Ubuntu przygotowuje się do dalszego wygaszania obsługi Pythona 2

Ubuntu przygotowuje się do dalszego wygaszania obsługi Pythona 2

przez -
2 637
Canonical Ubuntu

Ponad 2 lata zostało do całkowitego wycofania Pythona 2 przez Upstream, Ubuntu przygotowuje odpowiednio do tego. Dzięki najnowszej wersji Ubuntu 17.10, można było dostarczyć system bez zainstalowanego Pythona 2. Następnym krokiem w systemie Ubuntu jest stopniowe wycofywanie wsparcia dla tej wersji Pythona. Zostanie to zrobione poprzez, przeniesienie go z głównego archiwum do archiwum globalnego. Kilka lat później Python zostanie całkowicie usunięty. Obecnie istnieje jednak sporo problemów, które skutecznie hamują degradacje Pythona 2 na Ubuntu. Niektóre z nich to:

 • Potrzeba zbudowania OpenStacka z Pythonem 3
 • Usuwanie/Aktualizowanie pozostałych referencji Pythona 2
 • Upewnienie sie, że pozostałe pakiety zależne od Pythona pracują z Py3

Deweloperzy nie mają pewności czy degradacja nastąpi już w kwietniu w systemie Ubuntu 18.04 LTS. Dowiemy się tego wkrótce.

 • Krzysztof Słychań

  Bardzo dobrze! Wreszcie trzeba się odżegnać, zrobić krok naprzód i odejść od py2. Ta generacja była przestarzała już w 2014r., kiedy zacząłem uczyć się Pythona. Myślałem przyszłościowo i poszedłem całkowicie w trójkę bez nabywania złych przyzwyczajeń. Odtąd minęło mnóstwo czasu, by przeportować projekty na py3, lub dorobić warstwy zgodności.

  Podejrzewam, że Debian będzie na tym etapie dopiero za pięć lat i zrobi to bardzo pomału (bo zgodność i uniwersalność jest ważniejsza).

 • pawellek

  Co się tutaj dzieje???
  Wchodzę do was przez rss i już drugi raz jakieś dziwne przekierowanie że wygrałem jakiegoś srajphona !!! Może to reklamy z Disqusa? Bo w wersji darmowej są jakieś reklamy.