Ujawnionio specyfikację Open Source Hardware Definition 1.0

Ujawnionio specyfikację Open Source Hardware Definition 1.0

przez -
1 734
Open Source Hardware Association

Wersja 1.0 specyfikacji Open Source Hardware została zainicjowana w lipcu 2010 roku. Po wielu miesiącach rozwoju została ona opublikowana. Specyfikacja Open Source Hardware stanowi część tej samej kultury FLOSS, z tą tylko różnicą, że odnosi się do sprzętu. Jest to jednak o wiele mniej popularne zagadnienie od otwartego oprogramowania, chociażby z powodu cen samych części niezbędnych do stworzenia dowolnego projektu. Z reguły należy się też wykazać większą wiedzą i umiejętnościami niż wymaga tego samo programowanie.

Oryginalnie planowano aby była to pojedyncza licencja, która zastąpi szereg licencji dotyczących sprzętu.
Definicja bazuje na części Open Source Definition, obejmując wymagania dotyczące dostępności dokumentacji, oprogramowania niezbędnego i opcjonalnie przypisanego. Obejmuje ona także, jakie atrybuty powinna mieć używana licencja, m.in. nie ograniczać danego sprzętu lub oprogramowania, nie być specyficzna dla danego sprzętu i powinna być neutralna technologicznie.

Jednakże problem z licencją występuje w USA, której prawo nie zezwala na patentowanie elektroniki, w przeciwieństwie do oprogramowania (sic!). Z tego powodu może ona być wykorzystywana do ograniczania planów, ale nie produkowanych urządzeń.

Mimo to, wiele organizacji i osób uczestniczących w inicjatywie otwartości sprzętu, zatwierdziło definicję.

Aktualnie trwa również wybór odpowiedniego loga, które będzie łatwe w nadruku na PCB, będzie łatwe w nadruku na schematach oraz będzie oznaczać otwartość. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 kwietnia.