10 lat projektu MPlayer

10 lat projektu MPlayer

przez -
5 779
Muzyka

10 lat temu, 11 listopada 2000 roku ukazała się pierwsza wersja znanego wszystkim odtwarzacza multimedialnego MPlayer. Program został napisany w oparciu o bibliotekę libmpeg3 ze strony heroinewarrior.com, jednakże miał pewne problemy z płynnością odtwarzania. Kolejne wersje przynosiły nowe funkcje i nowe usprawnienia, m.in. odtwarzanie DVD, kodeki, biblioteki.

Sam autor żałuje również, że od początku tworzenia projektu nie pomyślał o wykorzystaniu wielu rdzeniu procesora, które byłyby przydatne przez odtwarzaniu filmów HD. Projekt w swoim czasie zyskał sporą liczbę użytkowników oraz programistów, którzy pomagali i pomagają w rozwoju. Jest on uważany za jeden z najlepszych tego typu odtwarzaczy pod systemy Linux.

W między czasie powstawało wiele nakładek graficznych, z których najbardziej znane to SMPlayer, KMPlayer oraz Gnome-Player. Oprócz tego jego silnik jest wykorzystywany w kilku projektach, jak MEncoder264, mediacoder, DeVeDe, XBMC, xine, VLC, MythTV, Vuze.

Sporo informacji nt. odtwarzacza znajdziecie na stronie domowej: mplayerhq.hu. Pełna lista frontendów oraz cała historia.