Uruchomiono polskie forum Arch Linuksa

Uruchomiono polskie forum Arch Linuksa

przez -
10 3136
Arch Linux

W dniu wczorajszym po długiej przerwie wznowiono działanie polskiego forum Arch Linuksa, które znajdować się będzie pod adresem: forum.archlinux.org.pl. Prócz tego użytkownicy otrzymali kanał IRC pod nazwą #archlinux.org.pl hostowany na serwerze freenode.net. Administratorzy forum zachęcają do rejestracji i zakładania tematów. Warto zaznaczyć, że do tej pory większość pomocy można było uzyskać z wiki lub anglojęzycznego forum.

 • gosc

  Nie jestem fanem Arch’a, ale doceniam pracę włożoną w tą dystrybucję. Taki a nie inny model rozwoju spowodował powstanie dużego wiki, co jest często jedyną porządną formą dokumentacji wielu rozwiązań. Warto by i na tłumaczeniach się skupić, bo na Arch’owe wiki zaglądają nie tylko użytkownicy Arch Linuksa.

  • Kamil Koczurek

   Nom, ja zawsze gdy szukam jakiejkolwiek porady sprawdzam najpierw na Arch wiki. :)

 • Również nie przepadam za Arch’a, ale jednego trzeba mu pozazdrościć – AUR’a – tam można znaleźć dosłownie wszystko. Niby istnieje Launchpad na Ubuntu, ale najpierw trzeba dodać interesujące nas repozytorium, a następnie zainstalować pakiet, ale zazwyczaj one są stworzone pod konkretne projekty.

 • kangur

  Pierwsze co niech opracują bardzo wnikliwy poradnik jak go zainstalować i napisać trochę więcej o poprawnym skonfigurowaniu sieci.

  • Polecam dystrybucję [Antergos](http://antergos.com). Prosty instalator, wybierasz jakie środowisko i oprogramowanie chcesz, czy włączyć obsługę AUR’a, etc. Zainstalowałem dziś na VirtualBox i fajnie szybciutko chodzi.

   Swoją drogą mam niemiłe doświadczenia z Antergosem, bo jakiś czas temu chciałem zainstalować na starym komputerze, ale się nie dało, bo dysk już stary i rozwalony – swoją drogą to z każdym distro linuxa tak było, haha :)

  • Roman

   Jest pełno blogów opisujących w punktach ten proces.
   Co do sieci to wszystko zależy jakiego typu i z jaką konfiguracją. Najłatwiej mieć DHCP na ETH.

  • Tomek

   Od lat już Archa nie używam, ale nigdy nie miałem problemów z instalacją, czy z konfiguracją sieci. Coś się zmieniło w tym względzie w ciągu ostatnich, powiedzmy, czterech lat?

  • insanelyapple

   Jeżeli “goły” Arch cię przeraża, zawsze możesz wypróbować jedna z pochodnych dystrybucji z wbudowanym DE https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_based_distributions_%28active%29

 • R

  Nie prościej uczyć się angielskiego? Od dawna przestałem wpisywać w Google frazy po polsku jeśli chodzi o poszukiwanie rozwiązań problemów linuksowych…

  • gosc

   W takich przypadkach w najlepszym razie znajduję komunikat błędu w pliku źródłowym jakiegoś “cgit’a”. Ale rozwiązanie – z tym trudniej.