Uselessd, czyli jak powinien wyglądać systemd

Uselessd, czyli jak powinien wyglądać systemd

przez -
50 2193
uselessd

Integracja (siłą) systemd w dystrybucjach Linuksa trwa nieprzerwanie od kilku lat i w niedługim czasie zdominuje on wszystie systemy. Aby się przeciwstawić złej polityce deweloperów utworzono projekt uselessd. Ma on za zadanie zmniejszyć ilość niepotrzebnych zależności oraz funkcji, które są obecnie na siłę dodawane w systemd. Dodatkowo będzie istniała opcja przeniesienia go na systemy BSD, co w przypadku systemd jest aktualnie niemożliwe.

Podstawowe założenia uselessd:

 • Bazowanie na wersji systemd 208
 • Wsparcie dla standardowych bibliotek C: musl i uClibs
 • Brak dziennika journald, które przechowuje logi binarnie. Oznacza to brak integracji ibqrencode i libmicrohttpd. Domyślnym miejscem przechowywania logów ma być
  LOG_TARGET_KMSG_OR_SYSLOG
 • Brak libudev i udevd, co oznacza dowolność w użytkowaniu menedżera urządzeń
 • Usunięto niektóre rodzaje typów jednostek, w tym: urządzenia, liczniki, swapy, mounty i automounty
 • Usunięto zbędne demony, jak hostnamed, timedated, localed, logind i inne
 • Reguły instalacji dla wielu systemów MAC/ACL, w tym: SMACK (usunięto IMA i SELinux)
 • Narzędzie systemd-fsck zostało zastąpione przez plik usługi, który uruchamia /sbin/fsck dla urządzeń fsck
 • Częściowe wsparcie dla FreeBSD

Podobne artykuły

50 Komentarze

 1. Czyli znowu robią forka, więc zawdzięczają całą swoją bazę: pomysłowi (projekt), pracy (kod) i uprzejmości (wolna licencja) RedHata. A potem, jeśli okaże się, że systemd nadal rozkwita, a ich fork zdycha, znów zaczną lewacko skamleć, jaki to RedHat zły, jak niszczy konkurencję (nie pomagając jej), jak monopolizuje Linuksa (lepszymi i jedynymi działającymi rozwiązaniami), itd. Banda czerwonych swołoczy z uczuleniem na sukces innych. Najgorszy typ ludzi na świecie.

  • I’d just like to interject for a moment. What you’re referring to as Linux, is in fact, GNU/Linux, or as I’ve recently taken to calling it, GNU plus Linux. Linux
   is not an operating system unto itself, but rather another free
   component of a fully functioning GNU system made useful by the GNU
   corelibs, shell utilities and vital system components comprising a full
   OS as defined by POSIX.

   Many computer users run a modified version of the GNU system every day, without realizing it. Through a peculiar turn of events,
   the version of GNU which is widely used today is often called „Linux”,
   and many of its users are not aware that it is basically the GNU system,
   developed by the GNU Project.

   There really is a Linux, and these people
   are using it, but it is just a part of the system they use. Linux is
   the kernel: the program in the system that allocates the machine’s
   resources to the other programs that you run. The kernel is an essential
   part of an operating system, but useless by itself; it can only
   function in the context of a complete operating system. Linux is
   normally used in combination with the GNU operating system: the whole
   system is basically GNU with Linux added, or GNU/Linux. All the so-called „Linux” distributions are really distributions of GNU/Linux.

  • Od kiedy gości którzy chcą stworzyć forka są lewakami ? Widzę nowy poziom paranoi :D

   A o_o spojrzałeś w lustro, jeśli nie to uważaj bo może tam lewak na ciebie będzie spoglądał :D

  • Idź pan w ch** ze swoją czerwoną wolnością, równością wszystkich i wszystkiego w dół i braterstwem z lufą przy skroni.

  • Nie wiem co ma czerwona zaraza do całkowicie wolnorynkowego i, jeśli można tak powiedzieć, kapitalistycznego tworu, jakim jest FSF.

   Widać nie znasz za grosz historii XX wieku i ideologii, które ten czas kształtowały. A szkoda, bo taka ignorancja skazuje nas na powtarzanie tej historii w przyszłości.

  • Gdyby tu było cokolwiek czerwonego, to ty, nieudaczniku z mordą jak stąd do Kalisza, miałbyś zakaz publicznych wypowiedzi. A że nie ma, to możesz produkować swoje kretynizmy.

  • Przecież właśnie do tego dążycie. Zbanować o_O, zamknąć, a najlepiej zabić, bo ośmiela się mówić niezgodnie z linią partii.
   To, że jest trochę więcej wolności słowa (o ile pozostajesz anonimowy, bo inaczej i tak ci dopier*olą), nie znaczy, że czerwona ideologia upadła. Najlepiej widać ją w naszym systemie podatkowym i socjalnym. A system wielu partii jednych kolesiów oraz zakłamane media na ich usługach dopełnia obrazu.

  • Czy ty trolu jeden, nie potrafisz odróżnić polityki od technologii? Systemd ma wiele wad, które nieraz tutaj przytaczano. I to właśnie Redhat ze swoim wirusowym softwarem zachowuje się tak, jak to opisujesz. Każdy ma używać systemd, bo jest miliard zależności od niego. To się kłóci z podstawami inżynierii oprogramowania. A czerwoność jest tutaj tylko pod jedną postacią – głupiego kapelusika amerykańskiej firemki zatrudniającej przygłupa, próbującego przerobić Linuksy na Windows.

  • RedHat nie mówi nikomu, żeby używał systemd. Używa go po prostu w swojej wersji składanki softu na bazie GNU/Linuksa. Ot taki mają pomysł na gotowy produkt. I TYLE.
   A że wydają systemd na wolnej licencji, to lewackie sępy się zleciały i ujadają. Dostali za darmo. Po zainteresowaniu świata widać, że świetne rozwiązanie. Ale chcieliby jeszcze więcej. Niech RedHat robi swój produkt tak, jak oni będą mu dyktować! I niech płaci za utrzymanie konkurencyjnych rozwiązań. I jeszcze za to dziękuje lewactwu, że się pokazali mu jedyną słuszną drogę.
   Dno.

   > A czerwoność jest tutaj tylko pod jedną postacią
   > – głupiego kapelusika amerykańskiej firemki
   > zatrudniającej przygłupa, próbującego przerobić
   > Linuksy na Windows.
   Ot wolny rynek i wolna licencja. Nie pasuje, nie używaj. Nie widzę tu nic czerwonego, w przeciwieństwie do szczekania lewactwa na RedHata i próby zabronienia mu odnoszenia sukcesów.

  • Nadal nie rozumiesz, chociaż i tak jest lepiej, bo przynajmniej coś konkretnego (poza LEWAKI, KOMUCHY!oneone) napisałeś. Problem nie w tym, że Redhat coś zrobił (chała mu za to;)), ale że jego soft ma charakter wirusowy. Zależności od systemd rozprzestrzeniają się jak zaraza tworząc vendor-locka. Nie dociera to do ciebie? Skoro ten model ci nie przeszkadza, to jak rozumiem, uważasz również dokonania firmy z Redmąt za wspaniałe, godne i sprawiedliwe?

  • Szkoda, że tak tępi ludzie mają dziś dostęp do Internetu…
   Umiesz wytłumaczyć co lewackiego jest w X.org, OpenSource, czy do czego tam pijesz?

 2. Przy okazji kłamliwe buce:
  „Torvalds: No Opinion On Systemd” http://slashdot.org/story/207329
  Gdy Torvalds (słusznie) zganił jednego z deweloperów systemd za wpadkę, uznaliście to za opinię o całym systemd i szastaliście „poparciem” Linusa dla waszego bóludupy na prawo i lewo. No a teraz wyszło. Nadinterpretacja jak zwykle w modzie wśród oszołomów.

  • Tak wydzierasz mordę nazywając tych czy innych devów lewakami, userów przygłupami a każdego o innych pogladach niz ty zdrajcą. Tyle że nie dość że twoje odrealnione i antywolnościowe wypociny są bzdurami, to mogę się założyć nawet na kasę że nigdy w swoim życiu nie napisałeś sensownych 100 linijek kodu źródłowego, jesteś technicznym dyletantem i zwykłym pożytecznym idiotom który w swoim zyciu nic nie osiągnął a za to najbardziej drze mordę w tematach o których nie ma pojęcia i przeczytał tylko kilka nagłówków.

   Spi*rda*laj nieudaczniku i frustracie na inny portal może tam twój ukochany RMS, RH czy ktoś inny sypie ci groszem za trolling.

  • >odrealnione i antywolnościowe wypociny
   Brak zgody na bycie okradanym przez lewactwo jest anytwolnościowy?
   Bo nie chcę dawać pieniędzy lewactwu na szerzenie czerwonej „wolności” równającej wszystkich do poziomu żebraka, aby nie społeczeństwo nie lamentowało, że komuś jest lepiej?
   Takie własnie macie podejście: gdy ktoś odnosi sukces, to trzeba zgnoić i ściągnąć w dól, bo to nie przystoi, żeby tak się wywyższać ponad motłoch nieudaczników.

   >nie napisałeś sensownych 100 linijek kodu źródłowego, jesteś technicznym dyletantem
   Nie napisałem stu, tylko pewnie z kilkadziesiąt tysięcy. Na kasę nie narzekam nawet pomimo okradania mnie przez waszą lewacką studnię bez dna. Tyle, że gdybym nie płacił 70% podatków i 90% jeśli kupiję paliwo, to pewnie otworzyłbym własną firmę i dał komuś zatrudnienie. A tak tylko myślę, czy nie wyjechać z tego Lewakowa Bezrobotnego.

   >[jesteś] zwykłym pożytecznym idiotom
   Chyba właśnie udowodniłeś kto tu jest idiotą.

   >Spi*rda*laj nieudaczniku i frustracie
   Nieudacznikami są lewacy, których ludzie sukcesu muszą wspierać swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi.

   Reszty twoich żałosnych wulgaryzmów bez pokrycia nie skomentuję.

  • > Nie napisałem stu, tylko pewnie z kilkadziesiąt tysięcy
   Mam nadzieję, że wiesz, że komentarze na osworld to nie to samo co kod źródłowy?

  • Tak wydzierasz mordę nazywając tych czy innych devów lewakami, userów przygłupami a każdego o innych pogladach niz ty zdrajcą. Tyle że nie dość że twoje odrealnione i antywolnościowe wypociny są bzdurami, to mogę się założyć nawet na kasę że nigdy w swoim życiu nie napisałeś sensownych 100 linijek kodu źródłowego, jesteś technicznym dyletantem i zwykłym pożytecznym idiotą który w swoim zyciu nic nie osiągnął a za to najbardziej drze mordę (szczeka) w tematach o których nie ma zielonego pojęcia bo przeczytał tylko kilka nagłówków.

   Spi*rda*laj nieudaczniku i frustracie na inny portal może tam twój ukochany RMS, RH czy ktoś inny sypie ci groszem za trolling.

  • >odrealnione i antywolnościowe wypociny
   Brak zgody na bycie okradanym przez lewactwo jest anytwolnościowy?
   Bo nie chcę dawać pieniędzy lewactwu na szerzenie czerwonej „wolności” równającej wszystkich do poziomu żebraka, aby nie społeczeństwo nie lamentowało, że komuś jest lepiej?
   Takie własnie macie podejście: gdy ktoś odnosi sukces, to trzeba zgnoić i ściągnąć w dól, bo to nie przystoi, żeby tak się wywyższać ponad motłoch nieudaczników.

   >nie napisałeś sensownych 100 linijek kodu źródłowego, jesteś technicznym dyletantem
   Nie napisałem stu, tylko pewnie z kilkadziesiąt tysięcy. Na kasę nie narzekam nawet pomimo okradania mnie przez waszą lewacką studnię bez dna. Tyle, że gdybym nie płacił 70% podatków i 90% jeśli kupiję paliwo, to pewnie otworzyłbym własną firmę i dał komuś zatrudnienie. A tak tylko myślę, czy nie wyjechać z tego Lewakowa Bezrobotnego.

   >[jesteś] zwykłym pożytecznym idiotom
   Chyba właśnie udowodniłeś kto tu jest idiotą.

   >Spi*rda*laj nieudaczniku i frustracie
   Nieudacznikami są lewacy, których ludzie sukcesu muszą wspierać swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi.

   Reszty twoich żałosnych wulgaryzmów bez pokrycia nie skomentuję.

  • Po pierwsze jakibyś stworzył cokolwiek sensownego już dawno byś się ujawnił i nie miałbyś zbytnio czasu na siedzenie tutaj i komentowanie. A masz go aż nadmiar więc zapewne siedzisz na dupie albo dostajesz kasę za trolling.

   Po drugie jak ci bardzo się ten lewacki kraj nie podoba możesz spokojnie wyjechać do normalnego, ja w przeciwieństwie do ciebie jestem na wylocie z tego kraju który tratuje moją wolność i możliwość zarobku, nie gadam tylko robię.

   Po trzecie jesteś antywolnościowy bo wydzierasz sie na każdego kto ma choć trochę inne poglądy niż ty nawet jeśeli jest obrońcą wolności. Swoich wypowiedzi na temat BSD, Userów którzy są za wyborem softu jakiego chcą używać, gości którzy forkują, distr czy programów (nawet otwartych) które ci nie pasują. Wyskakujesz o bolszewizmie a sam nie jesteś lepszy.

  • Nie widzę powodu, by rezygnować z anonimowości. Szczególnie w obliczu wyrażania opinii, mimo że słusznych, to niepopularnych wśród lewackiego establishmentu.
   Czasu mam dużo, pracuję tyle ile trzeba, i na kasę nie narzekam. Resztę czasu przeznaczam na to co uważam za słuszne, np. uświadamianie takich baranów jak ty. Na szczęście moim wolnym czasem nie możesz zarządzać, choć pewnie lewactwu to też nie w smak.

 3. Jakaś paranoja. Każdy, kto myśli inaczej to lewak.

  Wcześniej było tak, że jak się komuś nie podoba RH ze swoimi pomysłami, to napiszcie swoje.
  Teraz gdy już ktoś zaczyna tworzyć swoje, to nagle lewak i nieudacznik.
  Nie jestem ani „za”, ani „przeciw” jakiemukolwiek „lewactwu” ale związku żadnego tu nie widzę z lewakami.

  Chętnie bym poczytał na temat tego gdzie tu widać jakiś związek z lewakami…

  • Mnie nie musisz traktować poważnie. Ale to co mówię już by wypadało.
   Po pierwsze z samego faktu, że uczestniczysz w dyskusji, a polega ona właśnie na zrozumieniu i ustosunkowaniu się do zdania innych uczestników.
   A po drugie dlatego, że piszę bolesną prawdę, która wreszcie powinna dotrzeć do zakutych łbów niektórych ludzi.

  • Niestety trudno odróżnić w Twoich wypowiedziach to co ma sens od projekcji związanych z poglądami. Można znaleźć mocne argumenty w Twoich wypowiedziach, które szybko zakopywane są pod stekiem inwektyw i jedynie słusznych poglądów. Po prostu nie wiadomo kiedy traktować Twoją wypowiedź poważnie.

  • To nie jest kwestia poglądów, tylko faktów. Ja swoje poglądy potrafię uzasadnić, jak również obalić inne. Jeśli uważasz inaczej, to zapraszam do merytorycznej dyskusji.

   W tym momencie poglądy przestają być opinią, a stają się prawdą.
   Jeśli nadal pozostajesz przy kłamstwie i na nim budujesz, to otrzymujesz w efekcie np. taki lewacko czerwony twór jak ZSRR, który na blisko wiek rzuca cień na podstawy człowieczeństwa. Albo (przykład z drugiej strony) dostajesz monopolistyczny microsoft, który niszczy i okrada całe kraje i społeczeństwa na niespotykaną w zwykłym biznesie skalę.

   To nie jest także pogląd, że lewactwo to robactwo, a wolny rynek jest
   (generalnie) dobry. To są fakty, których dowodzi zarówno obserwacja
   naturalnych zachowań ludzi jak i historia.

  • Lewakiem jest tylko ten, kto myśli na czerwono.
   Żądania Boycottu, aby prywatna firma dostosowywała się do *społecznych* żądań, bo inaczej ma jakąś nielegalną „przewagę” – to właśnie lewacka retoryka. To nie ma żadnych uzasadnionych podstaw, chyba, że wyznajesz światopogląd równania wszystkich w dół i karania za sukces.

  • Ale o jakich żądaniach mówisz? Są ludzie, którym się to nie podoba i chcą to zmienić, zrobili własnego forka i mają do tego prawo. Nie każdemu musi się to podobać i każdy ma prawo pójść inną drogą.
   RH od dawna ma przewagę i decyduje o drodze jaką idzie Linux, bo ma pieniądze, ale równocześnie ma z tego profity. Ich biznes częściowo jest z sprzeczny z innymi firmami. Działa tam normalna konkurencja. Z drugiej strony nawet RH nie pisze sam całego kodu i działa współpraca. Jeśli innym firmom nie podoba się kierunek rozwoju to mają prawo zrobić to po swojemu. Ty zaś to nazywasz lewactwem.

  • Przecież ludzie z Boycottu nie postępują jak normalna konkurencja. Najpierw ci sami ludzie naciskali na RedHata, by tworzył swój produkt pod ich dyktando, bo takie mają widzimisię. Gdy się nie udało, zaczęli ujadać i oczerniać RedHata zarzutami w 90% wyssanymi z palca, większość magicznie wywodząc z opinii Linusa o jednym deweloperze. I dopiero Linus zamknął im gęby jednoznacznie zaprzeczając, by był negatywnie nastawiony do systemd, mówiąc wręcz coś przeciwnego o jego architekturze.

   To jest zwykłe lewactwo, które tradycyjnie zakłamuje rzeczywistość i bezwarunkowo *żąda* przystania na ich pomysły, zamiast (jak np. FSF) promować swoje idee. Dobrze, że ludzie od uselessd nie mają broni, bo wprowadziliby swoje pomysły do systemd na bagnetach.
   Taka właśnie jest czerwona zaraza i niestety przez „pożytecznych idiotów” jest jej dzisiaj w Europie dużo.

   A ja po prostu nie godzę się na taką retorykę i kłamstwa w imię realizacji celu, zamiast dążenia do prawdy i, w tym przypadku, faktycznego postawienia na lepsze rozwiązanie.

  • Nie daję więcej jak 2 lata, w konwulsjach i wewnętrznych kłótniach czy powinien być bardziej czerwony czy tęczowy :)

 4. Z całego systemD najbardziej mnie chyba prowokował tylko „systemd-journald”, proces, demon, czy co to ma być, zjadał cały czas 100% CPU, do tego marnował miejsce na dysku, na coś co i w ogóle nie potrzebne mi jest, nie potrzebne mi żadne dzienniki zdarzeń i innego tego typu syfy (choć w configu da się poustawiać by to coś przestało zżerać procek i dysk, nadal mnie prowokuje działanie tego czegoś).

  Dobrze że powstaje projekt ala okrojony systemd, ciekawi mnie tylko jaka będzie sprawa z usługami? rozumiem że że nie ulegnie ona zmianie, lub jako zamiennik komendy „systemctl” będzie coś typu „uselessdctl” ?

Odpowiedz