14 lat Debiana!

14 lat Debiana!

przez -
0 485
Debian

Jak możemy wyczytać w opisie historii powstania Debiana – dokładnie 14 lat temu (16.08.1993) Ian Murdock stworzył nową dystrybucję, którą nazwał Debian Linux. Miała ona być rozwijana zgodnie z ideami GNU – co zresztą przetrwało do dziś, kiedy Debian GNU/Linux jest bodajże największą i najpopularniejszą dystrybucją na świecie. Jedno jest pewne – bez Debiana Linux nie byłby taki jaki jest obecnie. Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji. Jest jednak często krytykowany za zbyt rzadkie wydania wersji stabilnych.

Powstanie Debiana ogłosił 16 sierpnia 1993 r. na grupie comp.os.linux.development Ian Murdock, wówczas student uniwersytetu. Napisał on Manifest Debiana, w którym apelował o stworzenie otwartej dystrybucji w duchu Linuksa i GNU. Nazwa “Debian” powstała z połączenia imion Murdocka i jego dziewczyny (obecnie żony) Debry (jest to portmanteau). Dystrybucja ta została zbudowana na podstawie SLS. Wśród założeń Debiana było między innymi to, że będzie zawierał on najbardziej aktualne wersje oprogramowania.

Debian powoli rozwijał się i w latach 1994 oraz 1995 – powstały wtedy pierwsze wersje 0.9. Pierwsza wersja 1.x pojawiła się w 1996 roku.

Wiosną 1996 roku Bruce Perens zastąpił Iana Murdocka w roli koordynatora projektu. Zainicjował on stworzenie kilku ważnych dokumentów (umowy społecznej wraz z Wytycznymi Dotyczącymi Wolnego Oprogramowania) oraz instytucji prawnej (SPI), a także poprowadził projekt aż do wersji ELF/libc5 (1.1, 1.2, 1.3).