Windows Azure – wsparcie dla systemów Linux

Windows Azure – wsparcie dla systemów Linux

przez -
26 1360

Microsoft rozpoczął wczesną fazę oferowania wsparcia dla systemów Linux na platformie Azure. Będzie ona oferowana na zasadach Infrastructure-as-a-Service (IaaS), z obsługą openSUSE 12.1, SUSE Linux Enterprise Server 11, Ubuntu 12.04 LTS i CentOS 6.2, które będą uruchamiane na wirtualnych maszynach Hyper-V.

Jest to pierwszy raz, kiedy klienci mogą uruchamiać systemy Linux na platformie Azure, która przez bardzo długi czas była domeną systemów Windows. Widać jednakże, że biznes wymaga środowisk heterogenicznych, a przy tworzeniu rozwiązań, trzeba się kierować potrzebami rynku, a nie tylko własnymi przekonaniami.

Po stronie PaaS (Platform-as-a-Service) zaktualizowano biblioteki dla Java, .NET, PHP i Node.js. Do wspieranych języków dodano język Python. Pojawiła się obsługa VPNów.

26 Komentarze

  1. A nie wiecie jak ze sterownikami pod Azure? Bo np. do takiego VirtualBox czy VMware to są dodawane do Linuksa specjalne moduły do jądra. czy w Azure jest coś takiego?

    • TomJ: A czemu durna? Tak właśnie działa opensource w biznesie. Praktycznie firma nie może pozwolić sobie na wolontariat. Jeśli już jakaś pracuje nad projektem opensource, to wyłącznie dla własnego, wymiernego zysku. A zysk dla społeczności jest efektem ubocznym. I to jest ok.

  2. Co z tego skoro to Hyper-V – najgorsza wirtualizacja w historii nadająca się chyba tylko do pokazywania studentom jakie buble programistyczne można popełnić i czego się wystrzegać…

  3. A co z RHEL? Dodali CentOS, ale nie widzę na liście RHELa. Z punktu widzenia supportu i firm to dwie różne dystrybucję. Nie ma wsparcia, czy ktos go nie umieścił na liscie?

Odpowiedz