Zaloguj się
X
 
Login:
Hasło:
  Zapamiętaj mnie
Rozmiar tekstu:

Xen 4.0.0


Dodano: 9.04.2010    Autor: Michał Olber 
Komentarze: 0

XenWydany został monitor maszyn wirtualnych (ang. Hypervisor) Xen 4.0. Wydawany jest na licencji Open Source i rozwijany przez firmę XenSource. Pozwala on na zarządzanie współpracą wielu maszyn wirtualnych w jego środowisku. Zadaniem hypervisora jest dbanie o separację środowisk wirtualnych z zachowaniem ich maksymalnej wydajności. Atutem i przyczyną popularności Xen jest to, że zajmuje stosunkowo niewiele zasobów sprzętowych.

W nowej wersji ulepszono wydajność, zwiększono skalowalność, blktap2 dla wsparcia obrazów, migawek i klonowania VHD. Usprawniono przepustowość IOMMU PCI dla systemów Intel VT-d i AMD IOMMU oraz wsparcie przepustowości głównych kart graficznych d;a gościa HVM, w celu zwiększenia bezpośredniego dostępu do wydajności kart graficznych. Programiści poprawili dzielenie stron pamięci i page-to-disc dla gości HVM, jak i Netchannel2 dla usprawnienia sieci. Dodano możliwość zmiany rozmiarów dysków w czasie uruchomionej maszyny bez potrzeby restartu lub zamykania. Poprawek doczekała się także wysokowydajnościowa parawirtualizacja przepustowości USB dla obu gości PV i HVM.

Xen 4.0.0 wspiera do 128 wirtualnych procesorów na gościa, do 1TB RAM na hosta i 128 fizycznych procesorów na hosta w domyślnej kompilacji. Wsparcie przepustowości kart graficznych wymaga systemu z Intel VT-d dla wsparcia IOMMU (aktualnie wsparcie IOMMU u AMD nie działa zbyt dobrze) i został on przetestowany głównie na grafikach Intela. Część kart AMD i NVIDIA może zostać dopuszczona do gości Xena, jednakże wymaga dodatkowych łatek do działania. Więcej o tym przeczytacie na stronie Wiki. Na blogu jest również film pokazujący możliwości Xen 4.

Celem naszej działalności jest przekazywanie wiedzy dotyczącej systemów operacyjnych Linux. Prezentowane artykuły to bogate źródło informacji na temat dystrybucji systemów opartych na Ubuntu. Nasza uwaga koncentruje się między innymi na następujących kwestiach: Ubuntu, Linux Mint, Unity, CentOS, Red Hat oraz Raspberry Pi.
Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0