Ubuntu świętuje swoje 7 urodziny

Ubuntu świętuje swoje 7 urodziny

przez -
0 711
Canonical Ubuntu

7 lat temu, 20 października 2004 roku, pojawiła się pierwsza wersja Ubuntu 4.10, o kodowej nazwie „Warty Warthog. Ogłoszenie dał Mark Shuttleworth na listach mailingowych. Cała praca nad projektem rozpoczęła się w marcu tego samego roku. Shuttleworth pracował wcześniej, jako programista Debiana od początku lat 90 ubiegłego stulecia, jednakże chciał innej drogi dla Linuksa, i po sprzedaniu firmy Thawte zajmującej się elektronicznymi certyfikatami w 1999 roku, założył w 5 lat później Canonical i stworzył fork Debiana Linux, znany teraz jako Ubuntu – Linux for human beings.

Aplikacjami, jaki pojawiły się w Ubuntu 4.10 było GNOME 2.8, Firefox 0.9, OpenOffice.org 1.1.2, Gaim 1.0, GIMP 2.0 i Floppy Formatter. Po niedługim czasie od wydania, dystrybucja była już na 13 miejscu w rankingu DistroWatch.com, aby kilka miesięcy później wyjść na prowadzenie, którego nie oddała do czasu wydania Ubuntu 11.04.

Ubuntu posiada ogromną społeczność, zarówno użytkowników, programistów, jak i opiekunów. Wraz z wydaniem Ubuntu 12.04 LTS, Canonical zamierza umocnić swoją pozycję na rynku, wydając wersję na procesory ARM, oraz zintegrowaną chmurę.

Brak komentarzy

Odpowiedz