Xenonauts dla Linuksa z natywnymi binarkami w serwisie GOG.com

Xenonauts dla Linuksa z natywnymi binarkami w serwisie GOG.com

przez -
2 992
Xenonauts

Firma GOG.com poinformowała o dodaniu do swojej biblioteki natywnych binarek dla Linuksa gry Xenonauts. Jest to produkcja niezależnego studia Goldhawk Interactive. Gra należy do gatunku strategii turowych, bazując na mechanice z takich tytułów, jak X-COM: UFO Defense oraz X-COM: Terror from the Deep. Akcja Xenonauts rozpoczyna się 1 października 1979 roku, zaraz po nagłej inwazji obcej rasy na Ziemię. Rządy wszystkich państw podjęły decyzję w sprawie połączenia swoich sił i powołania militarnej organizacji – Xenonauts. Gracz wciela się w jej przywódcę i musi przeciwstawić się agresorowi. Jednakże w przeciwieństwie do klimatu fantastyki naukowej z XCOM, całość została utrzymana w konwencji zimnej wojny.

Rozgrywka w Xenonauts została podzielona na kilka odrębnych części (informacje z Wikipedii):

Zarządzanie bazą
W tym trybie odbywa się głównie ekonomiczny aspekt gry. Rozgrywa się on na mapie świata i celem gracza jest budowa nowych baz i rozbudowa istniejących. Ponadto w tym trybie prowadzone są badania, budowa uzbrojenia, zatrudnianie nowych żołnierzy oraz wykrywanie jednostek wroga.

Gdy przeciwnik zostanie wykryty za pomocą radaru wybudowanego w bazie gracz decyduje jakie jednostki są wymagane do zneutralizowania zagrożenia. W przypadku obiektów latających gracz ma możliwość wysyłania myśliwców. Jeśli UFO wyląduje lub zostanie zastrzelone nad lądem to gracz może wysłać śmigłowiec z żołnierzami.

Walka w powietrzu
Walka w powietrzu odbywa się w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą. Ten tryb odbywa się na arenie i polega na wydawaniu rozkazów myśliwcom wysłanym do zastrzelenia wroga. W tym trybie mogą brać udział maksymalnie trzy jednostki gracza i trzy jednostki przeciwnika.

Walka w powietrzu nie jest obowiązkowa i może zostać wykonana automatycznie.

Walka na lądzie
Ten tryb odbywa się w systemie turowym i polega na zabiciu wszystkich obcych. Może w nim uczestniczyć do 16 jednostek gracza. Istnieje 5 głównych typów misji odbywających się w tym trybie:

 • Zabicie wszystkich ocalałych przeciwników po zastrzeleniu przez myśliwce.
 • Walka z obcymi, którzy wylądowali.
 • Obrona ludności cywilnej w miastach.
 • Obrona bazy gracza przed atakiem.
 • Atakowanie bazy obcych.

Wersja dla Linuksa w natywnymi binarkami dostępna jest także w serwisie Steam. Pojawiła się tam pod koniec września tego roku.

Podobne artykuły

 • R

  W podobnych czasach/klimatach rozgrywany jest The Bureau: XCOM Declassified.

 • piesmajster

  Gra niby działa na Wine, ale bardzo fajnie, że wyszła natywna wersja. Szkoda jednak, że ze sporym opóźnieniem zamiast od razu w dniu premiery. Sama giera jest super.