X.Org Server będzie miał znowu wbudowane sterowniki

X.Org Server będzie miał znowu wbudowane sterowniki

przez -
4 246
X.Org

Podczas trwającego X.Org Developers Summit w Chicago, trzy ważne osoby zarządzające rozwojem X Servera: Jeremy Huddleston z Apple, Keith Packard z Intela, i Alan Coopersmith z Oracle, debatowali nad pomysłem powrotu do sterowników wbudowanych do X.Org Servera. Okazuje się, że przez dwa lata trwała ostra dyskusja na ten temat, gdzie było tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Jednakże wydaje się, że kierownictwo podjęło już ostateczną decyzję i przyjdzie nam tylko poczekać na oficjalny komunikat w tej sprawie.

Głównym powodem powrotu do tego stanu rzeczy jest chęć wydawania na czas każdej wersji oraz oczyszczenie całego API, co pozwoli łatwiej i szybciej eliminować różnego rodzaju błędy i regresje, a jednocześnie wszystkie sterowniki będą wydawane w tym samym czasie, co podsystem grafiki.

Część osób, która nie będzie chciała zintegrować swoich sterowników do głównej gałęzi, samodzielnie będzie się martwiła o problemy z obsługą API/ABI.

 • o_O

  Apple i Oracle – oni na pewno dobrze życzą Linuksowi…

  • adsf

   Ty przebrzydła linuxowa lamerska kreaturo.

 • o_O

  Czyli mam rozumieć, że żądają oni od nVidii uwolnienia w całości swoich sterowników, albo zgotują jej interfejsowe piekło?

  I w ten sposób pozbędziemy się najlepszych sterowników graficznych dla Linuksa… Gratulacje.

  Apple+Oracle – 1, Linux – 0.

  • No raczej Nvidii się nie pozbędą, a dogadają i tyle. Apple przecież korzysta z X.Org Servera pełną parą na swoich OS X, zatem muszą coś z tym zrobić.