Wczoraj swoją premierę miało wydanie poprawkowe OpenOffice.org. Oprócz tego dokonano kilka drobnych modyfikacji, których pozytywne skutki możemy zaobserwować w działaniu rozszerzeń.

Rozszerzenia – znamy je wszyscy, głównie za sprawą Firefoksa. To małe aplikacje rozszerzające funkcjonalność naszego oprogramowania. Lubiane dodatki, które eliminują braki czy błędy stworzone przez programistów.

Zgodnie z mądrością, która mówi: „Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej” warto by było zainteresować się rozszerzeniami, które poprawią działanie pakietu. Co w takim razie warto zmienić w swoim Officeie? Przedstawiam subiektywny spis najwartościowszych rozszerzeń. Oto moje 10 propozycji!

LanguageTool – korektor gramatyczny, który sprawdza poprawność pisowni w wielu językach. Posiada rozbudowane reguły pisowni w języku polskim, francuskim i angielskim. W przyszłym wydaniu OpenOffice.org (3.1) zostanie zintegrowany z pakietem. Warto go mieć już teraz.

Pager – rozszerzenie dodające funkcję wstawiania normalnej numeracji stron.

Modern Impress Templates – paczka nowoczesnych szablonów do Impressa (na wolnych licencjach).

OpenOffice.org2GoogleDocs – dodatek pozwalający na wymianę dokumentów z Google Dokumenty i Arkusze/Zoho Office/WebDAV.

MultiSave – proste rozszerzenie, które bez zbędnych kliknięć pozwala zapisać dokument w formacie MS Office, OpenDocument lub w PDF-ie.

PDF Import – rozszerzenie rozwijane pod szyldem firmy Sun Microsystem, wciąż w fazie beta. Obecnie pozwala na importowanie nieskomplikowanych plików PDF (zawierających tekst i obrazki) do Impressa lub Drawa.

Wiki Publisher – kolejny dodatek od firmy Sun. Za jego pomocą możemy pisać artykuły we Writerze i wysyłać je na naszą stronę Wiki (opartą na skrypcie MediaWiki). Warto nadmienić, że Writer już od dłuższego czasu oferuje eksport do MediaWiki, a i również istnieje dodatek do MediaWiki, który pozwala na zapisywanie dokumentów w formacie .odt. Dzięki tej kombinacji możemy w bardzo prosty sposób manipulować danymi.

User Feedback – rozszerzenie, które śledzi częstość używania poszczególnych aplikacji, wywoływanych okien, używanych skrótów klawiaturowych itp. Dla użytkownika nie ma żadnej wartości jednakże bardzo pomaga programistom w rozwoju nowego interfejsu. Dla dobra projektu, każdy użytkownik powinien je zainstalować. Do pobrania wersja dla: Windows, Linuksa.

Rozszerzenia do OpenOffice.org tylko na Linuksa

openclipart-openoffice.org – paczka integrująca grafiki z zasobów Open Clip Art Library z OpenOffice.org.

openoffice.org-ogltrans – paczka dodająca efekty 3D dla przejść slajdów Impressa.

Poprzedni artykułKNOPPIX 6.0
Następny artykułClonezilla Live 1.2.1-37

5 KOMENTARZE

  1. Z powyższej listy bardzo często korzystam z LanguageTool, MultiSave i Wiki Publisher. Ale myślę, że repozytorium można znaleźć jeszcze kilka perełek, które przydadzą się zwykłym użytkownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj