 LTS Beta 1, Xubuntu 12.04 Beta 1. Znajdziemy w nich jądro Linux 3.2.0-17.27, które to bazuje na jądrze Linux 3.2.6, X.Org Server 1.11.4, Grub 1.99, GCC 4.6.2, Prócz tego wszystkie wersje od teraz używają instalatora Ubiquity. Dołączono również obrazy dla architektury ARMv7.

Ubuntu 12.04 Beta 1

Najważniejsza zmiana dokonała się w interfejsie pulpitu – mianowicie dodano HUD (heads-up display). Ma on zastąpić tradycyjne menu i współpracuje z menu aplikacji. Pojawia się po naciśnięciu klawisza ALT i ma wygląd przezroczystego okna. Jego dużą zaletą jest też współpraca z niektórymi cechami w programach i wykonywanie bezpośrednich poleceń w nich zawartych.

Upodobniono powiększanie pulpitu Unity 2D do wersji Unity 3D z akceleracją. Prócz tego w ustawieniach systemowych „Wygląd” dodano kilka nowych opcji. Wyłączono zarządzanie energią RC6, dodane ostatnio przez firmę Intel dla procesorów Sandy Bridge i Ivy Bridge, z powodu problemów z trybem usypiania. Canonical ma nadzieję, na włączenie tego w finalnym wydaniu.

Zmieniono domyślny odtwarzacz muzyki na Rhythmboksa z obsługą Ubuntu One Music Store. Dodano LibreOffice 3.5 oraz Firefox 11 Beta. W Unity Launcher pojawiło się wsparcie dla Nautilusa, a podczas instalacji programów, z wykorzystaniem Centrum Oprogramowania Ubuntu, instalowane są automatycznie pakiety językowe. Udoskonalono wsparcie touchpadów, poprzez dodanie ClickPads – touchpadów ze zintegrowanymi przyciskami.

Kubuntu 12.04 Beta 1

Wśród nowości znajduje się m.in. KDE 4.8, Telepathy KDE 0.3, Amarok 2.5. Muon Suite został zaktualizowany do wersji 1.3 (Release Candidate), jest teraz bardziej niezawodny i szybszy. Odświeżono też interfejs menedżera aktualizacji. Menedzer pakietów umożliwia teraz bardziej szczegółowe powiadomienia jakie dodatkowe zależności zostaną zainstalowane po zaznaczeniu pakiety do instalacji. Dodano integrację wyglądu aplikacji GTK3 ze stylem KDE Oxygen. Zaktualizowano też Rekonq oraz OwnCloud. W repozytorium znajdziemy pakiet biurowy Calligra następcę KOffice. Trwają też pracę nad Kubuntu Active Remix z Plasma Active.

Kubuntu 12.04 LTS Beta 1
Kubuntu 12.04 LTS Beta 1
Kubuntu 12.04 LTS Beta 1

Xubuntu 12.04 Beta 1

Dodano Alacarte, który będzie pokazywał na pulpicie, wszystkie pozycje związane z menu Xfce. Pojawiły się nowe tapety i udoskonalenia wyglądu. Poprawiono współpracę z biblioteką GTK+, szczególnie stylu Greybird.

Ubuntu Server 12.04 Beta 1

Ulepszono wsparcie dla OpenStack, LXC oraz dodano monitorowanie serwerów. Dodatkowo usługa identyfikacji Keystone, która jest używana przez OpenStack do identyfikacji (authN) i krytycznych autoryzacji (authZ), została zaktualizowana do Keystone-light.

1 komentarz

Odpowiedz