X.Org Server 1.12

X.Org Server 1.12

przez -
18 1858
X.Org

Keith Packard ogłosił wydanie X.Org Server 1.12. Najważniejszą zmianą w tej wersji jest dodanie rozszerzenia X Input 2.2, które wprowadza poprawną obsługę technologii multi-touch. Wcześniejszym projektem, który istniał był Multi-Pointer X (MPX) i został w sierpniu 2010 włączony, jako rozszerzenie protokołu X Input. Dzięki wsparciu zdarzeń multi-touch, X Input 2.2 dodaje emulację punktu na pojedyncze zdarzenia dotyku oraz semantykę do pobierania i odtwarzania sekwencji dotyku.

nVidia już przygotowała swoje sterowniki – ForceWare 295.20, do współpracy z nową wersją, AMD niestety nadal nic nie zaktualizowało w tej kwestii. Dla osób, które chcą poznać X Input od strony technicznej polecamy ten wykład z FOSDEM 2012:

Warto także wspomnieć o brakach w najnowszej wersji. Bardzo oczekiwaną technologią jest RandR 1.4 (X Resize, Rotate and Reflect Extension), która dodaje per-CRTC pixmaps oraz łatwiejsze wsparcie tego rozszerzenia w binarnych sterownikach firmy nVidia. Brak jest także rozszerzenia server-side GLX_ARB_context_create, które jest wymagane dla OpenGL 3.0+ i nie zostało włączone w tej wersji.

18 Komentarze

  • Nom, boli troszkę brak tak ważnej technologii i to już od dwóch wydań. Dlatego dobrze, że Wayland tak świetnie się rozwija i ma zastąpić tego dinozaura, jakim jest X.Org Server.

  • To że będzie Wayland to fajnie ale znowu będzie problem z NVidią, która nie planuje obsługi tego serwera. Ale miejmy nadzieję, że zmienią zdanie ,bo jeżeli nie to pozostanie tylko Nouveau.

  • @Paweł Jaworski
   Ale jeśli Wayland nie będzie transparentny sieciowo, to dla mnie równie dobrze mogłoby go nie być. Chyba, że dadzą solidny sposób na użycie w tym celu warstwy Xów.

 1. […] Zaimplementowano obsługę 30-bitowej głębi koloru (10 bitów na kolor) dla układów serii GeForce 8 i wyższych, oraz dodano obsługę ograniczania kursorów dla widocznych rejonów podłączonych wyświetlaczy. Wprowadzono podział na wiele zakładek strony konfiguracyjnej DFP w ustawieniach nVidia, co umożliwia wyświetlanie ustawień na mniejszych ekranach. Dodano również wsparcie dla X.Org Server 1.12. […]

 2. […] Poprawiono problemy z awarią danych podczas łączenia obrazów VDI lub VHD z migawkami (dotyczy tylko 32 bitowych hostów). Naprawiono problem kompatybilności schowka systemowego z klientami VRDP. W SDK dodano dowiązania C, poprawiono kode Java glue dla JDK 1.7.0 oraz dodano przykłady Pythona. Dodano wsparcie SSL/TLS. Naprawiono problemy z kompilacją jądra Linux 3.3.-rc1, udostępnianie wsparcia 3D na systemach Oracle Linux 6.2 i RHEL 6.2. Dodano wsparcie dla X.Org Server 1.12. […]

 3. […] przez Michał Olber – 24 maja 2012, 09:27 0 106 Ogłoszono wydanie VirtualBox 4.1.16, aplikacji pozwalającej na wirtualizację różnych systemów operacyjnych na jednym komputerze. Dodano poprawki dla ostatnio wydanego jądra Linux 3.4, ulepszono stabilność oprogramowania oraz usunięto różne regresje, w tym jedną powodującą awarie. Zniwelowano także problem z paczkami RPM, które posiadały niepoprawną ścieżkę do pliku pomocy na linuksowych hostach. Usunięto błąd, który powodował zatrzymywanie się maszyny wirtualnej na komputerach z Mac OS X 10.8 Mountain Lion Developer Preview 2 lub późniejszymi. Zniesiono limit 128 interfejsów sieciowych na systemach Linux i Mac OS X, oraz zaktualizowano dodatki dla Windows i Solarisa. Usunięto także problem ze wsparciem 3D pod maszyną wirtualną z zainstalowanym Windows 8, kiedy sterownik WDDM niej jest ładowany. Dodatki dla Solarisa otrzymały wsparcie X.Org Server 1.11 i X.Org Server 1.12. […]

Odpowiedz