Ubuntu portowane na architekturę ARM

Ubuntu portowane na architekturę ARM

przez -
4 564

Firma Nokia, sponsorująca projekt przeniesienia Linuksa na ARM, właśnie ukończyła przebudowę Ubuntu. Zespół Handheld Mojo ukończył przenoszenie na architekturę ARM Feisty Fawn, nazwanego w ramach projektu Frisky Firedrake oraz Gutsy Gibbon, znanego jako Grumpy Griffin. Niedługo rozpocznie się kompilacja Hardy Heron, pod nazwą jeszcze nieznaną.

Przeportowane na ARM Mojo Ubuntu, może zostać przetestowane pod QEMU, emulatorze który wspiera różnorodne architektury ARM. Albo może to zostać uruchomione w środowisku chroot, przy pomocy pamięci Flash SD, karty osadzonej w Internetowych tabletach Nokia N8xx, które bazują na Linuksie.

Z małymi wyjątkami, większość oprogramowania z Ubuntu, kompiluje się dobrze dla ARM. Przykładem może być program graficzny GIMP, uruchomiony na tablecie N800. Aplikacje z problemami to: Java, Mono, G77 (kompilator Fortrana) i reszta oprogramowania oparta na nich.

Jako alternatywa, dla architektury bazującej na ARM, Mojo jest testowane na serwerach x86, z oprogramowaniem do emulacji QEMU-ARM. QEMU jest nieporównywalnie szybszy, niż prawdziwa architektura ARM, kiedy pracuje na nowszych komputerach x86.

Nad projektem zaangażowane są osoby:

 • Andrew Christian, główny inżynier projektu
 • Brian Avery, weteran przenoszenia Linuksa na HP iPaq
 • George France, były programista utrzymania jądra Linuksa na architekturze Alfa

Więcej informacji na linuxdevices.com, mojo.handhelds.org.

Podobne artykuły

 • Nokia, i nokia :) Może kiedyś usłyszę o Ubuntu na Sony Ericssona :) Nie powiem, bo inicjatywa miła, pytanie tylko czy jeśli system bedzie instalowany domyślnie na telefonach, ile będzie pytań jak sie go pozbyć :):)

 • frk

  okok oby tak trzymac! :)

 • Raczej nie będzie pytań jak się go pozbyć :) Ludzie się cieszą jak działa im telefon a nie co nim steruje :)

 • Michał Olber

  Zależy, co ludzie jeszcze wezmą. Jak tylko do dzwonienia to różnicy im nie zrobi. Problem jest już, jak ktoś bierze tablety i do gier. Mam znajomego, który kupił N8xx i Linuksa wywalił, a załadował Windows, bo do gier ;/ Nie rozumiem takich ludzi kompletnie.