14 urodziny Linuksa

14 urodziny Linuksa

przez -
3 552
Linux Tux

14 marca jest szczególną datą dla społeczności Open Source. Tegoż pięknego dnia, 14 lat temu na światło dzienne wyszło na świat jądro Linuksa w wersji 1.0. Jednak same początki Linuksa sięgają już roku 1991 kiedy to Linus Torvalds wydał wersję 0.01 swojego systemu. Za oficjalną datę narodzin Linuksa powszechnie uznaję się 5 październik 1991 roku – wydanie wersji 0.02.

Jak na 14-letniego staruszka świata informatycznego, trzeba przyznać, że trzyma się całkiem nieźle. Po 14 latach opinie na temat Linuksa są zróżnicowane. Osoby sceptycznie podchodzące do idei otwartego systemu operacyjnego wskazują na wciąż niski udział Linuksa na biurkach. Miłośnicy pingwinka wskazują na to, że system świetnie przyjął się na serwerach, w zastosowaniach profesjonalnych i naukowych. Znajomość oraz umiejętność zarządzania systemem Linux staje się coraz częstszym atutem dla osób ubiegających się o pracę.

Pozostaje życzyć naszemu 14-latkowi, aby wciąż się rozwijał i dostarczał rynkowi ciekawych alternatyw, pozostając tak samo wolnym i darmowym jak dziś.