0 A.D. Alpha 10 Jhelum

0 A.D. Alpha 10 Jhelum

przez -
4 1286
0 A.D.

Wildfire Games, grupa międzynarodowych zapaleńców tworzących gry, ogłosiła wydanie 0 A.D. Alpha 10 Jhelum, Jest to strategia czasu rzeczywistego (RTS), osadzona między rokiem 500 p.n.e., a 500 n.e., która przedstawia zmagania starożytnych cywilizacji. Projekt posiada grafikę 3D, szczegółowe odwzorowanie modeli, świetną oprawę dźwiękową oraz bardzo elastyczny i potężny silnik graficzny. Wśród fascynatów gier tego gatunku, 0 A.D nie bez przesady traktowane jest jako “duchowy spadkobierca” rewelacyjnej, trzyczęściowej serii Age of Empires.

Nowe wydanie przynosi wiele fascynujących nowości:

 • Rozłam związku Hellenów. Ich przymierze zastąpią cywilizacje Ateńczyków, Macedończyków i Spartiatów. Każda z cywilizacji wzbogacona została o nowe funkcje. Ateńczycy zostali władcami mórz, Macedończycy zyskali szerszy wybór jednostek i maszyn oblężniczych, a Spartiaci nauczyli się budować ściany z kamienia. Ponadto każde z greckich Polis zyskało nowe budynki.
 • Militarne bądź ekonomiczne bonusy mogą być odnajdowane (wykupywane) w specjalnych budynkach
 • Rozwój cywilizacji odbywa się fazami. Gracz zaczyna od wioski, rozbudowuje je do poziomu miasta, a następnie do dużo większej aglomeracji
 • Masowe budowanie budynków jest możliwe na zasadzie “przeciągnij i upuść”
 • Wprowadzono księży, którzy leczą modlitwą bitewne rany
 • Iberowie dostają niedokończony mur otaczający ich wioskę, jako bonus w każdej grze

Udoskonalono wiele graficznych detalów i stworzono nowe modele jednostek. Dokonano refaktoringu silnika wyświetlającego, co pozwoliło uzyskać spektakularne efekty. Alpha10 dostarcza również ponad 9 nowych map wliczając w to 5 map Akropolu, 1 mapę Lakoni i 3 mapy Pendżabu (mapy scenariuszy) + losową mapę o nazwie “Głęboki las”.

0 A.D to nie tylko wciągająca fabuła i miła dla oka grafika, ale także wyśmienita muzyka. Wydanie to wzbogacono o nową ścieżkę dźwiękową “W cieniu Olimpu” dla cywilizacji Hellenów oraz dodano ogólne dźwięki zwycięstwa. Poprawiono użyteczność gry, skrypty losowej mapy i wiele zgłoszonych błędów.

To jednak nie koniec, a przed grą jeszcze długa droga do wersji stabilnej. Aktualnie brakuje w niej trybu multiplayer, scenariusza kampanii, czy okna ustawień. Twórcy proszą o rozgłos i pomoc, szczególnie poszukiwani są dźwiękowcy i dokumentaliści, ale nie tylko. Z otwartymi ramionami zostaną przyjęci programiści, graficy, muzycy czy osoby propagujące grę na YouTubie.

 • Jedna z fajniejszych gier na Linuksa. grafika powala oraz dźwięk. Chodzi bardzo płynnie, nie wiesza się. Tak samo chwalę sobie http://osworld.pl/heroes-of-newerth-staje-sie-w-p

  • quest

   Tak! I to kolejna z nielicznych gier, która nie jest bezmyślną łupanką bazującą na silniku Quake'a. Open Arena jest fajna, ale gry typu Age of Empires FTW!

  • Silnik id Tech 3 do tej pory potrafi zaskakiwać. Niedawno uwolniono id Tech 4 z Doom 3 i czekamy na jakieś pierwsze gry, na nim oparte.

 • Arechis

  Jeśli ktoś szuka to tu rochę więcej na ten temat, mojego ulubionego RTS'a :P http://www.historum.pl/2012/wydano-10-wersje-alph