Ubuntu usunie Metacity na rzecz Compiza

Ubuntu usunie Metacity na rzecz Compiza

przez -
11 387
Canonical Ubuntu

Dmitrijs Ledkovs, deweloper w firmie Canonical, oznajmił na listach dyskusyjnych, że instalator Ubiquity otrzymał właśnie podstawowe wsparcie dla Compiza. Wiadomo też, że Ubuntu jest przygotowywane do całkowitej zmiany menedżera okien z Metacity na Compiza. Nie oznacza to pełnego usunięcia pozostałości z GNOME 2.x, menedżer będzie nadal dostępny w zależnościach, ze względu na pakiet OpenJDK. Compiz natomiast stanie się głównym zarządcą okien od następnego stabilnego wydania Ubiquity.

Podobne artykuły

 • Pingback: News Ubuntu usunie Metacity na rzecz Compiza()

 • misiek

  I bardzo dobrze. Najlepszego menadżera okien w linuksie gnome usunęło w niebyt swoim Gnome-Shell. Na szczęście nie dotyczy to unity. Sam używam compiza wraz z emeraldem. Compiz ma nadal olbrzymi potencjał. Niewykorzystany.

  • Kenji

   Hint: gnome-shell to nie jest menadżer okien :-).

  • misiek

   OK :) Skrót myślowy :) Jest środowiskiem graficznym. Interfejsem użytkownika. I praktycznie menadżerem okien, bo używa tylko (chyba że się mylę) muttera. Który w sumie jest częścią składową gnome-shell. Compiz też nie jest menadżerem okien.

  • marcinsud

   mutter nie jest integralną częścią gnome-shell i z powodzeniem może być wykorzystywany w innych środowiskach graficznych. Powiem więcej rozwiązuje problemy projektowe z którymi borykało się metacity i jest w stanie w pełni zastąpić swego poprzednika. To nie jest ułomny brat, to jest bardzo rozwinięty następca. Mutter w żadnym miejscu nie jest zależny od gnome-shell.

  • misiek

   Zgadza się. Jest dokładnie na odwrót. To gnome-shell jest zależny od muttera. Nie potrafi korzystać z innego środowiska.

 • RokU

  Niech usuną Unity.

  • I zaczną wspierać Mate Desktop :)

  • marcinsud

   To sobie zainstaluj wersję ubuntu bez unity. Może trudno w to uwierzyć, ale są ludzie, którym unity odpowiada, niestety nie jestem jedną z tych osób, ale za to umiem zainstalować coś z innym środowiskiem graficznym.

 • damek

  Ubuntu ma tam jakąś swoją strategię, którą kieruje się już parę ładnych lat. I jak na razie wszystko idzie w dobrym kierunku. Ubuntu nadal jest najpopularniejszą dystrybucją GNU/Linux, a systemy bazujące na Ubuntu też powstają. Wymiana Metacity na Compiza – to jeden z etapów wdrożenia Waylanda, o ile dobrze pamiętam. trzeba zaznaczyć, że to nadal GNU/Linux – każdy wybiera i modyfikuje co mu się podoba – od środowisk graficznych, poprzez powłoki, po menadżera okien.