10x mocniejsza bateria

10x mocniejsza bateria

przez -
3 672
Linux Tux

Naukowcy ze Stanford University opracowali technologię, dzięki której będzie można wydłużyć czas pracy baterii litowo-jonowych nawet dziesięciokrotnie. Użytkownicy komputerów przenośnych tylko zacierają ręce. Skończy się wreszcie ich męka, kiedy to siedząc w kawiarni kończy im się bateria.

Baterie litowo-jonowe dzięki zastosowaniu węgla w anodzie, mogą magazynować lit. Jednak jest to pewne ograniczenie. Naukowcy, chcąc obejść to ograniczenie, próbowali zastąpić węgiel krzemem. Krzem dużo lepiej magazynuje lit, ale podczas ładowania, powiększa swoją objętość czterokrotnie, natomiast podczas rozładowywania zmniejsza swoją objętość. Prowadziło to do uszkodzeń baterii.

Dzięki zastosowaniu krzemowych nanodrutów (w miejsce krzemu), można było wyeliminować problem zmniejszania objętości. Nanodruty powiększają swoją objętość podczas ładowania czterokrotnie, lecz ten stan pozostaje bez zmian nawet podczas rozładowywania. Pozwoliło to na zwiększenie pojemności dziesięciokrotnie.

Naukowcy przewidują, że czas pracy standardowego laptopa będzie wynosił ok. 20 godzin.

Podobne artykuły

3 Komentarze

  1. Parę miesięcy temu czytałem o technologii baterii nuklearnych. Wiem brzmi komicznie ale to prawda. Z tego co pamiętam prototyp takiej baterii już istnieje. Atutami tego typu baterii ma być ich minimalny rozmiar, niska ?temperatura pracy? (słowa mi brakuje ;)) i bezpieczeństwo ( no cóż wszyscy marzą o kieszonkowym reaktorze atomowym ;)). Żywotność pojedynczej baterii określono w latach albo dziesięcioleciach, a zastosować ją będzie można w każdym przenośnym urządzeniu… nic tylko czekać na life-time battery ;)

  2. Tak samo można powiedzieć, że wymyślili dyski twarde o nieskończonej pojemności. Ale nie wiadomo kiedy wejdą do sprzedaży, bo nie wiadomo kiedy skończą się formatować ;)

    ps. nie chciałbym mieć reaktora atomowego w kieszeni, obawiałbym się o zdrowie moich przyszłych dzieci ;)

  3. Witam

    Troszkę przestarzały ten news, ale dobrze, że chociaż się pojawił.Co do tych baterii atomowych, to po przeprowadzeniu doświadczeń okazało się to kompletną klapą i je wycofano,ale nie długo pozostało to bez odpowiedzi, co pokazuje obecny news :)

Odpowiedz