Wyniki pierwszego konkursu z Maliną

Wyniki pierwszego konkursu z Maliną

przez -
11 1440
OSWorld - logo kwadratowe

Tydzień temu zorganizowaliśmy konkurs pod nazwą Na tropie Maliny. Otrzymaliśmy sporo zgłoszeń, więc wyłonienie zwycięzcy było naprawdę trudne. Wiele pomysłów było bardzo podobnych do siebie, z których ponad połowa dotyczyła uruchomienia prostego serwera WWW lub wykorzystania Maliny do udostępnienia dysku sieciowego. Kolejnym, bardzo popularnym pomysłem było uruchomienie XBMC (o tym jak to wykonać, możecie przeczytać w artykule Raspberry Pi – malinowe multimedia). Najbardziej odjechanym pomysłem było zaplanowanie zniszczenia świata niczym Pinky i Mózg.

Inny szalony pomysł polegał na wyrzuceniu obecnego komputera i zastąpienie go całkowicie przez Raspberry Pi. Szalone. Ciekawe jak wygląda wypadający z okna komputer ;-)

Kolejne pomysły na wykorzystanie Raspbery Pi to stworzenie urządzenia do pobierania Torrentów, pokazywania prezentacji multimedialnych oraz podłączenie kamerki internetowej i wykorzystanie jej do monitoringu mieszkania lub biura.

Inne pomysły to zaprojektowanie sterowania statku kosmicznego, inteligentnego domu, robota mapującego mieszkania oraz automatycznej kurtyny powietrznej z czujnikiem dymu.

Jednak za najbardziej imponujący pomysł uznaliśmy projekt Marcina Skiby, polegający na zaprojektowaniu i wdrożeniu od podstaw algorytmu tłumaczącego mowę na język pisany. Sposób implementacji oraz sam proces tworzenia takiego algorytmu zrobił na nas ogromne wrażenie. Projekt oparty o sieci neuronowe służyłby kontroli głosowej programów i innych urządzeń. Pomysł godny podziwu i mamy nadzieję że uda mu się go zrealizować. Alternatywnym pomysłem było stworzenie przenośnego serwera gier, w którym rywalizują aplikacje napisane przez grających, co również uznaliśmy za imponujące.

Marcina Skibę ogłaszamy zwycięzcą i do niego trafia pierwsze Raspberry Pi.

Postanowiliśmy wyróżnić pomysł RaspNanny, elektronicznej niani, której autorem jest Tomasz Migda. Autor otrzymuje od nas firmowe gadżety oraz pendrive.

Dodatkowo nagrody pocieszenia za ciekawe pomysły otrzymują:

  • Michał Malczewski
  • Jakub Konieczny
  • Dawid Orzeł

Pozostałym osobom bardzo dziękujemy za udział oraz życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!

Podobne artykuły

TP link M7200

przez -
1 378

przez -
0 629

11 Komentarze

  1. Gratulacje :) Fajne pomysły! Mi najbardziej się podoba rozpoznawanie mowy. Może to pomóć np. osobom niewidomym w komunikacji jakiejś. Niania też fajny pomysł :) Jak wygram w drugim konkursie to zrobię to samo :P

  2. Ja też pisałem o sterowaniu głosowym, bo chciałem stworzyć platformę bez kabli łączących użytkownika z urządzeniem: klient/serwer DLNA sterowany głosem, zarządzany przez Web, a okazjonalnie jako emulator konsol typu GBA, SNES sterowany samym padem (dzięki przemapowaniu pada na mysz/klawiaturę).

    No cóż, gratuluję temu, któremu udało się to lepiej opisać :)

Odpowiedz