Xfce 4.10

Xfce 4.10

przez -
82 6907
Xfce

Ogłoszono wydanie Xfce 4.10, środowiska graficznego dla systemów uniksowych, wzorowanego na CDE (Common Desktop Environment). Całość bazuje na bibliotece GTK+, wszystkie pliki konfiguracyjne są napisane w XML-u, i jest złożone z wielu modułów, które w połączeniu oferują w pełni funkcjonalne środowisko. Powstała również cała baza aplikacji, związana ze środowiskiem, którą znajdziemy w pakiecie xfce4-goodies. Głównym menedżerem plików jest Thunar, a menedżerem okien xfwm. Twórcą Xfce jest Olivier Fourdan.

Na początku chcielibyśmy powiedzieć, iż serwis OSWorld.pl zrobił część tłumaczeń na język polski do Xfce 4.10, a także Xfce 4.8. Dziękujemy również wszystkim innym osobom, które przyczyniły się jednego z najlepszych wydań środowiska do tej pory.

Dokumentacja online

Podczas projektowania nowej wersji, zdecydowano się usunąć wszystkie podręczniki z pakietów i przeniesiono je na wiki na stronie docs.xfce.org. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie można zarządzać i aktualizować wszystko.

Xfce 4.10 - dokumentacja online

Wyszukiwanie aplikacji (xfce4-appfinder)

Cała aplikacja została przepisana od nowa i posiada połączenie cech starego appfindera oraz xfrun4. Prócz udoskonalenia interfejsu, pozwala na stworzenie niestandardowych działań pasujących do prefiksu lub wyrażenia regularnego.

Xfce 4.10 - wyszukiwanie aplikacji Xfce 4.10 - wyszukiwanie aplikacji zaawansowane

Panel (xfce4-panel)

Wiele wierszy

Domyślnie w Xfce 4.10 panel jest jednowierszowym rozciągniętym poziomo paskiem na górze ekranu. Jednakże część wtyczek oraz aktywatorów lepiej wygląda na wielu wierszach, jak przyciski okien które mogą zajmować całą jego długość.

Xfce 4.10 - panel z wieloma wierszami

Tryb Deskbar

Dodano nowy tryb, w którym panel jest położony pionowo, jak w trybie pionowym, jednakże wtyczki i aktywatory leżą poziomo. Z możliwością ustawienia wielu wierszy, pozwala to stworzyć odpowiednio ułożone pionowo panele, które świetnie pasują do konfiguracji ekranów panoramicznych.

Xfce 4.10 - tryb panelu Deskbar

Wtyczki akcji

Wtyczka sesji z pakietu xfce4-session, została połączona z przepisaną wtyczką akcji.

Xfce 4.10 - menedżer sesji

Przyciski okien

Aplet Przyciski okien nie rozszerza przestrzeni, co sprawia, że aplet pozycji jest teraz bardziej elastyczny. Aby przywrócić poprzednie opcje, wystarczy dodać aplet Separatora z opcją Odstęp, zaraz za apletem Przyciski okien.

Menedżer plików Thunar

Pojawiło się kilka zmian kosmetycznych. Okno zajmuje mniej dopełnienia i skorygowano pozycję paska stanu.

Menedżer Sesji (xfce4-session)

Okno ustawień menedżera sesji posiada przycisk, który usuwa zapisane sesje (nie potrzeba więcej robić polecenia rm -r ~/.config/sessions). Podpowiedzi Xfce4-tips zostały usunięte, a menedżer sesji może teraz blokować ekran przed uśpieniem lub hibernacją systemu.

Aplikacje autostartu

Kolejną ważną zmianą jest dodanie check boksów, które odpowiadają za uruchamianie usług i są kompatybilne z gnome-keyring, gconf dla GNOME oraz kdeinit dla KDE. Muszą one być uruchamiane przed innymi aplikacjami. Wszystkie inne usługi używają pochylonej czcionki i nie są domyślnie uruchomione, w celu odróżnienia ich od aplikacji Xfce. Od odróżnieniu od poprzedniej wersji środowiska, usługi kompatybilne mogą startowć niezależnie od siebie.

Xfce 4.10 - aplikacje autostartu

Preferencje (xfce4-settings)

Daemon ustawień

W Xfce 4.8 istniały dwa procesy do zatwierdzania ustawień: xfce4-settings-helper and xfsettingsd. W Xfce 4.10 zostały one połączone w jeden proces: xfsettingsd, który obsługuje wszystkie ustawienia systemu.

Menedżer ustawień

Nowy menedżer ustawień grupuje wszystkie ustawienia w grupy z odpowiednimi kategoriami. Dzięki wyszukiwarce może znajdywać odpowiadające nam menu ustawień.

Xfce 4.10 - Preferencje

Edytor ustawień

Edytor ustawień nie pokazuje już całego drzewa podczas edytowania właściwości. Dzieje się tak dzięki temu, że podczas zmiany nie przeładowuje całego drzewa, a tylko pojedynczą wartość. Większość ustawień można edytować na miejscu, co ułatwia szybkie dostosowanie wartości.

Xfce 4.10 - edytor ustawień

Korzystając z edytora ustawień, można także monitorować zmiany ustawień w wybranym kanale. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na kanale w głównym oknie i wybrać Obserwuj w oknie monitorowania.

Edytor typów MIME

Jedna z ważniejszych opcji, na którą czekało wiele osób – można od teraz w jednym miejscu konfigurować aplikacje, jakie otwierają nasze pliki. Możemy także wrócić do ustawień domyślnych. Edytor nie pozwala natomiast na zmianę domyślnie zdefiniowanych systemowych Typów MIME (czyli dodanie/usunięcie typów i zmianę ikon).

Xfce 4.10 - edytor typów MIME

Mysz i panel dotykowy

Pojawiły się podstawowe opcje obsługi Synaptica i tabletów Wacom. Wszystkimi właściwościami urządzeń zarządza uruchomiony w tle daemon ustawień.

Xfce 4.10 - mysz i panel dotykowy

Wygląd

Dodano możliwość łatwego aplikowania nowych stylów i ikon. Wystarczy daną paczkę przeciągnąć i upuść w oknie Wyglądu, a system rozpakuje i zainstaluje nam to w odpowiednich katalogach ~/.themes lub ~/.icons.

Menedżer pulpitu (xfdesktop)

Pierwsze plany zakładały integrację obsługi pulpitu w Thunarze, jednakże zdecydowano się to odłożyć na później. Xfdesktop otrzymał natomiast wsparcie dla operacji jednego kliknięcia, renderowania miniaturek i automatycznej zmiany tapet.

Xfce 4.10 - renderowanie miniaturek na pulpicie

Menedżer okien (xfwm4)

Xfwm4 potrafi teraz rozszerzyć okno podczas przyciągania go do krawędzi, jednakże opcja ta jest domyślnie wyłączona. Można wykorzystać do tego również skróty klawiszowe, podobne do tych z Xubuntu 12.04 LTS. Udoskonalono obsługę tematów i kursorów nawigacyjnych w oknie zakładki (Alt+Tab).

82 Komentarze

 1. Testowałem na Xubuntu 12.04 jednakże nie wszystkie rzeczy działają. Muszę sprawdzić to na innej dystrybucji, która będzie miała to w standardzie w następnym wydaniu lub w stabilnym repo. Zmian jest sporo i na korzyść, jak choćby ten edytor MIME, kopiuj/wklej na pulpicie, czy miniaturki.

  Martwi natomiast, że Xfce 4.10 wejdzie dopiero do Xubuntu 12.10, aczkolwiek do tego czasu raczej nie zamierzam się przesiadać póki co, chyba że całkowicie zaniedbają programiści wsparcie dla 11.10 w kwestii oprogramowania.

  • Nom, działało tylko przeciągnij i upuść. Po prostu xfdesktop to nie był katalog. Tak jak to jest aktualnie w KDE i GNOME.

   Michał Smereczyński
   Mi np. łatka nie chciała się zaaplikować. Masz jakiś sposób podmiany konkretnego pliku, który doda tą funkcję?

Odpowiedz