Win2D: wolna biblioteka graficzna dla Windowsa

Win2D: wolna biblioteka graficzna dla Windowsa

przez -
20 635
Microsoft

Microsoft udostępnił wszystkim wolną bibliotekę graficzną Win2D dla systemów Windows, na licencji Apache License 2.0. Jest to API Windows Runtime, które ma udostępnic deweloperom moc przyspieszanej sprzętowo grafiki Direct2D w aplikacjach Universal App (Windows 8.1 i Windows Phone 8.1). Aktualnie system Windows Runtime obsługuje kilka głównych języków programowania (w tym C# i C++). Win2D zapewnia dostęp do DirectX poprzez C# – łącznie z rozwiązaniami graficznymi, które są bardzo podobne do System.Drawing, XNA i SharpDX.

Projekt znajduje się w ciągłej fazie rozwojowej, a poniżej znajduje się lista 5 już dostępnych funkcji:

 • Funkcje rysowania (linia, prostokąt, koło, itp)
 • Jednolity kolor szczotki obrazu oraz gradientu
 • style “pociągnięć” (stroke styles)
 • rysowanie tekstu
 • Interoperacyjność (w obie strony) podstawowych natywnych rodzajów (mieszaj i łącz Win2D z natywnym D2D)

 • o_O

  Kogo obchodzi jakiś windows.
  A w szczególności pisanie czegoś na ten umierający bubel.
  http://tech.slashdot.org/story/14/10/14/0449204/windows-flaw-allowed-hackers-to-spy-on-nato-ukraine-others
  Przecież ten system istnieje tylko dzięki kretynom stanowiącym 99% jego użytkowników. Nikt inny go nie używa.

  • Kris
  • o_O

   Dlatego nigdy nie kłócę się z użytkownikami windowsa.

  • Kris

   Ale ja nie używam Windows :-)

   Niemniej trzymam się na ziemi oraz z dala od ideologicznych bełkotów i Windows jaki by nie był, tak bazy jego softu nie ma inny OS. Nadal dla każdej firmy pisząc soft to Win jest głównym targetem, a szczególnie naszych firm PL.

   Używam Linuksa ale co z tego, kiedy przez Atomi i czytnik kart SIM choćby muszę uruchomić VM z Windows. Idee a baza softu to dwie różne rzeczy, sama ładna miska jeść nie daje.

   A o tym, że nie można dyskutować z Tobą udowodniłeś nie raz. Myślę nawet, że Ciebie też OsWorld miał na myśli pisząc w niedawnym newsie, iż serwis zmagał się w swej historii z fanatykami ;-)

  • Dominik Grzywak

   Gra w szachy z gołębiem xD fajny rywal. powaliło mnie ^^

 • Jakub Konieczny

  Która to już ich biblioteka stworzony w tym jednym celu?

  Developerzy nawet na to patrzeć nie powinni, a sięgać powinni po coś cross-platformowe.

  • Roman

   Po co, żeby pisać mniej wydajne aplikacje, wielkie aplikacje, które ciężko zintegrować dobrze z systemem?

  • Jakub Konieczny

   Ktoś się dziś przejmuje tym żeby coś było super wydajne? Na dzisiejszych maszynach? Śmiesznie to brzmi, zwłaszcza że to biblioteka do C#, który działa na jakby nie było ociężałym .NETcie. Zintegrowane z systemem? Nie ma sensu blokować targetu główną częścią aplikacji dla skrajnych funkcjonalności jakimi są „integracja z systemem” (cokolwiek masz na myśli) w jakiejś gierce. Lepiej pozostawić interfejs i zaimplementować gdzie się da/gdzie się chce, a w pozostałych OSach po prostu go nie używać.

  • Roman

   I właśnie dlatego aplikacje z tego środowiska to w większości g* porównywalne z desktopowymi aplikacjami w Javie.

   Porównaj sobie to z tym jak się rozwija takie odnoszące sukcesy Sublime, albo Chrome. Mają osobne, natywne backendy dla każdego systemu.

   Jak się idzie na skróty to można zrobić taki syf jak Inkscape, który jest dobry, ale na każdym systemie chodzi żałośnie. Przykładem w Qt niech będzie Fritzing. Też, ciekawa koncepcja, ale działanie poniżej krytyki.

   Może zostań teoretykiem idei oprogramowania. Bo na tworzenie już za późno.

  • Roman

   Byłbym zapomniał o największym – OpenOffice. Tu chyba nie trzeba nikogo przekonywać i porównywać z natywnym MSO.

  • Ollbi

   Tak na marginesie. Ostatnio robiłem wykresy w LibreOffice Calc i MS Office Excel. Ten pierwszy leży i kwiczy w kwestii oferowanych opcji edycji, analizy danych oraz samego wyglądu :P

  • Jakub Konieczny

   wxWidgets akurat jest strasznie amatorski i przestarzały (używa w ogóle GTK3?). Fritzig – napisali w Qt własny UI który jest po prostu dziwny, nie ma tu co winić Qt, po prostu nie mieli dobrego grafika który by ten interfejs dobrze zaprojektował. Sam Qt jest bardzo estetyczny i posiada ładny i wydajny natywny front-end.
   Osobiście mi się spodobała JavaFX ostatnio – jest estetyczna i nie próbuje nawet udawać natywnego wyglądu, i dobrze, bo nie mam zamiaru włączać Windowsa żeby oglądać co tam się rozjeżdża nie mówiąc już o OS X. W Javie 8 GTK wygląda żałośnie (coś zrąbali, bo w 7 wygląda jeszcze natywnie, a teraz gubi kolory schematu) przez co znienawidziłem Swinga, samo API mi się bardziej podoba niż FXowe, ale tamtejsze L&Fy są brzydkie, ostatnia nadzieja w jetBrains żeby wydali w końcu Darculę niezależną od IDEA’i.
   Ale np. SWT jest bardzo ładnym mostkiem pomiędzy różnymi front-endami, ale pisać w Javie i ręcznie dbać o pamięć, żeby zwolnić wskaźnik do koloru?

 • marcinsud

  Może teraz te Universal Appsy zaczną sensownie działać?
  No dobra nie oszukujmy się nie zaczną. Nie wiem kto tam wpadł na pomysł wykorzystywania do tych prostych aplikacji tak ociężałych technologii, że uruchomienie takich apek zajmuje wieczność w porównaniu do tego co oferują. Dla mnie te aplikacje są nieużywalne, więc jak mogę omijam.

  • Roman

   Bo są spakowane i pewnie zaszyfrowane. Ale w Windows 10 już sie szybciej odpalają. Za to na SSD nie ma znaczenia.

   BTW. Może teraz ABI userlandu Linuksa będzie stabilne. No dobra nie oszukujmy się, nie będzie.

  • Jakub Konieczny

   ABI jest stabilne, przynajmniej na takim poziomie żeby developer skompilował aplikację i nie martwił się że na jakimś distro się nie uruchomi. Problemem są jedynie biblioteki, ale te po prostu dołączyć (dokładnie tak samo jak to się robi na Windowsie, czyli tona DLLek obok każdego .exe). Poza tym wystarczy że skupią się na jednym targecie i wszyscy (szaraki) będą zadowoleni: Debian.

  • Roman

   Jest stabilne na poziomie Linuksa, ale nie powyżej. Gdyby tak było to Steam i wielgachne binarki statycznie złaczone z Glibc nie byłyby potrzebne.

  • juzek

   A u was biją murzynów, co geniuszu?

 • Dominik Grzywak

  Przynajmniej Wine lepiej będzie obsługiwał Windowsowe gry (których nie ma Lina) na DirectX xd