Xen 4.0.0

Xen 4.0.0

przez -
2 815
Xen

Wydany został monitor maszyn wirtualnych (ang. Hypervisor) Xen 4.0. Wydawany jest na licencji Open Source i rozwijany przez firmę XenSource. Pozwala on na zarządzanie współpracą wielu maszyn wirtualnych w jego środowisku. Zadaniem hypervisora jest dbanie o separację środowisk wirtualnych z zachowaniem ich maksymalnej wydajności. Atutem i przyczyną popularności Xen jest to, że zajmuje stosunkowo niewiele zasobów sprzętowych.

W nowej wersji ulepszono wydajność, zwiększono skalowalność, blktap2 dla wsparcia obrazów, migawek i klonowania VHD. Usprawniono przepustowość IOMMU PCI dla systemów Intel VT-d i AMD IOMMU oraz wsparcie przepustowości głównych kart graficznych d;a gościa HVM, w celu zwiększenia bezpośredniego dostępu do wydajności kart graficznych. Programiści poprawili dzielenie stron pamięci i page-to-disc dla gości HVM, jak i Netchannel2 dla usprawnienia sieci. Dodano możliwość zmiany rozmiarów dysków w czasie uruchomionej maszyny bez potrzeby restartu lub zamykania. Poprawek doczekała się także wysokowydajnościowa parawirtualizacja przepustowości USB dla obu gości PV i HVM.

Xen 4.0.0 wspiera do 128 wirtualnych procesorów na gościa, do 1TB RAM na hosta i 128 fizycznych procesorów na hosta w domyślnej kompilacji. Wsparcie przepustowości kart graficznych wymaga systemu z Intel VT-d dla wsparcia IOMMU (aktualnie wsparcie IOMMU u AMD nie działa zbyt dobrze) i został on przetestowany głównie na grafikach Intela. Część kart AMD i NVIDIA może zostać dopuszczona do gości Xena, jednakże wymaga dodatkowych łatek do działania. Więcej o tym przeczytacie na stronie Wiki. Na blogu jest również film pokazujący możliwości Xen 4.

2 Komentarze

Odpowiedz