Xfce 4.8.0 z GIO, udev, ConsoleKit, PolicyKit i odnowioną aplikacją Panel

Xfce 4.8.0 z GIO, udev, ConsoleKit, PolicyKit i odnowioną aplikacją Panel

przez -
53 1549
Xfce

Wydano środowisko graficzne Xfce 4.8.0. Nie zawiera ono wielkich zmian, lecz głównie aktualizacje, drobne poprawki. W tym wydaniu zastąpiono ThunarVFS oraz HAL przez GIO, udev, ConsoleKit oraz PolicyKit. Dodano nowe narzędzia do przeglądania zdalnych zasobów przez takie protokoły jak SFTP, SMB i FTP. Aby zmniejszyć ilość okien, postępy działań na plikach, są pokazywane w jednym oknie. Pojawiło się wsparcie dla RandR 1.2, dzięki czemu możliwe jest automatyczne wykrywanie wielu ekranów. Pojawiły się proste narzędzia do łatwego wybierania ustawień dla ekranów, klonowania ich, zmiany rozdzielczości oraz obracania obrazu.

Przepisano aplikację Panel, dzięki czemu stała się ona dużo bardziej wydajniejsza, usprawniono w niej obsługę przezroczystości i możliwość zarządzania aktywatorami oraz całą jego zawartością. W nowej wersji programu znalazł się także aplet wyświetlający zawartość katalogów. Struktura wtyczek panelu pozostała zgodna z wtyczkami wydania Xfce 4.6.

Wybieranie układu klawiatury jest teraz łatwiejsze i bardziej przyjazne użytkownikom. Usprawniono działanie edytora ustawień.

Dodatkowo cały zespół Xfce opracował nową strategię wydań, która została ustalona podczas szczytu systemu Ubuntu w maju 2009. Trwają prace, nad ułatwieniem tłumaczeń poszczególnych komponentów środowiska, w tym utworzono własny serwer Transifex.