X.Org Server 1.12

X.Org Server 1.12

przez -
18 891
X.Org

Keith Packard ogłosił wydanie X.Org Server 1.12. Najważniejszą zmianą w tej wersji jest dodanie rozszerzenia X Input 2.2, które wprowadza poprawną obsługę technologii multi-touch. Wcześniejszym projektem, który istniał był Multi-Pointer X (MPX) i został w sierpniu 2010 włączony, jako rozszerzenie protokołu X Input. Dzięki wsparciu zdarzeń multi-touch, X Input 2.2 dodaje emulację punktu na pojedyncze zdarzenia dotyku oraz semantykę do pobierania i odtwarzania sekwencji dotyku.

nVidia już przygotowała swoje sterowniki – ForceWare 295.20, do współpracy z nową wersją, AMD niestety nadal nic nie zaktualizowało w tej kwestii. Dla osób, które chcą poznać X Input od strony technicznej polecamy ten wykład z FOSDEM 2012:

Warto także wspomnieć o brakach w najnowszej wersji. Bardzo oczekiwaną technologią jest RandR 1.4 (X Resize, Rotate and Reflect Extension), która dodaje per-CRTC pixmaps oraz łatwiejsze wsparcie tego rozszerzenia w binarnych sterownikach firmy nVidia. Brak jest także rozszerzenia server-side GLX_ARB_context_create, które jest wymagane dla OpenGL 3.0+ i nie zostało włączone w tej wersji.