Ważne zmiany w Fundacji Apache

Ważne zmiany w Fundacji Apache

przez -
6 985
Apache

W ostatnim czasie zrobiło się dość głośno o Apache Software Foundation. Do listy złotych sponsorów dołączył Facebook. Natomiast na liście dyskusyjnej poruszony został temat zaprzestania wsparcia technicznego dla starych linii rozwojowych serwera Apache (1.3.x, 2.0.x). Deweloperzy chcą się skupić na pracach nad wersją 2.2 oraz 2.3.

Serwis Facebook będzie zasilał konto fundacji, kwotą 40 tysięcy dolarów rocznie. W ten sposób Facebook chce pokazać jak bardzo dla niego jest ważny rozwój oprogramowania Open Source, które jest kluczowym składnikiem jego działalności. Między innymi jest to infrastruktura bazodanowa Hive oparta na frameworku Hadoop.

Obok firmy HP, jest drugim złotym sponsorem ASF. Na liście figurują też takie firmy jak Google, Yahoo! i Microsoft, które posiadają status platynowych sponsorów.

Poruszony został również temat zaprzestania wsparcia technicznego dla serwera Apache z serii 1.3.x oraz 2.0.x. Programiści, fundacja oraz społeczność są ze sobą zgodni i uważają, że będzie to dobre posunięcie zwłaszcza, że ostatnie aktualizacje zostały wydane do serwera ponad 2 lata temu.

Obecnie aktualną linia serwera to 2.2, która pojawiła się 5 lat temu. Programiści pracują już nad wersją 2.3. Według ostatniego badania NetCraft, Apache utrzymuje obecnie 53,84% wszystkich stron na świecie. W stosunku do poprzedniego miesiąca liczba ta wzrosła o 7,25%.

6 Komentarze

Odpowiedz