Unia Europejska zyskuje rocznie 450 miliardów euro dzięki Open Source

Unia Europejska zyskuje rocznie 450 miliardów euro dzięki Open Source

przez -
16 1175
Unia Europejska

Badacz procesów ekonomicznych w sektorze IT, pracujący przez ostatnie 15 lat dla Komisji Europejskiej Carlo Daffara, opublikował wyniki swoich prac dotyczących wpływu Open Source na ekonomię Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że ekonomia europejska zyskuje bezpośrednio rocznie ok. 114 miliardów euro tytułem oszczędności na bezpośrednich kosztach oprogramowania.

Używanie rozwiązań otwarto-źródłowych prowadzi też do zmniejszenia ryzyka niepowodzenia prowadzonych projektów, zmniejsza też koszty utrzymania kodu istniejących już projektów. Wzrost wydajności i produktywności całej gospodarki Unii dzięki wykorzystaniu rozwiązań typu Open Source, autor ocenia na 342 miliardy Euro. Inne ośrodki badawcze przedstawiają tę kwotę w granicach pomiędzy 374, a 399 miliardami Euro.

Daffara szacuje, że w gospodarce UE oprogramowanie otwarto-źródłowe stanowi około 35% całości wykorzystywanych rozwiązań. Kod tych programów zazwyczaj uważany jest, za cechujący się lepszą jakością od oprogramowania zamkniętego, jest on często ponownie używany w innych przedsięwzięciach, dzięki czemu używa się sprawdzonego i bezpiecznego rozwiązania. Projekty używające tego kodu mogą rozwijać się szybciej, a koszty utrzymania stanowią około 60% kosztów utrzymania kodu zamkniętego.

Badacz zauważa też, że w przypadku firm posiadających bardzo wielu klientów i działających na masową skalę efekty użycia kodu otwarto źródłowego są bardziej widoczne. Firmy te znacznie łatwiej przyciągają nowych partnerów, dzięki jakości usług i znacznie łatwiej im jest ich utrzymać.

Publikacja Carlo Daffary była częścią OpenForum Academy odbywającej się 24 września w Brukseli.

16 Komentarze

  • "don't fuck with this */", "/* This card is _fucking_ hot… */", "* fucked up somewhere.", "please stay the fuck away from my code.", "Am I fucking pedantic or what?", "Null terminate this sucker, just in case.", "This sucks", – a takie tam wybrane komentarze z Linuksa 3.6.6 :) Znalazł się nawet jeden polski akcent.

  • Jasne, że nie. Ale w tym wypadku nie można mówić o zyskach (przynajmniej bezpośrednio). Po prostu zaoszczędzoną w ten sposób kasę rozpieprzą na coś innego… Jak to UE. Przynajmniej kasa (poniekąd nasza) nie pójdzie do MS.

  • Ale właśnie tu nie jest mowa o ue, tylko o gospodarkach krajów ue.

   Ue jako instytucja tylko mówi, że używa otwartych standardów i tańszego/lepszego oprogramowania – w praktyce jest odwrotnie.
   A co nawet zaoszczędzą, to i tak zmarnują na dotacje dla kolesi na kolorowe projekty. By żyło się lepiej oczywiście, i żeby każdy korzystał, choć nie każdy widział, itd.

 1. UE oszczedza jak idzie a ZUS ma to glebokim powazaniu gdzies mowiac iz OS to lipa i tylko MS daje im odpowiedznie mozliwosci i zaplecze o ile o takim mozna mowic

 2. Nie unia europejska, tylko kraje unii europejskiej. Prywatne firmy, a nie ten komunistyczny kołchoz.

  Unia europejska za to marnuje wielokrotnie więcej na armię urzędasów, złodziei i, co najgorsze, lewicowych mącicieli świata. Tfu.

Odpowiedz