Zopfli – nowy algorytm kompresji

Zopfli – nowy algorytm kompresji

przez -
6 431
Zopfil

Google ogłosiło wydanie nowego algorytmu kompresji – Zopfli. Jest to biblioteka ogólnego przeznaczenia, która swoją nazwę zawdzięcza szwajcarskiemu przepisowi na produkcję chleba. Zopfli jest implementacją algorytmu kompresji Deflate, tworzący małej wielkości pliki wynikowe, które pozwalają na lepsze zarządzanie przestrzenią, szybszą transmisję danych, mniejsze zużycie transferu oraz baterii. Większa gęstość danych została osiągnięta, dzięki użyciu bardziej wyczerpującej techniki kompresji, która jest wolniejsza, ale nie wpływa na szybkość dekompresji.

Ta wyczerpująca metoda oparta jest na iteracyjnym modelowaniu entropicznym (ang. entropy modelling) i wspomagana przez algorytm wyszukujący najmniej kosztowną bitowo ścieżkę, na wykresie wszystkich możliwych reprezentacji algorytmu Deflate.

Plik wynikowy, generowany przez Zopfli jest mniejsz od 3 do 8 procent od maksymalnej kompresji zlib. Zopfli świetnie nadaje się dla aplikacji, które kompresują dane i wysyłają przez sieć wiele razy. Biblioteka została napisana w przenośnym C i jest kompatybilna w bit-streamie z kompresją używaną w gzip, zip, png, wywołaniach http i wielu innych.

Podobne artykuły

 • asd

  "Większa gęstość danych została osiągnięta, dzięki użyciu bardziej wyczerpującej techniki kompresji, która jest wolniejsza, ale nie wpływa na szybkość dekompresji." – eee? :)

  • asd

   o przepraszam, jest ok, źle przeczytałem :p

 • CHUCKNorris

  Kompresja XZ wymiata!

  P.S. Chuck ma zawsze rację! ;p

 • deflatew7z

  Ciekawe jak to się ma do implementacji deflate w 7z która też jest lepsza właśnie o te 3-8%

 • herr

  W tekście brakuje linku do przepisu na ten wypiek… :D