Zmiana nazewnictwa: Nagłówek > Główka

Zmiana nazewnictwa: Nagłówek > Główka

  przez -
  11 293
  LibreOffice
  Jakiś czas temu na forum użytkowników LibreOffice otrzymaliśmy zgłoszenie o błędzie, w wskutek którego ostylowana treść traciła swoje atrybuty. Błąd polegał na nierozróżnieniu anglojęzycznych poleceń “Header” oraz “Heading” – oba zostały (poprawnie) przetłumaczone na “Nagłówek”, a różnicę można było zaobserwować dopiero w momencie przenoszenia tego samego dokumentu między anglojęzycznym i polskim interfejsem pakietu.

  Po wielu dyskusjach przemianowano słowo “Header” na “Główka”, natomiast “Heading” pozostało “Nagłówkiem”. Argumentem przeciwko tej zmianie była chęć zachowania kompatybilności z Microsoft Officem, co jednak wpływałoby negatywnie na funkcjonalność pakietu. Termin “Główka” został wybrany ze względu na jego rozpowszechnienie w literaturze fachowej.Zmiany wejdą w życie wraz z wydaniem LibreOffice 3.6.2.

  Podobne artykuły

  • Jezus Maryja, ale się cieszę że z nowym laptopem mam okrojonego office tj. Office Starter, i tak jest miliard razy funkcjonalniejszy niż Libre :)

  • Ja również się cieszę pecet. Miłego dnia życzę, hej.

  • Mnie nie specjalnie przekonuje tłumaczenie Header na Główkę, ale to pewnie lata przyzwyczajeń do nagłówków stron i nagłówków dokumentu…

  • Grzegorz, jeśli masz pomysł na lepsze tłumaczenie, podziel się nim. Wszystko jeszcze możemy zmienić. :)

  • myślę, że z dwojga złego zgodność z nomenklaturą Office była lepsza niż zgodność z literaturą (jakkolwiek fachowa by nie była). “Principle of least surprise” i tak dalej.

  • Hoppke, to są dwa różne style i siłą rzeczy muszą się inaczej nazywać. Spróbowaliśmy “Nagłówek” i “Nagłówek ” (ze spacją), i to działa, ale kto normalny zauważy różnicę? Nie ma żadnego powodu, aby pozbawiać LibreOffice jakichś funkcji, tylko dlatego, że nie ma ich u konkurencji. “Główka” występuje w podręcznikach do nauki LaTeXa.

  • KaCzKa

   A możesz opisać do czego służą te style? To są dwa różne style w styliście, dobrze rozumiem? Bo ich nazewnictwo nijak mi nic nie mówi. Ja znam Nagłówek 1, Nagłówek 2 itp. do ostylowywania tytułów rozdziałów i produkcji spisów treści. To te zmieniacie na Główka 1? Jak tak, to Masakra Na Całego.

  • Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nagłówek w styliście nadal pozostał nagłówkiem. Jednakże gdybyś chciał wstawić “Nagłówek strony” (Writer > menu Wstaw > Nagłówek) to szukasz wtedy Główki.

  • No to nie łapię. Co przeszkadza nazwa w menu na style?

  • Axles

   Zmiana jeśli jest uzasadniona jak jest w tym przypadku, a niczemu nie przeszkadza powinna być jak najbardziej wprowadzana. Dla mnie to nawet plus jest bo nie rozróżniałem tego (tak wiem jestem dziwny :) a teraz wprost jest napisane ‘główka’ i ‘stopka’ czy tam stópka :]