Personal Package Archives, znane też jako PPA, to repozytorium oprogramowania, do którego wprowadza się pakiety źródłowe w celu przystosowania ich do użycia przez APT na Launchpad lub podobne programy. Został on pokazany wszystkim zainteresowanym 25 listopada 2007 roku i pozwala na dystrybucję pakietów w wersjach nowszych, niż przewidują założenia danej wersji dystrybucji oraz na dostarczenie pakietów, które zostały wydane po zamrożeniu danej wersji, a miały zostać do niej wprowadzone. Wspiera tworzenie pakietów Ubuntu dla architektury x86, x86_64 i LPIA dla Ubuntu 12.04, Ubuntu 14.04 i Ubuntu 14.10.

Na początku musieliśmy się zadowolić konsolowym wprowadzaniem pakietów PPA, tudzież edytować plik sources.list i ręcznie dodawać wpisy. Od czasu wprowadzania Centrum Oprogramowania Ubuntu, Canonical ułatwiło cały proces, jednakże nadal nie jest on doskonały, ponieważ aby w pełni ukończyć dodawanie repozytorium PPA trzeba jeszcze wejść w Menedżer Aktualizacji i zrobić aktualizację repozytoriów.

Aby ułatwić cały proces Alin Andrei zaprojektował program Y PPA Manager, który posiada wygodny interfejs i wszystkie powyższe opcje w jednym miejscu. Do tego ma kilka przydatnych funkcji.

Instalacja

Instalację programu rozpoczynamy od uruchomienia okna Alt+F2, zaznaczeniu opcji: Uruchom w terminalu i wpisaniu po kolei trzech poleceń:

[bash]sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager[/bash]

Po odczekaniu, aż zniknie ostatnie okno, program powinien się pojawić w Menu Programy -> Systemowe, niezależnie od wersji Ubuntu.

Aplikacja jest napisana z wykorzystaniem języka skryptowego Bash oraz programu do wyświetlania grafiki yad.

Y PPA Manager

Wygląd i korzystanie

Po uruchomieniu pojawia nam się przejrzyste okno aplikacji z małymi kwadracikami i podpisami w języku angielskim. Niestety aktualnie nie ma polskiej wersji, ale być może uda się poprosić autora o pewne zmiany. Kwadrat Add a PPA – Dodaj PPA, odpowiada za dodanie repozytorium. Po jego wciśnięciu ukazuje nam się okno, w którym wpisujemy lub wklejamy żądany adres, klikamy OK i odczekujemy na wyświetlenie chmurki powiadomienia o sukcesie. Jeżeli chcemy wyświetlić listę wszystkich dostępnych PPA, klikamy na ikonkę List packages in a PPA enabled on your computer. Możemy wybrać sobie dowolny wpis i sprawdzić, jakie pakiety zostały przy jego pomocy zainstalowane. Możemy także otworzyć stronę danego pakietu na Launchpad.

Kwadracik Remove a PPA odpowiada za Usuwania repozytorium z naszego komputera, jednakże nie samych pakietów. Dzięki temu szybko i sprawnie pozbędziemy się zbędnych wpisów.

Najciekawsza ze wszystkich zakładek – Advanced, pomoże nam w moderować naszą listą. Po kolei opcje:

Y PPA Manager

Purge PPA

   – Usuwanie PPA z pakietami

Scan and remove duplicate PPAs

   – skanuje i usuwa powtarzające się wpisy

Try to import all missing GPG keys

   – pobiera brakujące klucze podpisu cyfrowego repozytorium

Try to fix all GPG BADSIG errors

   – Naprawia błędy wszystkich GPG BADSIG

Bakcup reposytories

   – tworzy kopię zapasową wpisów

Restore repositories backup

   – przywraca kopię zapasową wpisów

Re-enebled working PPAs after Ubuntu upgrade

   – przystosowuje działające PPA po aktualizacji Ubuntu do nowszej wersji

Update release name in working PPAs

  – przywraca nazwy pakietów w działających PPA

Ciekawą opcją jest wyszukiwanie odpowiednich repozytoriów, zawierających konkretne nazwy. Wystarczy wpisać żądaną frazę i odczekać chwilkę. Aplikacja szuka również dokładniej, jednakże wydłuża to czas, jaki jest do tego potrzebny.

Ostatnia ikona – Settings, odpowiada za ustawienia programu. Patrząc od góry mamy możliwość:
PPA Purge – usuwanie wpisów: ręcznie lub automatycznie
Ubuntu Indicator – wyłączone, uruchomione, samodzielna aplikacja
Wersja Ubuntu – tutaj program sam wykrywa, jaką mamy, jednakże można wpisać sobie coś innego

Y PPA Manager

Podsumowanie

Po dłuższych testach musimy przyznać, iż do tej pory nie spotkaliśmy tak dobrej aplikacji do zarządzania repozytoriami PPA. Mnogość opcji, jakie dostarcza tylko skłaniają do jej posiadania, szczególnie jeżeli chodzi o naprawę, usuwanie, pobieranie dodatkowych kluczy GPG, czy wreszcie wyszukiwanie.

Jednakże program nie jest bez wad. Brak paska postępu, czy nawet okna konsoli w wykonywaniu danego zadania, może lekko zmylić osoby myślące, że coś się wykonało. Kolejny problem to wykorzystana biblioteka graficzna oraz język programowania. Jest to fork Zenity, który był wykorzystywany przy pisaniu programu Ubumatic do konfigurowania podstawowych ustawień systemu, jednakże twórcy Ubuntu Polish Remix zrezygnowali z niego, na rzecz własnego konfiguratora przepisanego w Pythonie i GTK+. Dzięki czemu uzyskali o wiele więcej możliwości.

15 Komentarze

 1. Cóż mogę powiedzieć…. Taka sobie applikacja, która nie zdobędzie popularności. Zresztą…. redhaty mają lepsze narzędzia do zarządzania pakietami a Slackware i cała reszta jest jak zawsze w tyle.

 2. Mnie się ten program bardzo spodobał, aczkolwiek odstrasza brak polskiej wersji. Przejrzałem wstępnie kod i nie jest on wcale tak zagmatwany, jednakże brakuje plików po, które są bardzo pomocne w tłumaczeniach.
  Bynajmniej do szybkiego dodawania i wyszukiwania jakiegoś repo, tudzież aplikacji jest niezastąpiony.

Odpowiedz