Udev i systemd połączone

Udev i systemd połączone

przez -
8 1472
Linux Tux

Główny deweloper udev – Kay Sievers ogłosił, że udev, który odpowiada za zarządzanie urządzeniami i ich sterownikami w jądrze, połączy się z kodem źródłowym systemd. Sievers wraz z Lennart Poettering stworzyli systemd, jako alternatywę dla sysvinit i upstart, jakieś dwa lata temu. Co ciekawe, część jego kodu źródłowego oparta jest na obecnie funkcjonującym udev. Dzięki połączeniu obu projektów, zniknie problem duplikacji kodu, rozwiązywania zależności budowania i zmniejszy się obciążenie administracyjne obu projektów.

Połączenia wszystkiego w jedną całość, stworzy w pełni nowoczesny i funkcjonujący system init z funkcją hotplug. Będzie również istniała możliwość osobnej instalacji udev, co jest spowodowane przez initrds (initial ramdisks), który nie zawiera systemd i musi być pewność, aby działał dobrze. Aby zapobiec rozbieżności numeracji, wersja systemd zostanie zrównana z 45 do 184.

8 Komentarze

  1. hmm… co znaczy, ze cos nie zawiera systemd? Mam rozumiec ze beda teraz dwa gadzety do tego samego – mimo, ze funkcje udev beda w systemd to i tak bedzie trzeba miec zainstalowany udev? jaki cel ma w takim razie wlaczanie udev do systemd?

    • Nie czytasz ze zrozumieniem. Dystrybucje, które przeszły na systemd we większości nie będą potrzebowały udev. Jednakże jak jest napisane, osobna instalacji musi istnieć, ze względu na initrds – initial ramdisk.

  2. Bardzo dobre posunięcie. Za dużo jest podobnego oporgramowania na Linuksie, które robi to samo. By się połączyli i porobili coś naprawdę dobrego. Tej decyzji gratuluję.

Odpowiedz