Wywiadu udzielił Michał Chodnicki, Technical Support Manager w TP-LINK Polska.
Jakiego rodzaju system jest dostarczany z routerami/switchami TP-LINK? Czy jest to modyfikacja ogólnodostępnej dystrybucji GNU/Linux / Unix? Czy może autorski projekt?
Routery bezprzewodowe oraz punkty dostępowe TP-LINK używają systemu operacyjnego opartego na systemie Linux, który oczywiście należy do oprogramowania open-source. Produkujemy jednak kilka urządzeń stanowiących wyjątki od tej reguły, takich jak TL-WR700N, TL-WR702N oraz TL-WR720N, w których wykorzystane jest zamknięte oprogramowanie VxWorks.
Routery i przełączniki SMB produkowane przez TP-LINK aktualnie oparte są o system operacyjny Wind River VxWorks. Jest to system komercyjny, który nie jest systemem open-source, więc w wypadku gdyby potencjalny klient życzył sobie modyfikacji oprogramowania do specyficznych potrzeb, mogą to przeprowadzić jedynie inżynierowie R&D zatrudnieni w TP-LINK.
Mobilny TP-LINK MR3040 z modemem HUAWEI i OpenWRT
Dla produktów opartych o system Linux użytkownicy mogą wprowadzać zmiany w oprogramowaniu lub instalować istniejące oprogramowanie alternatywne, na przykład DD-WRT. Niestety firma TP-LINK nie jest w tego typu przypadkach w stanie świadczyć wsparcia technicznego ani gwarantować prawidłowego działania produktów. Niemniej wielu użytkowników z powodzeniem korzysta z naszych urządzeń z zainstalowanym alternatywnym firmwarem.
Czy w rozwoju systemu pomaga społeczność? Kto rozwija ten projekt?
Całość oprogramowania opracowywana jest wewnątrz firmy.
Do produktów TP-LINK często dodawana jest drukowana licencja GNU GPL. Jakie otwartoźródłowe narzędzia są używane w firmware TP-LINK?
W archiwum kodu źródłowego opublikowanym na stronie internetowej znajduje się folder o nazwie toolchain, zawierający narzędzie służące do kompilowania kodu. Jeżeli chodzi o pozostałe narzędzia programistyczne to można posłużyć się szerokim wyborem oprogramowania.
Czy jest możliwe pobranie źródeł firmware TP-LINK i zawartych w nim aplikacji?
Jeżeli chodzi o oprogramowanie produktów, w których wykorzystany został kod opublikowany na licencji GPL, deweloperzy mogą pobrać kod źródłowy i wprowadzić do niego modyfikacje. Alternatywnym oprogramowaniem opartym na udostępnionych kodach źródłowych, są DD-WRT i OpenWRT. Po odwiedzeniu stron DD-WRT/OpenWRT można się przekonać, że większość routerów TP-LINK używa systemu LINUX.
Czy są jakieś elementy systemu, które posiadają zamknięte źródła?
Tak, na przykład wykorzystany w oprogramowaniu naszych routerów serwer web.
Jakie są zalety stosowania rozwiązań Open Source w urządzeniach sieciowych? Czy przekładają się one w znaczącym stopniu na cenę końcową urządzenia? Jego dostępność? Niezawodność? Czy są jakieś wady?
Dla nas jako producenta urządzeń sieciowych rozwiązania open source, takie jak Linux, zapewniają elastyczność, w opracowywaniu oprogramowania, wykorzystującego szeroki zakres technologii i funkcjonalności, przy zachowaniu korzystnego stosunku jakości do kosztów.
W kosztach produkcji urządzeń działających w oparciu o systemy zamknięte, a działających w oparciu o systemy open source, występują różnice, spowodowane głównie tym, iż oprogramowanie oparte o system Linux używa większej ilości pamięci. Powoduje to konieczność instalowania w urządzeniach większej ilości pamięci flash i w konsekwencji zwiększa koszt ich produkcji. Niezawodność oraz dostępność urządzeń nie są jednak zależne od użytego systemu operacyjnego.
Access Point na Raspberry Pi z kartą TP-LINK TL-WN722N
Czy TP-LINK wspiera inne projekty Open Source (np. DD-WRT, OpenWrt)? Jeśli tak to w jaki sposób?
Nie prowadzimy obecnie współpracy z zewnętrznymi deweloperami, mimo iż jak już wspomniałem, dla wielu naszych produktów opracowywane jest oprogramowanie alternatywne. Niemniej pozostajemy w kontakcie ze społecznościami zainteresowanymi oprogramowaniem alternatywnym, informujemy je o nowych produktach, przekazujemy urządzenia na testy itp.
Nie obawiacie się konkurencji ze strony takich alternatyw?
Nie obawiamy się tutaj konkurencji, ponieważ alternatywne oprogramowanie działa w oparciu o nasze rozwiązania sprzętowe. Informujemy jednak użytkowników że przed instalacją alternatywnego oprogramowania powinni się dokładnie z nim zapoznać. Uprzedzamy również, że w wypadku jego nieprawidłowego funkcjonowania, nie będziemy w stanie świadczyć wsparcia technicznego, ani obsługi gwarancyjnej.
Jak często pojawiają się problemy patentowe lub dotyczące praw autorskich przy takich projektach?
Szczęśliwie nie mieliśmy dotąd jakichkolwiek poważnych problemów związanych z patentami lub prawami autorskimi. Bardzo dbamy, aby używać jedynie technologii, do których mamy wszelkie niezbędne prawa, oraz aby zapewniać odpowiednie wynagrodzenie właścicielom zastrzeżonych technologii, które są przez nas wykorzystywane.
Pytanie na koniec – czy firma TP-LINK zatrudnia deweloperów systemów Linux/Unix? Jakie wymagania trzeba spełnić by u Was pracować?
Deweloperom zalecamy sprawdzanie dostępności stanowisk na lokalnych stronach TP-LINK. Niestety, ilość stanowisk oferowanych przez nas dla deweloperów Linux/Unix poza terytorium Chin jest mocno ograniczona.
Za udzielenie wywiadu dziękujemy firmie TP-LINK Polska oraz firmie Manejo która pośredniczyła w komunikacji.
Ciekawe czy TP-LINK zgłasza poprawki do kodu narzędzi GNU jak coć znajdą :)
Z wywiadu wywnioskowałem jedno (z odpowiedzi TP-Link) – niby mają Linuksa ale w sumie i tak nie wszędzie go stosują i ten Linux jest bo jest.
Jakościowo TP-Link pokonał D-LINKa :] Ciekawe czy oni też mają Linuksa ;-)